Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

A Magyar Kultúra Napja martfűi ünnepén

„Mindnyájunknak kötelességünk – ha csak egy homokszemnyit is – odavetni tudásunkat nemzeti műveltségünk pompás építményéhez!” (Orbán Balázs)

- A magyar kultúra közös kincsünk, mely értékes, egyedi, és méltán gazdagítja közös európai kultúránkat – hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében Asztalos Árpádné, a Magyar Kultúra Napja városi ünnepén, város- és intézményvezetőket, helyi közösségeket, a kulturális és művészeti élet területén tevékenykedő martfűieket köszöntve.

A magyarság, majd városunk kulturális értékeit méltatva dr. Urbán-Szabó Béla önkormányzati képviselő osztotta meg ünnepi gondolatait a közönséggel.

– Fontos, hogy megismerjük őseink kreativitását, hagyományainkat, fontos, hogy gyakoroljuk ezeket, átörökítsük gyermekeinknek, unokáinknak. Azért is, hogy el tudjuk helyezni magunkat Európa és a világ kultúrái közé. Úgy gondolom: nem kell szégyenkeznünk a magyarság kulturális teljesítménye, értékei miatt. Sőt! Büszkék lehetünk tudósainkra, művészeinkre – mindazokra, akik a magyar kultúrát építik a tudományoktól kezdve, a művészeteken át, a sportig, a testkultúráig. Természetesen elmondható ez Martfűről, Martfű kulturális életéről, kulturális szereplőiről is, hiszen rájuk különösen büszkék vagyunk!

A kultúra olyan érték, amit gondozni, ápolni kell folyamatosan. Mindez pénzkérdése is, de nemcsak pénzkérdés – tette hozzá a képviselő. – Martfű az elmúlt években, évtizedekben, abban a helyzetben volt, hogy éves költségvetéséből tudott és viszonylag sok pénzt tudott fordítani a kultúrára. Itt van például a helyszín, ahol jelenleg is vagyunk, „háza” a kultúrának. Néhány éve megtörtént a ház részbeni belső felújítása. Reményeink szerint a közeljövőben a felújítás folytatódik, a nyílászárók cseréjével, külső szigeteléssel. Aztán itt vannak azok a személyek, csoportok, közösségek, akik öregbítik Martfű hírnevét kulturális szempontból. Angyal József, a néptánc együttes, a különböző tánccsoportok, a kórusok, az általános iskolások karácsony előtti mesejáték előadásai, az általános iskola kórusának föllépése a Gymes együttessel, vagy az óvónők mesejáték földolgozásai. Aztán itt vannak alkotóink. Többen vannak, akiknek már több kötetük jelent meg (Kengyel Éva, Stonawski József). Józsinak, mint fafaragónak, több kiállítása is volt, akárcsak Mészáros Endrének, mint festőnek.

A kultúrára szánt pénz a jövő építésére szánt pénz. Ma talán a legnagyobb kihívás a kultúra megismerésén túl – mindezek értelmezése, újrateremtése, újraalkotása. A XXI. század megannyi technikai csodáját úgy használni, hogy ne feledkezzünk el arról: Honnan jöttünk? Hová tartunk, és mik is a hagyományaink, őseink hagyománya. Véleményem szerint elengedhetetlen, hogy befogadóak legyünk. Alakítsuk ki magunkban és természetesen gyermekeinkben, unokáinkban is a befogadás képességét. A világ sokszínű kultúrájában így szerezhetünk méltó helyet magunknak.

Mindezeken túl a személyes cselekvést tartom a kultúra éltetőjének! Orbán Balázs író és néprajzkutató szavaival: „Mindnyájunknak kötelességünk – ha csak egy homokszemnyit is – odavetni tudásunkat nemzeti műveltségünk pompás építményéhez!”

Városunkban már több éve hagyomány, hogy a Magyar Kultúra Napján Martfű Város Önkormányzata dísz plakett adományozásával köszönti azokat, akik városunk kulturális életében kimagasló munkát végeztek. A díjak 2015. évtől új tartalommal bővülve ”Martfű Város Kulturális és Művészeti Díja” néven kerülnek adományozásra.

A kultúrában magas színvonalon alkotóknak a Gyurcsek Ferenc Munkácsy-díjas szobrászművész által készített plakett fejezi ki a városlakók köszönetét. A díjakat dr. Papp Antal polgármester adta át az idei kitüntetettek számára.

2016 évben „Martfű Város Kulturális és Művészeti Díjában” részesült Deákné Szilágyi Andrea közművelődési szakember, valamint Lapu Zoltánné Magyar Mária és Nagy Sándor, a Martfű Média munkatársai.

Deákné Szilágyi Andrea több mint 15 éve dolgozik városunk kulturális életében, a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár közművelődési munkatársaként.

Középiskolai tanulmányait Tiszaföldváron végezte a Hajnóczy József Gimnáziumban, felsőfokú tanulmányait pedig Szegeden, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán, történelem-művelődésszervezés szakon.

1999-től számtalan területen dolgozott, szinte a kulturális szakma minden szegmensét elsajátította. Munkájára jellemző a precizitás, pontosság, emberszeretet, a lelkiismeretes, odaadó munkavégzés. Szerény, sokszor a háttérben meghúzódó alkat, pedig tevékenységével fontos szerepet tölt be szinte minden intézményi és városi kulturális esemény tervezésében, technikai előkészítésében és lebonyolításában.

Jó szakmai érzékkel állítja össze az ünnepi rendezvények, gyermek színházi bérletek, felnőtt programok, koncertek műsorait. Munkája során számos különleges kiállítást szervezett, az általa készített pályázatok útján több fiatal iparművész tudott városunkban alkotásaival bemutatkozni.

Kulturális szervező munkájának köszönhetően számos megyei rendezvény házigazdája városunk, melynek hosszú távú színvonalas működtetésében igényesen és odaadóan részt vesz, ilyen a Jászkun Világ Művészeti Szemle, a Megyei Képző- és Iparművészeti Tárlat és a Megyei Felnőtt Énekkari Találkozó.

Kiváló szakmailag a kulturális munka forrásteremtésében is, szabadidejét nem kímélve jelentős plusz munkát végez a pályázatok megírásában és több hazai és Európai Uniós pályázat előkészítésében, lebonyolításában. Jelentős szakmai értéket képviselt koordinációs munkájával ezen a területen, melynek eredményeképpen a kulturális tárca kiemelt minta projektek közé választotta pályázatainkat.

 Munkájával kiemelten hozzájárult ahhoz, hogy több száz martfűi gyermek és fiatal kapott igazi kulturális élményt a pályázatok kapcsán.

Jelentős és kiváló a kapcsolata a város civil szervezeteivel. Több éve önzetlenül, sokszor szabadidejében is segíti munkájukat, akik szeretik és mindenben számíthatnak együttműködésére. Részt vesz a közösségek rendezvényein, segíti kulturális programjaik szervezését, technikai hátterének megteremtését, műsorvezetést vállal programjaikon, továbbá a szervezetek pályázati munkáját is segíti szakmai tudásával.

A Martfű Mozi újraindításába is lelkesen bekapcsolódott, jelentős szervezője és szakmai irányítója a mozi működtetésének. Érezve a feladat jelentőségét, sok plusz munkával szerezte meg azt a szakmai tudást, mely az új terület működéséhez szükséges.

Deákné Szilágyi Andrea több éves, kiváló kulturális munkája alapján méltó e jeles díjra.

További munkájához nagyon sok sikert, szakmai örömöket kívánunk!

* * *

„Martfű Város Kulturális és Művészeti Díját” vehették át Lapu Zoltánné Magyar Mária és Nagy Sándor, a Martfű Média munkatársai Martfű Város Önkormányzata tájékoztatási feladatai, a városi honlap és a Martfű Magazin szerkesztése, a honlap televíziós tartalmainak készítése terén végzett kimagasló színvonalú tevékenységükért.

Magyar Mária és Nagy Sándor színvonalas szakmai munkáját a kultúra és a tájékoztatás iránti elhivatottság jellemzi, mellyel példát mutatnak városunk lakóinak és a felnövekvő generációknak.

Magyar Mária a Hajnóczy József Gimnáziumban érettségizett, majd adminisztratív munkakörben helyezkedett el. Útja a Városi Televízióhoz 1998-ban vezetett, ahol több mint 10 évig szerkesztőként dolgozott. Kiváló szakmaiságával hozzájárult ahhoz, hogy a helyi televízió adásai átfogó képet nyújtottak Martfű közéletéről, munkájáról, kultúrájáról, az aktuális, a lakosság széles rétegét érintő kérdésekről.

2009-ben újjá alakult a Martfű Városi Televízió és a Művelődési Központ keretein belül folyt újra a televíziózás.

Nagy Sándor a Martfűi Damjanich János Szakképző Iskola és Gimnáziumban érettségizett, ezt követően a Szolnoki Idegen Nyelvi Szakközépiskolában szerzett multimédiafejlesztő végzettséget. Rákóczifalván mint rádióst ismerhették meg, majd, élve a lehetőséggel, 2009 júliusától a Művelődési Központ televíziós munkatársaként, média technikusként helyezkedett el.

Az új típusú televíziós munka 2010 tavaszától indult, sok feladattal, megerősítve Magyar Mária több éves szakmai tapasztalatával, kommunikációs szerkesztői tevékenységével.

Magyar Mária és Nagy Sándor a városi honlap és a Martfű Magazin tartalmi feladataiban is meghatározó munkát végez.

Magyar Mária pozitív és nyitott személyisége, belső kisugárzása, egyedi hangvétele, igényes televíziós szerkesztői munkája, és nem utolsósorban igazi televíziós hangja, meghatározó a helyi média írott és televíziós tartalmaiban. Kiváló kapcsolatteremtő készségét a média közösségi oldalán is sikerrel kamatoztatja.

Nagy Sándor és a helyi televíziózás mára összetartozó fogalmakká váltak. Közreműködésével alakult ki az a technikai háttér, amellyel a csoport ellátja médiafeladatait. A városi rendezvények állandó résztvevője, népszerű és elismert tagja a médiás közösségnek. Felvételeinek és a Marcsival közös szerkesztőmunkájának köszönhetően számos nagyszabású és sikeres videós összefoglaló gazdagítja városunk képi archívumát. Látványos és dinamikus televíziós anyagaik odaadásról, nagy szakmai tapasztalatról tanúskodnak. Városbemutató és marketing filmjeik messzire viszik Martfű jó hírét.

Sándor szabadidejében állandó filmes tudósítója és értékes dokumentumfilm készítője a Kyokushin Karate Klubnak. Filmjeit a karate sportban szerte a világon ismerik.  

 Sándor technikai tudása és vetítő munkája a Martfű Mozi működtetéséhez is nélkülözhetetlen, ezt nagy odaadással kamatoztatja ezen a területen is.

A médiacsoport feladatai közé tartozik a városmarketing és a település turisztikai tevékenységének erősítése is, amelyben, az önkormányzat marketing csoportjának vezetőjeként, Magyar Mária szintén kiemelt szerepet vállal. A város turisztikai feladatainak jelentős részét koordinálja, kapcsolatot tart fenn és a város érdekeit képviseli megyei turisztikai szervezetekben, előkészíti és koordinálja városunk megjelenését turisztikai kiállításokon, rendezvényeken. Szakmai munkája jelentősen erősíti városunk turisztikai ismertségét a megyei és országos kínálati piacon.

Magyar Mária és Nagy Sándor, a Martfű Média munkatársaiként folyamatosan fejlesztik városunk tájékoztatási rendszerét és sikerrel dokumentálják Martfű történéseit.

Büszkék vagyunk arra, hogy szabadidejükben a filmművészettel is foglalkoznak. Az általuk alkotott két dokumentumfilmmel 2011-ben és 2013-ban különdíjat nyertek a „Nemzetközi Dokumentumfilmek a Vidékről” Filmszemle rangos szakmai zsűrijétől. Jelentős értéket képvisel a Martfű ipar- és iskolatörténetét bemutató dokumentumfilmjük is, melyet a debreceni egyetemen oktatófilmként használnak. Számunkra és az utókor számára ezek felbecsülhetetlen archív értékkel bírnak.

Lapu Zoltánné Magyar Mária és Nagy Sándor a kommunikáció és kultúraközvetítés területén végzett színvonalas és lelkiismeretes szakmai munkájukért méltók e jeles díjra.

További munkájukhoz is nagyon sok sikert, szakmai örömöt kívánunk!

* * *

A kultúra napi ünnep arra is alkalmat adott, hogy nyugdíjba vonulásuk tiszteletére két kiváló általános iskolai pedagógust, Nyíri Istvánnét és Bíró Veronikát is köszöntse a város polgármestere.

Bíró Veronika és Nyíri Istvánné Kati, két tisztaszívű pedagógus, közel negyven éve szolgálják pedagógusi hivatásuk mellett városunk kulturális életét is, ünnepeit, rendezvényeit segítik munkájukkal. Mindezek mellett a két tanító néni több évtizede aktív közösségformáló szereplője Martfű város művészeti életének is. Tanítói és a női karban vállalt feladatukkal állandó értéket képviselnek, műértő emberek százaira volt és van jelenleg is hatása munkájuknak.   A Martfű Városi Női Kar alapító tagjai mindketten. Munkájukkal nagyban hozzájárultak a kórus kimagasló eredményeihez. Emellett ápolják és őrzik anyanyelvünket, tisztelik és tovább adják hagyományainkat, népszokásainkat. Megtanítják gyermekeinket a tiszteletteljes köszönésre, a kulturált viselkedésre és öltözködésre, az étkezések kultúrájára, az ünnepi kultúrára. Nevelik gyermekeinket az értékes beszédre, a becsületességre, embertársaink iránti tiszteletre, együttérzésre, felelősségvállalásra vagy a munkára. Mindketten nevelik őket a nyelv, a kultúra iránti szeretetre, tanulni vágyásra. Megtanítják őket a családjuk, városuk, hazájuk iránti szeretetre. 

Az ünnepség részeként „Kulturált zenei utazásra” invitálta közönségét a Szimfonik Harsona Együttes, mely a Szolnoki Szimfonikus Zenekar, valamint a Légierő Zenekar Szolnok harsonásaiból áll, koncertjeikkel a rézfúvós kamarazenét népszerűsítve.

A Szimfonik Harsona Együttes előadása a kultúra iránt elkötelezett martfűiek, intézmények, alkotók megemlékezését zárta 2016. január 21-én, előestéjén a napnak, melyen 1823-ban, Kölcsey Ferenc befejezte híres, szép költeményét, nemzetünk himnuszát.

Magyar Mária

Tovább a képekhez>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város