Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Játszótérből igazi közösségi tér

A Martfűi Városszépítő Egyesület a MOL Zöldövezet Program és az Új Európa Alapítvány pályázatának és a sok-sok önzetlen támogatásnak, munkának köszönhetően birtokukba vehették a Gazdasági városrész megújult játszóterét a környéken élő családok, gyerekek. 2015. június 29-én sokan eljöttek az új közösségi tér, közös piknikezéssel, szalonnasütéssel, grillezéssel, sportolással és játékkal egybekötött, hivatalos átadására, igazolva, hogy érdemes volt ilyen nagy munkába fogniuk a helyi városszépítőknek.

– A MOL Zöldövezet Program célja, hogy a támogatás segítségével a települések még több és szebb zöldterülettel gazdagodhassanak, erősítse a közösségek összefogását és a környezettudatosságot – fogalmazott az átadó ünnepségen Dorogi Attila, a városszépítő egyesület titkára.

A pályázat során alapvető feltétel volt, hogy a terület mindenki számára folyamatosan látogatható legyen. A program kizárólag őshonos növények telepítését támogatta, a megpályázott összeg hatvan százalékát erre a célra kellett fordítani. Elvárás volt az is, hogy a kivitelezésre környezetbarát módon, közösségi akciók keretében kerüljön sor, civilszerveztek, a település lakossága, az önkormányzat és intézményei valamint helyi vállalatok bevonásával.

A közösségi tér kialakítása mintegy háromezer négyzetméteren valósult meg. A pályázat keretein belül 70 őshonos fát és 223 cserjét ültettek, új, szabványos méretű kispályás labdarúgó pályát, tűzrakó helyet, három pihenőhelyet alakítottak ki, négy köztéri padot helyeztek el, szánkópályát és lépcsőt építettek. Az önkormányzat hozzájárulásával megújultak a régi játszótéri elemek is, új csúszdával és homokozóval.

– A Babits út végén lévő játszótér igen elhanyagolt állapotban volt, és már korábban felmerült az itt élőkben, hogy fel kellene újítani. Az önkormányzattal egyeztetve nyújtottuk be a pályázatunkat. 33 szervezettel együtt, egyesületünk is támogatást kapott, 143 induló közül. A projekt teljes költségét 480 ezer forintban határoztuk meg, amelyre 380 ezer forint támogatást nyertünk. A többit önrészként kellett biztosítanunk, melynek ötven százalékát Martfű Város Önkormányzata vállalta – összegezte a projekt megvalósítását Dorogi Attila, aki szerint a vállalt kötelezettségeiket kicsit túl is teljesítették. – Mintegy harminc alkalommal végeztünk kisebb-nagyobb munkákat, több mint hetven ember részvételével, 680 munkaórát fordítva a megvalósítására. Ha összeadnánk a pályázat teljes költségvetését, a gépi és élőmunkát, az anyagokat, amelyeket felajánlásként kaptunk, az önkormányzattól, a helyi vállalkozóktól, legalább egymillió forintos beruházás valósult meg itt – fogalmazott az egyesület titkára.

Birtokukba vették a vendégek, családok, jó hangulatban, már látszik is, milyen céllal alakította ki egyesületünk ezt a közösségi teret. A focipályán labdarúgó mérkőzés zajlik, ami elsősorban a gyerekek számára teremt új lehetőséget a szabadidő hasznos és biztonságos eltöltésére.

Az új közösségi tér hivatalos birtokba vételét jelképező nemzetiszín szalag átvágásával dr. Papp Antal polgármester adta át a területet használóinak.

Nem maradt el a köszönet sem, azoknak, akik a legtöbbet tették, támogatták a közösségi tér kialakítását.

Vinczéné Balogh Magdolna, a Martfűi Városszépítő Egyesület, egyben a Martfűi Civil Kerekasztal vezetője emléklappal köszönte meg a munkáját a terület szomszédságában élő Varga Sándornak, aki a szükséges áramot és vizet biztosította. Nagy Gábornak a kispályás labdarugó pálya új helyén való kialakításáért (gépi erő, talajmunka, gréderezés, gyomirtás, fűnyírás). Petróczki Imrének a gyomirtó, gépi erő és az ültetéshez szükséges, érett istállótrágya biztosításáért.  Jeneses Tamásnak, a közösségi tér látványtervének elkészítéséért, amelyből mindenki láthatta, hogy milyen lehet majd ez a terület. A Jenei házaspárnak, valamint Takács Attilának és párjának, az ültetésekben való aktív részvételükért. Emléklapot vehetett át Tóth Ferenc, a Településellátó Csoport vezetője. Ahogyan Magdika fogalmazott, az ő hozzáállása nélkül nem valósult volna meg így a tér kialakítása. A csoport biztosítja az elültetett növények öntözését, de a focikapuk rendbetételével, lépcsőkészítéssel, tereprendezéssel, fűnyírással is hozzájárult az önkormányzat a közösségi tér kialakításához. Oláh Csabának a földcsere gépi munkáinak támogatásáért. Nagy Ferenc tiszaföldvári vállalkozónak, a földcseréhez szükséges termőföldért.

A folytatásban további játszótéri és köztéri elemek elhelyezését tervezi a városszépítő egyesület. Arra törekszenek, hogy a közelben élők és az önkormányzat az új közösségi tér folyamatos rendbetételében, karbantartásában is segédkezzenek. A jövőben világítással, ivó kúttal és egyéb, olyan játékelemekkel is szeretnék ellátni ezt a területet, amelyek tovább szélesítenék az itt élők lehetőségeit.

Herbály Jánosné

Tovább a képekhez>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város