Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Megmenekülnek a fekete és fehér ősnyár óriások – Tarvágás helyett néhány veszélyesnek ítélt fa kerül fűrész alá

Több hónapos egyeztetést követően, az itt élők, az önkormányzat és az illetékes szakhatóságok számára is megnyugtató megoldás körvonalazódik a Tisza hullámterében, a Tisza Cipő Horgászegyesület kikötője mentén található, háromszáz méteres Tisza parti szakasz értékes erdőállományának tervezett kitermelése ügyében.

Az erdő tarvágása helyett néhány veszélyesnek ítélt fa kivágására, koronakezelésére kerül sor, az erdő kezelője és az önkormányzat közös finanszírozásával.

A többségében hazai fekete és fehér nyárakból álló erdősáv a Magyar Állam tulajdonában és a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vagyonkezelésében áll. Az igazgatóság a város belterületével és a kikötővel határos, 6,4 hektáros erdőterületének negyedén, 1,4 hektáron tervezett tarvágásos erdőfelújítást, a 70-80 éves, általuk balesetveszélyesnek ítélt nyárfák elöregedett állapotára hivatkozva.

Az erdő, ezzel együtt a fákban lakozó madár- és emlősvilág védelme érdekében szervezett aláírásgyűjtésről tudomást szerezve a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség szakértőt kért fel a kérelemben foglaltak megvizsgálására és egyidejűleg a fakitermelés felfüggesztését kérte az igazgatóságtól.

A kialakult véleménykülönbségek, a hatóságok lakossági megkeresése, az aláírásgyűjtés miatt, az önkormányzat kezdeményezésére, december 10-én lakossági fórumon igyekeztek az ügy szereplői tisztázni valamennyi körülményt.

Tarvágás vagy fokozatos erdőújítás, az emberi élet, illetve vagyonbiztonság, avagy a természet védelme és turisztikai szempontok legyenek a fontosabbak a tervezett erdészeti munkák során. E kérdésekre kerestek szakmai, mérnöki és biológiai szempontból is helytálló, illetve a lakosság kéréseit, igényeit is figyelembevevő válaszokat a KÖTI-VIZIG, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei, az önkormányzat vezetői, az ügyben érintett martfűi horgászegyesület tagjai, valamint a Tisza-part szomszédságában élő martfűi lakosok.

A fórumot követően, az önkormányzat kezdeményezésére alakult munkabizottság, élén dr. Kiss Edit polgármesterrel, december 19-én újabb egyeztetést tartott, amelynek során az érintett erdőrészlet teljes területét bejárták, egyenként vizsgálva meg minden egyes kivágásra ítélt, értékes fa állapotát.

A vízügyi igazgatóság képviselője által készített emlékeztető szerint a tarvágás mellett szól, hogy a hazai nyárak egészségügyi optimumát már meghaladta az érintett fák kora; a fák koronájában található száraz ágak, a letört, de fennakadt ágak, valamint a törzsben lévő korhadt részek, odúk balesetveszélyesek.

Az emlékeztető alapján az érintett belterület nem védett és nem Natura 2000-es terület, ahol az igazgatóság tarvágással is jogszerűen termelheti ki a fákat. Az engedélyezésekor azonban a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnek még nem volt tudomása az erdőállományban lévő védett állatok jelenlétéről.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága a természetvédelmi felügyelőség felkérésére végzett terepi felmérése során nyilvánvalóvá vált, hogy a szóban forgó fákon lévő odúkban telelő denevérek pusztulását okozná a téli fakitermelés. A denevérek helyét pedig a tavaszi, illetve nyári időszakban feltehetőleg madárfajok veszik át.

A nemzeti park képviselője, mint természetvédelmi kezelő, nem értett egyet a tarvágással, minthogy az erdőállomány jelölő élőhely, puhafás ligeterdő, amely korából kifolyólag igen értékes. A közösen megjelölt balesetveszélyes fák eltávolításához, csonkolásához, a száraz ágak eltávolításához azonban – előre egyeztetett időszakban – hozzájárulnak.

A Tisza Cipő Horgászegyesület képviselője elmondta, hogy a szóban forgó területrész azért szép, és azért lehet a Tisza folyóra rálátni, mert az egyesület rendben tartja a területet. Az ott található fák a horgászok szívéhez nőttek, de a kikötőt használók testi épsége előbbre való.

 A beadványt aláíró martfűi lakosok képviseletében Takács Sándor és Csáky Gyöngyi a bejárás során is megerősítették, hogy nem tudják elfogadni a tarvágást, azt a tájrombolást, ami az érintett Tisza parti szakaszon történne. Úgy vélik, hogy egyes veszélyes fák, illetve a száraz ágak eltávolítása megoldás lehet. Az erdőnek részei a száraz ágak, a száradó fák is, az erdőben járóknak ezzel számolni kell.

A vízügyi igazgatóság – a belterület közelsége miatt – a balesetveszélyes állapotok megszüntetését kiemelkedő fontosságúnak ítélte meg a természetvédelmi szempontokkal szemben, hozzátéve, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelően és költséghatékonyan tarvágással tudnák megoldani a feladatot. Egyes fák eltávolításával és csonkolásával, nyesésével nem szavatolható a biztonság a kikötővel határos területen. A hagyományos erdőgazdálkodásnak nem része az erdőállomány lakosság részéről elvárt, ilyen irányú kezelése, így nem csak „korlátozó” hanem költségviselő partnerséget kért.

A martfűi lakosok kezdeményezték a fák megmentését, ezért az önkormányzat anyagiakban is hozzájárulna az elképzeléseik megvalósításához – hangsúlyozta az egyeztetés során dr. Kiss Edit polgármester.

A vízügyi igazgatóság az önkormányzattal és a nemzeti parkkal közös pályázat benyújtására tett javaslatot, a Martfű környezetében lévő puhafás ligeterdők látogatói számára turisztikai látványosságot eredményező, biztonságosan fenntartható tanösvény és kiszolgáló létesítményei kialakítására.

A tarvágás helyett a néhány, valóban közvetlen balesetveszélyt okozó veszélyes fa koronakezelését, végső esetben történő kivágását és az erdő természetes felújítási módszereinek alkalmazását tartják követhetőnek a természetvédő civilek és a nemzeti park munkatársai.

A balesetveszély elkerülése érdekében pedig figyelmeztetni kell az ott sétálókat és a horgászokat, hogy vihar idején ne tartózkodjanak a nagy fák környezetében. Sétautak kialakításával és karbantartásával a balesetveszély minimálisra mérsékelhető.

A helyszínen négy kivágásra ítélt nyárfa és négy, nyolc-tíz méter magasságúra visszacsonkolandó nyárfa kijelölésére került sor. További egy nyárfa sorsát a fa belső szöveteinek vizsgálata dönti el.

Az emlékeztető szerint az épületeket védő depónia állékonyságának biztosítása érdekében további 19 fát árvízvédelmi szempontból magas kockázatúnak értékelt a vízügyi kezelő, kiemelten indokoltnak tartva belső szerkezetük vizsgálatának elvégzését.

Az igazgatóság ajánlatokat kért mind a megjelölt fák, mind a száraz ágak eltávolítására, és a fák belső szerkezetének vizsgálatára, amely alapul szolgálhat az önkormányzattal való költségmegosztásra.

Az egyeztetés során készült emlékeztető azzal zárul, hogy a vízügyi igazgatóság megítélése szerint a fakivágás korlátozása miatt nem biztosítható a kikötőhelyek és a horgászegyesületi épületek között található erdős területen közlekedők biztonsága, ezért az igazgatóság az esetlegesen bekövetkező eseményekért, károkért a felelősségét kizárja.

* * *

Csáky Gyöngyi, aki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tagja, ez év augusztusában hallott először arról, hogy tarvágásra készülnek a martfűi Tisza szakaszon. – Akkor nekem senki sem hitte el, még az önkormányzatnál sem, hogy az új kikötőtől a kemping vonaláig az összes fa kivágására készülnek. Azonnal bejelentést tettem a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőségnél. Időközben az önkormányzathoz is megérkeztek a tervezett erdőfelújításra vonatkozó dokumentumok. A bejelentés hatására a zöldhatóság ideiglenesen leállíttatta a tarvágási előkészületeket.

160 km-es körzetben ez az egyetlen fülesbagoly telelőhely, és számos más ritka, védett madárfaj, sárgarigó, zöld küllő, partifecske is él a martfűi partszakaszon.

Európa fejlettebb részén nem engedélyezik a tarvágásos felújítást. Az állatvilág védelme érdekében csak a kis vágásterületű, lékes felújító vágás az elfogadott, amikor egymástól 100-200 méterre található, 20-30 méter sugarú körökben vágják ki a fákat. A vízügyi igazgatóság szerin azonban ez túl drága megoldás.

– Úgy éreztük, hogy a tarvágás, a hatalmas gépek, szállítójárművek rombolása felérne egy természeti katasztrófával, és a partszakaszt is károsítaná, ezért aláírásgyűjtésbe kezdtünk. Szinte mindenki aláírta a gyűjtőívet, akit megkérdeztünk, egy hétvége alatt több mint száz aláírás gyűlt össze – vette át a szót Takácsné Nádi Éva, aki ugyancsak kifogásának adott hangot a zöldhatóságnál a tervezett tarvágással kapcsolatban.

– Az volt a szerencsénk, hogy az önkormányzat, dr. Kiss Edit polgármester is mellénk állt, mert csak közösen tudtuk elérni a fakivágás leállítását.

Időközben kikerültek a fák veszélyességét jelző feliratok, amellyel minden erre járóban azt igyekeznek tudatosítani, hogy ezeket a veszélyes fákat ki kell vágni.

Ilyen körülmények között került sor a Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság fórumára.

A december 19-i bejáráson a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság erdőmérnök, zoológus szakértői minden egyes fát megvizsgáltak, egyértelműen cáfolva azok veszélyességét. A védett állatok jelenlétét pedig a Magyar Madártani Egyesület szolnoki vezetője igazolta.

– Tisztelnünk kellene, harmóniában, békében kellene élnünk a természettel – hangsúlyozta a beszélgetésünk során Csáky Gyöngyi.

– Az erdőhöz hozzátartoznak a száraz, kidőlő fák is, amelyek tele vannak élettel, sok-sok állatnak nyújtanak lakóhelyet – fogalmazott Takácsné Évike, hozzátéve, hogy talán a Hortobágyi Nemzeti Park kezelésében lenne a legjobb helyen a város belterületi partszakasza.

A terület kezelésének jogi rendezését azért is fontosnak tartják, mert szerintük ez az ügy még nincs „lefutva”.

Egyelőre azonban – köszönhetően a lakosság, az önkormányzat és a zöldhatóság összefogásának – csak néhány fa sorsa pecsételődött meg a december 19-i egyeztetés alkalmával, ahol – a személyesen is részt vevő Csáky Gyöngyi és Takács Sándor állítása szerint, a vízügyi igazgatóság emlékeztetőjével szemben, szó sem volt további 19, a Horgászegyesület által kisajátított területen álló fa szerkezeti vizsgálatának szükségességéről.

Sándor minden egyes kivágásra vagy visszavágásra ítélt, megjelölt fát lefényképezett. A bejáráson elhangzottak szerint ezek is egészségesek, de úgy hajolnak, hogy kidőlésük esetén veszélyt jelenthetnének.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság tájvédelmi és környezetvédelmi szempontból is fontosnak minősítette a város belterületén található, gyönyörű természeti adottságokkal rendelkező erdőt, amely jelentős számú védett állatfaj élőhelye, egyben az ipari szennyezés szűrője is.

A nemzeti park munkatársai és a természetvédő civilek a tarvágás helyett a néhány, valóban közvetlen balesetveszélyt okozó fa koronakezelését, végső esetben történő kivágását és az erdő természetes felújítási módszereinek alkalmazását tartják követhetőnek.  

Ez az ügy olyan embereket hozott közelebb egymáshoz, akik elkötelezettek a természetvédelem iránt. Annak érdekében, hogy mindezt hatékonyabban tehessék, Levegő és Környezetvédelmi Egyesület néven civilszervezet létrehozásáról döntöttek. Közösségükhöz és az első, a Föld napja alkalmából szervezett, Tisza-parti hulladékgyűjtési akciójukhoz minden érdeklődő csatlakozását szívesen fogadják.

Herbály Jánosné

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város