Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Szent István király ünnepe Martfűn

Ezeréves kereszténységünk és államiságunk emléknapján, augusztus 20-án, egyházi és városi megemlékezéseken ünnepeltük városunkban Szent István királyunkat, az államalapítást és új kenyerünket.

Nemzeti ünnepünkön az új kenyérért és a református templom új padjaiért mondott hálával vette kezdetét az Ünnepi Istentisztelet a Martfűi Református Templomban. Az ünneplő gyülekezet a testvérvárosunkból, Misztótfaluból érkező Ecsedi Árpád református lelkipásztor, valamint Kupai-Szabó Kornél martfűi református lelkipásztor ünnepi igehirdetésében osztozhatott.

A martfűi gyülekezet számára sokat jelent az új padozat – emelte ki megvalósulásáért hálát adva és köszönetet mondva Kupai-Szabó Kornél, a sikeres állami pályázatot, a városvezetés támogató segítségét, valamint a gyülekezet példamutató anyagi összefogását hangsúlyozva, melynek eredményeként, a templom felszentelése óta eltelt 18 esztendő után, mostantól megújult padokban, kényelmesen ülhetnek a templomba járók.

Szent István király, az első magyar király államépítésének alapja az a terv volt, hogy a magyarságnak az őt körülvevő keresztény Európába be kell illeszkednie úgy, hogy az ország szuverenitása ne szenvedjen csorbát – hangzott el a délutáni, a Városi Művelődési Központ színháztermében megtartott megemlékezést nyitó polgármesteri köszöntőben. – István király ezt a tervet olykor kemény szigorral, olykor nagy türelemmel, de mindenképpen következetesen hajtotta végre – tette hozzá Dr. Kiss Edit. – A mai legnagyobb problémánk az, hogy a fiatalok, a jövő generációja Európa-szerte nehezen boldogul, nehezen találja meg a helyét a világban, nincs megfelelő jövőképe. Ha a fiatalok tömegesen nem boldogulnak, akkor az idősebb generációkra is rossz sors vár.

Éppen ezért valamennyiünk, de elsősorban a politikusok, az ország vezetői, a településvezetők nagy felelőssége az, hogy megfelelő jövőt kínáljanak a fiatal generációknak és az idősebbeknek is biztonságos életet. Mindezt azért, hogy ne kelljen más országot, más hazát, más települést választani egy normális emberi élet leéléséhez. Legyen István országa valamennyi magyar ember számára a biztos pont, a biztonságos élet színtere.

Ugyanakkor ki kell, hogy alakuljon bennünk a hazaszeretet érzése is, amely nélkül nem jön létre a közösséghez tartozás felemelő érzése sem.

A hazaszeretet és a lokálpatriotizmus érzése az, ami a hazáért és a szűkebb környezetünkért való cselekvésre és áldozatokra ösztönöz bennünket. Ezt az érzést táplálni kell, nem pedig ellenségeskedéssel, meg nem értéssel, önző érdekből származó gyűlöletkeltéssel elfordítani az embereket a közösségektől. Akkor járunk jól mindannyian, ha a közösségi ügyekben fáradozó emberekről feltételezzük, hogy a jó szándék vezeti őket, az életünket nehezítő körülményeket meg akarják változtatni, jobbá akarják tenni. Ha sokan akarnak ebben részt venni, az mindannyiunk hasznára válik, a lehetőséget erre egy demokratikus rendszer felkínálja.

Ezen túlmenően a város lakossága köszönettel tartozik azoknak a kiváló személyiségeknek és közösségeknek, akik az átlagnál többet tesznek önzetlenül a település többi lakójáért például azzal, hogy jelentős adót fizetnek be, amelyet a város lakói javára tudunk fordítani, vagy úgy, hogy munkahelyeket hoznak létre, vagy olyan munkahelyeket tartanak fenn, ahol a dolgozók jól érzik magukat, vagy az átlagnál jobban teszik a dolgukat, többet fáradoznak másokért, nagyobb teljesítményt nyújtanak.

Ünnepi beszédében Dr. Kiss Edit polgármester külön szeretettel köszöntötte az ünnepi napokon résztvevő testvérvárosaink delegációit, nagy hangsúlyt helyezve e baráti kapcsolatok fontosságára. Örömmel jelentette be, hogy a képviselő-testület az augusztus 18-i határozatával együttműködési megállapodást kötött a vajdasági Martonos településsel, ezáltal szorosabbra fűzhetjük a kapcsolatainkat a vajdasági magyarokkal és Szerbiával. Ezzel újólag kifejezhetjük azt a fontos érzésünket, hogy mi magyarok Kárpát-medence szerte összetartozunk.

Ugyanez az érzelmi motívum sarkall bennünket arra, hogy fontos kulturális értékeink megőrzése jegyében, Misztótfaluval, romániai testvérvárosunkkal együttműködve segítsünk Misztótfalusi Kiss Miklós emlékművének felállításában, egy széles körű összefogás kezdeményezésével.

Szeretettel gondolunk a Dél-erdélyi, Zsil-völgyi kedves református testvéreinkre is, akik most nincsenek jelen az ünnepükön, de szeretettel fogadták pár hete a martfűi református gyülekezet ifjú tagjait.

A lengyelországi Tuchów-val 15 éve áll fenn testvértelepülési kapcsolatunk, amelyet a mai napon is szeretnénk hangsúlyozni és megünnepelni. Nagyon sok pozitív dolog származott ez idő alatt ebből a kapcsolatból. Lengyel barátaink megismerték városunkat, hírül vitték hazájukba, hogy itt mit tapasztaltak. Kulturális, történelmi ismereteket nyerhettünk egymásról, sport, civil, kulturális kapcsolatok épültek fel, mindannyiunk hasznára.

Az ukrán-orosz konfliktusokat figyelemmel kísérve, aggódva gondoltunk a kárpátaljai testvértelepülésünkre, Perecsényre, különösen, hogy a középiskoláink között is kapcsolatok alakultak ki.

A város hagyományait követve önkormányzati elismerő oklevelek, „Martfű Városért” kitüntető díjak, valamint „Martfű Város Díszpolgára” kitüntető cím átadása tették még emlékezetesebbé a hivatalos városi ünnepet.

Martfű Város Önkormányzata állami ünnepünk, augusztus 20. tiszteletére minden évben kitüntetésben részesíti azokat a személyeket, közösségeket, akik a város fejlődésében, hírnevének gyarapításában, értékeinek növelésében kiemelkedő tevékenységet folytattak, mely példaképül szolgál a jelen és az utókor számára.

2011 óta, a „Martfű Városért” Díjakon túl, önkormányzati elismerő oklevelek adományozásával is például állítja a képviselő-testület azon személyeket, közösségeket, akik Martfű városért, az itt élő és dolgozó emberekért tevékenykedtek, vagy a maguk területén kiemelkedő teljesítményt nyújtottak.

A 2014. évi „Martfű Városért” díjakat és az elismerő okleveleket az augusztus 20.-i önkormányzati ünnepség keretében, dr. Kiss Edit polgármester és a képviselő-testület tagjai adták át a kitüntetetteknek.

Martfű Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

- a Lorenz Shoe Group Kft, mint a legtöbb új munkahelyet létrehozó szervezet részére „Az év munkahely teremtője” önkormányzati elismerő oklevél kitüntetést,

- a Bunge Zrt., mint a legtöbb helyi adót befizető nagyvállalat részére az „év adózója”önkormányzati elismerő oklevél kitüntetést,

- a Tisza Park Kft., mint a legtöbb helyi adót befizető kis- és középvállalkozó részére „Az év adózója”,

Végh András, mint a legtöbb helyi adót befizető magánvállalkozó részére ugyancsak „Az év adózója”,

- a Lukács Kft., mint a munkavállalóira kiemelt figyelmet fordító munkáltató részére „Az év munkáltatója”,

- a DESZÁN Kft., mint a munkavállalóira kiemelt figyelmet fordító munkáltató részére „Az év munkáltatója”,

- a HEINEKEN Hungária Sörgyárak Zrt. részére „Az év adományozója”,

Szilágyi Imre részére „Az év adományozója”,

- a Martfűi Gasztronómiai Egyesület, mint a település és az itt lakók érdekében a leghasznosabb, legeredményesebb tevékenységet kifejtő civil szervezet részére „Az év civilszervezete”,

- a Városi Szabadidős Kör Egyesület, mint a település és az itt lakók érdekében a leghasznosabb, legeredményesebb tevékenységet kifejtő civil szervezet részére „Az év civilszervezete”,

Baloghné Juhász Erzsébet, a város érdekében elismerésre méltó, kimagasló teljesítményt nyújtó köztisztviselő részére az „év közszolgálati dolgozója”,

Bencsik Lászlóné, az egészségnevelés, felvilágosítás, betegség megelőzés és gondozás területén nyújtott kimagasló tevékenységéért „Az év egészségügyi dolgozója”,

Halász József és családja, mint a környezete számára példamutató családi életet élő és a gyermekeiket elismerésre méltóan nevelő család „Az év családja”,

Pápai Zoltán, mint a 2013/2014.-es tanévben a bőrdíszműves képzésben jeles eredménnyel végzett középiskolai tanuló, aki a Bőrdíszműves szakmában 3. helyezést ért el,„Az év tanulója”,

Vöröslakos Balázs felső tagozatos tanuló, a 2013/2014.-es tanévben elért példás tanulmányi eredménye, az iskolai kulturális programokban, versenyeken való részvétele és kimagasló általános műveltsége alapján „Az év tanulója”,

Pápai Balázs alsó tagozatos tanuló a 2013/2014.-es tanévben elért tanulmányi eredménye és a sportban elért eredményei alapján „Az év tanulója”,

Kovács András és családja példaértékű sportéletük és a sport területén elért eredményeik elismeréseként „Az év sportolója”,

Stonawskiné Busi Ildikó és Kecskés Gergő, kimagasló művészeti teljesítményük elismeréseként „Az év művészeti teljesítménye” önkormányzati elismerő oklevél kitüntetést vehettek át az augusztus 20-i önkormányzati ünnepség keretében.

Marius Rys, Tuchów polgármestere, a Martfűi Polgárőrség Egyesület valamint Urbán Anikó részére „Martfű városért díj” kitüntetést, Dr. Bakonyi Péter tragikus hirtelenséggel elhunyt polgármester részére posztumusz „Martfű város díszpolgára” címet adományozott a képviselő testület.

A városi megemlékezést az elmúlt év emlékezetes pillanatait bemutató kisfilm vetítése, majd modern tánc, néptánc- és komolyzenei produkciók színesítették. Színpadra lépett a Dalma Dance Klub mazsorett csoportja, részesei lehettünk Fehérvári Ági fuvola- és Járvás Vivien gordonka játékának, valamint kiváló tehetségű martfűi néptáncosunk, Oláh Nóra és párja, Gaczov Donát, majd a Martfűi Néptánc Együttes táncelőadásainak.

A városi ünnepen Dr. Kiss Edit polgármester és Gonda Istvánné önkormányzati képviselő köszöntötték Asztalos Árpádnét és Balogh Józsefet abból az alkalomból, hogy augusztus 18-án, a megyeházán Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közművelődési Díjban részesült Asztalos Árpádné, a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója, továbbá Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Testnevelési és Sportdíjat vehetett át Balogh József, a Martfűi Úszó és Triatlon Klub vezetője.

Az ünnepséget követő díszmenet után a minden évben a Szent István szobornál folytatódó megemlékezés újkenyér szentelésének ceremóniája az augusztus 20-i, délutáni nagy esőzés miatt ez alkalommal, a tervezettől eltérően, a Szent Tamás templomban várta az ünneplőket.

Államalapító Szent István ünnepe alkalmából az Ökumenikus újkenyér szentelésen Ecsedi Árpád misztótfalusi református lelkész és Kupai-Szabó Kornél református lelkész osztotta meg ünnepi gondolatait, majd Kovácsik Antal diakónus áldotta meg az újkenyeret. – Hálát adunk mindazok munkájáért, akik szántottak, vetettek, arattak, szállítottak, őröltek, dagasztottak, sütötték, hogy illatos ajándékod mindennap asztalunkra kerüljön – hallhattuk, Isten áldását kérve, a szentelési ceremónián.

A katolikus templomban ünnepi szentmise követte a megemlékezést, melyet Kovács János nyugalmazott tábori lelkész mutatott be.

Hagyományainkhoz hűen, városunk elöljárói koszorút helyeztek el a Szent István szobor talapzatánál, méltó módon adózva Szent István király és az államalapítás emlékének.

Magyar Mária

Tovább az  Önkormányzati elismerések Augusztus 20-án - Martfű Média képekhez>>>

Tovább az  Önkormányzati elismerések Augusztus 20-án - Czinege képekhez>>>

Tovább az Ünnepi Istentisztelet, Ünnepi Szentmise és Koszorúzás Augusztus 20-án képekhez>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város