Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

A Tiszamenti Népdalkör felvételei a helyi értékek között

Baráti találkozóra jöttek össze a Tiszamenti Népdalkör tagjai 2016. szeptember 12-én a Művelődési Központban. A városunk kulturális életében évtizedekig jelentős szerepet betöltő népdalkör múltbéli élményeit, sikereit, összetartó közösségük aktív éveinek fontos állomásait felidézve beszélgettek, énekeltek a közös délutánon, megemlékezve a szívüknek kedves, már eltávozott klubtársakról is.

A baráti délutánon Tóthné dr. Gallyas Katalin, a népdalkör egykori vezetője köszöntötte énekes társait és Asztalos Árpádnét, a közösségnek otthont adó intézmény vezetőjét, átadva neki számos olyan mű kottáját, amelyeket a népdalkör korábban repertoárjára tűzött.

A találkozó egyik apropója – az együttes ’96-os, első nagy KÓTA (Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége) minősítésének jubileuma mellett – a népdalkör tevékenységének helyi értékként való megőrzése volt.

– Minden értéket szeretnénk vizuálisan és elektronikusan is megőrizni, így a népdalkör kottáit, kazettáit, videóit is digitalizáljuk. A MaNDA (Magyar Nemzeti Digitális Archívum) támogatásával országos adatbázisba kerülnek ezek az értékek. Emellett mi is szeretnénk egy olyan kultúrtörténeti gyűjteményt létrehozni, ahol a digitalizált kazetták, kották, kottagyűjtemények a könyvtárban hozzáférhetőek lesznek – tette hozzá Asztalos Árpádné, a Települési Értéktár Bizottság vezetője.

A Települési Értéktár Bizottság feladata a helyi értékek körének meghatározása, védelme és megőrzési feltételeinek biztosítása, a „Települési Helyi Értékek Gyűjteményének” létrehozása. Helyi értékké a település szempontjából meghatározó jelentőségű, a városhoz való tartozást kifejező egyedi szellemi termékeket, tárgyakat, kulturális alkotásokat, hagyományokat, jelképeket, természeti értékeket stb. minősíthet a bizottság.

A Tiszamenti Népdalkör tagjai nagy odaadással ápolták és adták tovább a magyar népzene értékeit, a népdaléneklés hagyományait a feltörekvő generációnak. Alföldi és felföldi népdalaikkal az ország számos városában és határon túli településeken is bemutatkoztak. Értékes munkájukkal gazdagították városunk népzenei életét.

Az együttes működésének tizenhét éve alatt közel negyvenen erősítették soraikat. Az évek során szép sikereket értek el, két arany, egy ezüst és egy bronzminősítést is a magukénak tudhatnak. A Martfű Városért Díjat is átvehették a népdalkör 10 éves jubileuma alkalmából.

2006-ban kazettát adtak ki, amelyre a legkedvesebb népdalcsokraikat énekelték fel. Az népdalkör szép pillanatait felidézve, az első KÓTA minősítés megszerzésekor készült hangfelvételt és a kazettára énekelt dalokat is nagy örömmel hallgatták újra baráti összejövetelükön.

Herbály Jánosné

Tovább a képekhez>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város