Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Életképek a Kossuth úti Óvoda nagycsoportjából

2015-öt írunk, az idén ősszel nagycsoportos gyermekeink iskolát kezdenek. Téli szünet után mi is köszöntöttük az Újévet, s visszatérve az óvodába, a szokásos napirendünk szerint folytattuk tovább tevékenységeinket.

Hagyomány, hogy ebben az életkorban megismertetjük a gyermekekkel az évszakok, hónapok, napok, napszakok elnevezését, hiszen a külső világ tevékeny megismerésének témaköreit is mindig az aktuális évszakok, napszakok, események és ünnepek határozzák meg. 

3-7 éves korban a legfogékonyabbak az őket körülvevő közvetlen vagy közvetett környezeti hatásokra. Kíváncsisággal, érdeklődéssel fordulnak a világ felé. A mi feladatunk, hogy ezt a természetes kíváncsiságot kielégítsük, felfedeztessük környezetük szépségeit, olyan tapasztalatok birtokába juttassuk őket, amelyek az életkoruknak megfelelő biztos eligazodáshoz és tájékozódáshoz szükségesek. (Játékvár Óvoda és Bölcsőde Pedagógiai Programja)

Már elég érettek ahhoz, hogy megtanulják, sokoldalúan megtapasztalják, hogyan váltakoznak az évszakok, a hónapok, hetek, napok. Két héten keresztül csak ezzel foglalkoztunk:

-          színeztünk saját készítésű naptárt, melyben bejelöltük mindenki szülinapját,

-          hónapsoroló mondókát tanultunk, a hét napjairól verset mondogattunk,

-          játékosan rögzítettük sokféle módon a hónapok elnevezését,

-          számítógépen eljátszottuk, hogy tölti hétvégéjét a család,

-          mondogattuk az egyes napszakokban történő étkezések elnevezését,

-          feladatlapon színeztük, jelöltük mit csinálunk a nap folyamán,

-          órát vágtunk, színeztünk, ragasztottunk (már sokan ismerik a számokat),

-          ide illő dalokat tanultunk, gyakoroltunk,

-          kártyákat raktunk időrendi sorrendbe, napszakok szerint.

A Gyermekkönyvtárban is ehhez a témához kapcsolódó programokkal vártak bennünket a könyvtáros nénik. Székácsné Tálas Gabika énekelt, verselt, mesélt nekünk az évszakokról, hetekről, napokról, Kengyel Évike pedig játékos és mozgásos feladatokkal segítette a tapasztalatok rögzítését.

A sok élmény együttes átélése, felelevenítése mind hozzájárult ahhoz, hogy a napszakokhoz kapcsolódóan az egészséges életmódhoz kötődve is rögzültek helyes szokások a gyermekekben, és be is épültek személyiségükbe, pozitívan formálva azt.

A tartalmas két hét után lehet, hogy nem mindenki tanulta meg: reggel nem uzsonnázunk, hanem reggelizünk, s délután nem az ebédet fogyasztjuk el, hanem az uzsonnát, de ismét sok mindent tapasztaltunk, jót játszottunk együtt!

Martfű, 2015.01.14.

Bettenbuch Tünde és Olaszné Kiss Ágnes

óvodapedagógusok

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város