Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Idősek nappali ellátása, házi segítségnyújtás és szociális étkeztetés januártól kistérségi társulás útján

Jogszabályi kötelezettségének eleget téve, felülvizsgálta a képviselő-testület a családsegítés és a gyermekjóléti szolgáltatási feladatok ellátását a 2015. 10. 29-i rendkívüli ülésén. Martfű önkormányzata ezeket a feladatait továbbra is önálló intézménye, a Martfű Város Önkormányzata Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ keretein belül végzi. Az idősek nappali ellátását, a házi segítségnyújtást és a szociális étkeztetést azonban januártól a Szolnoki Kistérség Többcélú társulása útján látja el.

A szociális és gyermekvédelmi törvények módosítása alapján 2016. január 1. napjától települési szinten a családsegítés és a gyermekjóléti szolgáltatás kizárólag egy szolgáltatóhoz integráltan, egy szervezeti és szakmai egységben működhet tovább, helyben család- és gyermekjóléti szolgálat keretében, valamint járási szinten a család- és gyermekjóléti központként.

Az összevont szolgáltatásokkal egyidejűleg a szolgáltatói feladatellátás is átrendeződik. A helyi szolgálat kereteiben maradnak a lakóhely szintű minimumszolgáltatások és az általános segítő feladatok.

Járási szinten család- és gyermekjóléti központok jönnek létre, a hatósági feladatokhoz kapcsolódó tevékenységek és speciális szolgáltatások biztosítása érdekében, a járásszékhelyek települési önkormányzatainál működve.

A települési önkormányzatoknak 2015. október 31.-éig kellett felülvizsgálniuk a családsegítés, illetve a gyermekjóléti szolgáltatási feladatok ellátásának módját, szervezeti kereteit. Az önkormányzatok a feladatellátást biztosíthatják önálló vagy integrált intézményeiken keresztül, de lehetőség van más települési önkormányzattal kötött ellátási szerződés vagy társulás útján történő feladatellátásra is.

Martfű város 2013. január 1-től önkormányzati fenntartásban, a Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ keretein belül, önálló szakmai egységekkel látja el a családsegítés és a gyermekjóléti szolgáltatásokat.

Az önkormányzati intézmény a helyi szükségleteket ismerve és azt figyelembe véve gyors döntési mechanizmusával, a szakemberek szükségszerű azonnali átcsoportosításaival, mellérendelésével jó színvonalon biztosítja szolgáltatásait.

A törvényi változások végrehajtására vonatkozó rendelet a testületi ülés idején még elfogadás előtt állt.

A végrehajtási rendelettervezet értelmében a család- és gyermekjóléti szolgálat minimum létszáma Martfű esetében 2 fő családsegítő alkalmazott lehet. Intézményvezető foglalkoztatása azonban 3 fő családsegítő és a fölötti létszám esetében kötelező. A martfűi intézményben jelenleg ezt a feladatot 5 fő közalkalmazott látja el.

A család- és gyermekjóléti központhoz (járási szintre) történő feladatáthelyezés miatt a családsegítő szolgálatnál vagy gyermekjóléti szolgálatnál családgondozó munkakörben foglalkoztatott munkatársakat, hozzájárulásukkal, a család- és gyermekjóléti központok vennék át, határozott, féléves időtartamra.

Az idősellátás (idősek nappali ellátása, házi segítségnyújtás, szociális étkeztetés) feladatainak jövőbeni ellátására a kistérségi társulásba történő belépéssel a társulás útján is lehetőség nyílt, és az önkormányzat vizsgálta az egyházi fenntartású működés lehetőségét is.

Döntési alternatívaként a képviselő-testület elé került az is, hogy az idősellátást a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulása útján lássa el az önkormányzat, a Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ intézmény megszüntetésével. Ez esetben a család- és gyermekjóléti feladatokat, önkormányzati alkalmazásban, két fő közalkalmazott látta volna el, a gyermekétkeztetést végző konyha működtetését pedig a Játékvár Óvoda és Bölcsőde vette volna át a szolgáltató központtól.

Pénzügyi szempontból a kistérségi társulás általi feladatellátás felé billent a mérleg nyelve, azonban a képviselő-testület a döntés meghozatalakor figyelembe vette, hogy a jelenlegi önkormányzati intézmény által végzett szakmai munka magas színvonalú, mellyel a lakosság is elégedett, ezért a döntésnél nem a pénzügyi szempont volt az elsődleges.

A képviselő-testület határozata alapján az önkormányzat a családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatási feladatokat 2016 januárjától továbbra is önálló intézménye, a Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ keretében végzi. Az idősek nappali ellátását, a házi segítségnyújtást és a szociális étkeztetés feladatait azonban a jövő évtől a Szolnoki Kistérség Többcélú társulása útján látja el. A szociális étkeztetéshez a szükséges ételek januártól is a martfűi intézményhez tartozó konyhán készülnek.

– A kormány az idei évben a szociális területet vizsgálja felül. Márciustól a szociális ellátások változtak, átalakult a szociális segélyezés. A közétkeztetésben is jelentős változás az ingyenes óvodai és bölcsődei étkezés. Most a családsegítő szolgálatok átalakítására kerül sor – emlékeztetett dr. Papp Antal. Városunk polgármestere arról is beszélt, hogy a kistérségi feladatellátás során megpróbálják továbbfoglalkoztatni a családsegítő és gyermekjóléti szolgálat érintet munkatársait. Ha a kistérség helyett a járáshoz került volna az ellátás, akkor ott törvény szerint 2016 júniusáig lett volna biztosított a foglalkoztatásuk.

A szociális ellátások terén más változásokkal is számolnia kell az önkormányzatoknak, tájékoztatott a képviselő-testületi ülést követően dr. Papp Antal. – Már most látszik, hogy 2016 januárjától a házi segítségnyújtásban is újabb módosításokat vezetnek be az idei év január elsejétől szigorodó pontrendszer változtatása mellett, és további változtatások lesznek a gyermekétkezésben is, melyek várhatóan még inkább terhelik az önkormányzatunkat. Több jogszabály- illetve törvénymódosítást pedig a napokban (november közepén) is tárgyal a parlament illetve a kormány.

A Pénzügyi, Ügyrendi és Városfejlesztési Bizottság ülésén merült fel, hogy az eddigiekhez hasonló szervezeti formában, a jogszabálynak megfelelően átalakítva működjön tovább a gyermekjóléti és családsegítő szolgálat, csökkentett létszámmal, de intézményi szinten, a martfűi önkormányzat kereteiben.

– Bizonyos tevékenységi területek, hatáskörök elkerülnek az önkormányzattól, és figyelembe véve a távolságot, s hogy milyen réteget érintenek ezek a problémák, amelyeket nem lehet helyben intézni, kérdéses a kapcsolattartás és az utaztatás alakulása. De úgy gondoljuk, hogy ezzel a döntéssel, a lehetőségeken belül optimális helyzetet tudunk kialakítani – hallhattuk dr. Urbán-Szabó Béla, a Pénzügyi, Ügyrendi és Városfejlesztési Bizottság vezetőjének összegzésében.

– Egy rendkívül jól működő, elismert intézményt kell szétszednünk, kételyekkel, hogy valóban jó lesz-e ez az itt élőknek – utalt dr. Despotov Svetozar, az Egészségügyi, Foglalkoztatási és Szociális Bizottság elnöke is a nem helyben történő ügyintézésben rejlő nehézségekre, a most alakuló, központosított rendszerre. Elmondása szerint bizottsága is belátta, hogy sok választási lehetősége nincs az önkormányzatnak, próbálták a több rossz lehetőség közül a legkevésbé rosszat kiválasztani.

– Született egy döntés, hogy Martfű bizonyos szociális ellátásokat behoz a kistérségbe, így biztosítva azokat. Ettől függetlenül, a továbbiakban sem a kistérség szabja meg, hogy Martfűn milyen ellátás legyen, és azt sem, hogy mennyibe kerüljön – tájékoztatott Deák Sándor, Szolnok Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Szociális és Integrációs Osztályvezetője. – A szociális törvény megadja a lehetőségét, hogy telephelyenként határozzuk meg a térítési díjakat. Az étkeztetés, a házi segítségnyújtás illetve az idősek nappali ellátásának díjában Martfű Képviselő-testületének az álláspontja lesz a meghatározó. Az ellátás költségeit a Szolnoki Kistérség összegzi. A normatív finanszírozás és a tényleges költségek közötti különbözetet pedig továbbra is saját forrásból kell biztosítania az önkormányzatnak.

Deák Sándor szerint az ellátottak ezután is a helyi családsegítő szolgálatokat fogják felkeresni, amit ismernek és ahová nem kell elutazniuk. Az alapgondozás továbbra is helyben jelenik meg, így, a szűkös létszám normatíva ellenére, alapvetően nem csökkennek a helyi feladatok.

A szolnoki szociális és integrációs osztály vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy a házi segítségnyújtás területén a Szolnoki Kistérségnek van szabad kapacitása, melyből, az igényeknek megfelelően csoportosítanak át Martfűre.

Herbály Jánosné

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város