Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

15 évre szóló fejlesztési tervek közműves ivóvízellátásra, szennyvízelvezetésre és -tisztításra

A víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény alapján, a szolgáltatás hosszú távú biztosítása érdekében ágazatonként (vízszolgáltatás, csatornaszolgáltatás), 15 év időtávra, gördülő fejlesztési terveket (felújítási és pótlási tervet valamint beruházási tervet) kell készíteni. A helyi vízi közművek gördülő fejlesztési terveit és a benyújtásukhoz szükséges meghatalmazást Martfű Város Önkormányzata Képviselő-testülete a 2016. szeptember 15-i ülésén hagyta jóvá.

Bérleti-üzemeltetési szerződés esetén – így Martfűn is – a felújítási, pótlási, valamint beruházási terveket is az ellátásért felelősnek kell elkészítenie és benyújtania jóváhagyásra a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz, szeptember 30-ig.

Az üzemeltető Bácsvíz Zrt. kezdeményezésére, az önkormányzat hozzájárult, hogy a szolgáltató helyette a gördülő fejlesztési terveket elkészítse és a nevében jóváhagyásra benyújtsa.

A 460 ezer köbméteres éves lekötött vízmennyiséggel számoló vízellátó rendszer vízbázisát 6 mélyfúrású kút alkotja. Az elosztóhálózat 47,5 km gerincvezetékből áll, a vízbekötések száma 3254.

A közműves ivóvízellátásra vonatkozó, most elfogadott fejlesztési terv rövidtávon nagy hangsúlyt helyez a vízbekötések, a vízhálózati csomópontok és a hálózati elemek rendkívüli meghibásodásakor az érintett hálózati elemek felújítására. A hálózat szakaszolása és a vízveszteség csökkentése érdekében folytatódik a tolózárak cseréje. A földalatti tűzcsapok egy részét üzembiztosabb, föld feletti tűzcsapokra cserélik.

Jelentős vezetékszakaszok felújítása is szerepel a rövidtávú, jövő évi fejlesztési tervben: a Gesztenye soron 960, a Petőfi úton 500 méteres szakaszon. A víztorony külső és belső felületvédelmét, a torony villamoshálózatának felújítását szintén tervezi a szolgáltató.

A 2018-2021 évekre szóló, közép- és hosszú távú fejlesztési tervekben a település vízellátását biztosító kutak szűrőcserés vagy melléfúrásos felújítása, acél alapanyagú vezetékek kiváltása két ütemben, fél-fél km hosszan, szivattyúcserék, a víztisztítási technológia folyamatos korszerűsítése, a települési elosztó hálózat azbesztcement anyagú elemeinek részleges cseréje, valamint a víztározók műszaki állapotának karbantartása szerepel.

Martfű víziközmű-rendszere 62,9 km hosszú szennyvízcsatorna-hálózatból és 1000 m3/nap befogadóképességű szennyvíztisztítási technológiából áll. A tisztított szennyvíz, kétlépcsős eleveniszapos eljárást követően, labirintrendszerű fertőtlenítő medencébe, majd a Tiszába kerül.

A közműves szennyvízelvezetésre és -tisztításra vonatkozó fejlesztési tervek között, rövid- és középtávon a szennyvíztisztító telep villamos és irányítástechnikai berendezéseinek, a hetvenéves víziközmű-rendszer szivattyúinak és egyéb gépészeti elemeinek felújítása, valamint előre nem látható felújítást, pótlást igénylő feladatok szerepelnek.

A hosszú távú tervek között a szennyvízcsatorna-hálózat felújítását, egyes gerinccsatorna szakaszok illetve bekötővezetékek felújítását 0,06 km hosszan, a szennyvízátemelő műtárgy, az üzemviteli épületek, a szennyvíz- és szennyvíziszap kezelés technológiai egységeinek, valamint további szivattyúk és gépészeti elemek, villamos és irányítástechnikai berendezések felújítását, pótlását tervezi a rendszer üzemeltetője.

A tervezett felújításokra, pótlásokra a rendelkezésre álló forrást az éves bérleti díjakban jelölte meg a szolgáltató, amely Martfű esetében a közműves ivóvízellátás terén évente 9.363 ezer forint, a közműves szennyvízelvezetés és -tisztítás esetén pedig évente 1.801 ezer forint összeget tesz ki.

A kecskeméti székhelyű BÁCSVÍZ Víz- és Csatornaszolgáltató Zrt., az ország egyik legnagyobb víziközmű-szolgáltatójaként, 2013. január 1-től látja el Martfűn az ivóvíz- és csatornaszolgáltatás feladatokat. A közművek bérletének ellenértékeként az üzemeltető a tulajdonos önkormányzatnak bérleti díjat fizet. A bérleti díj összegét a közművek értéknövelő felújítási és rekonstrukciós munkáinak elvégzésére kell fordítania az üzemeltetőnek.

A helyi vízi közművek gördülő fejlesztési terveinek képviselő-testületi tárgyalásán a Bácsvíz Zrt. vezetői is részt vettek.

Kurdi Viktor, a társaság elnök-vezérigazgatója szerint a vízműveknél egyre inkább jelentkeznek a műszaki pótlási igények, számítani kell az elhasználódott rendszerek meghibásodására, miközben a bérleti díjakat az elmúlt év júliusában befagyasztotta a kormány.

A cégvezető a testületi ülést megelőző napon történt csőtörés apropóján arra is emlékeztetett, hogy négyméteres csőcsere felett felújítás, tehát a bérleti díj terhére elszámolható, négy méter alatt pedig javítás, azaz az üzemeltető, a Bácsvíz Zrt. költsége a meghibásodás.

A társaság és az önkormányzat közötti eddigi együttműködést is értékelte Kurdi Viktor, elismerve, hogy különösen eleinte, az önkormányzatnak történő bejelentések és az elvégzett munkák igazolása terén nem mindig minden ment úgy, ahogy az elvárható egy korrekt üzleti kapcsolatban. Ezek a dolgok mára rendeződtek, és cégszinten az érintett ötvenöt településből 54-gyel már vállalkozási keretszerződést kötöttek. Martfű önkormányzatával még folynak a tárgyalások – emlékeztetett a cégvezető, hozzátéve, hogy a szolgáltató által ajánlott szerződéstervezet nem jelent olyan mértékű kockázatokat, amelyek felvállalhatatlanok lennének.

Azt is érzékelik, hogy az önkormányzatok szívesen látnák, ha minél több helyi vállalkozás közreműködhetne a felújítási munkákban. Ehhez ajánlást, a használható eszközök, gépek felmérését kérte.

A szolgáltató várja a vizes problémákkal kapcsolatos jelzéseket is, ahogyan Kurdi Viktor fogalmazott: azért vannak, hogy a víz- és csatornaszolgáltatás ezen a településen folytonos, biztonságos és lehetőleg magas színvonalú legyen.

–        Tény, hogy Martfű nem írta alá azt a szerződést – reagált az elhangzottakra dr. Papp Antal. A szerződés aláírásától nem zárkózik el az önkormányzat, de vizsgálják, hogy a város, az önkormányzati kft. és a helyi vállalkozások be tudnak-e kapcsolódni a helyi vízi-közmű beruházásokba, ezzel is csökkentve a költségeket. Problémát jelent az évekkel korábbi beruházások megtörténtének utólagos igazolása is. Az érintett csőszakasz hosszától függő jelenlegi költségviselést szintén vitatja az önkormányzat.

Martfűn nagyobb esőzésekkor gondot jelent az egyesített szennyvíz- és csapadékvíz elvezető rendszer. A jelenlegi szennyvíztelep áthelyezésében is kérte a szolgáltató együttműködését a városvezető.

Visszatérve a gördülő fejlesztési tervek folyamatos egyeztetésére, dr. Papp Antal hangsúlyozta: a tárgyalások olyan úton haladnak, ami pénzügyileg, szakmailag és az elvégzett feladatok leigazolhatósága szempontjából is jónak mondható.

Gonda Istvánné alpolgármester a kommunikáció erősítését, az önkormányzat és a lakosság hatékonyabb tájékoztatását kérte a szolgáltatótól a képviselő-testületi ülésen. Különös tekintettel a vízvezeték rendszer rossz állapotára, a korábbi negyedéves mérőóra leolvasásra irányuló jelentős lakossági igényre is felhívta a társaság vezetőinek figyelmét.

Dr. Papp Antal a helyben történő ügyintézés lehetőségének megteremtését, heti-kétheti rendszerességgel információs pont működtetését kezdeményezte.

A szolgáltató a jelenlegi félévenkénti leolvasás helyett már az egyéves leolvasást fontolgatja, a személyes kapcsolattartás hiánya azonban valóban kárt okozhat, később derülnének ki az esetleges vízelfolyások – reagált az elhangzottakra Kurdi Viktor, hangsúlyozva, hogy jelenleg a 2008/2009-es, központilag befagyasztott árakkal dolgoznak, ami komoly anyagi prést jelent a vízművek számára.

A vízmérők folyamatos figyelemmel kísérése azért is fontos, mert – a testületi ülésen elhangzottak alapján – a jogszabály úgy változott, hogy ami átfolyik a vízmérőn, azt ki kell fizetni.

 A település és a szolgáltató közös érdeke, hogy megoldást találjanak az egyesített szenny- és csapadékvíz rendszer kiváltására is, hogy jelentős esőzéskor ne szennyezett víz kerüljön a várost éltető folyóba.

A most elfogadott fejlesztési tervek megvalósítása új szakaszt nyithat a helyi vízi-közművek fejlesztésében, ezzel együtt a Bácsvíz Zrt. és az önkormányzat együttműködésében, a minél jobb víz- és csatornaszolgáltatás érdekében.

Herbály Jánosné

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város