Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Margit Idősek Otthona Alapítvány a martfűi bentlakásos idősek otthona létrehozásáért

Az önkormányzat gazdasági programjában kiemelt helyen szerepel bentlakásos idősotthon biztosítása, amelyre a településen nagy igény van. A Margit Idősek Otthona Alapítvánnyal együttműködve és pályázati forrás bevonásával, most elérhető közelségbe került az idősek otthonának létrehozása Martfűn.

 A Mártírok úti volt iskolaépület az idősek ellátását szolgáló tereinek és funkcióinak bővítésére, az ellátás infrastrukturális feltételeinek javítására, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében, 178 millió forint pályázati forrást nyert az önkormányzat. A pályázati támogatásból megvalósuló beruházások óriási előrelépést jelentenek a leendő idősek otthona kialakításában.

Martfű Város Önkormányzata a szociális ellátórendszerben a szociális alapszolgáltatás megszervezésével és települési támogatás nyújtásával vesz részt. A szociális alapszolgáltatás feladatait a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulása útján biztosítja, martfűi telephellyel. Itt működik az idősek klubja és itt található a házi segítségnyújtást igénybevevők számára nyitva álló helyiség is.

A Mobil Fizikoterápia Kft. 2012. óta üzemeltet fizioterápiás rendelőt, reumatológia, gyógytorna tevékenységgel. Sagátné Fülöp Anikó, a kft. vezetőjeként, munkája során és a környezetében napi szinten tapasztalja, hogy az idős, gondozásra szoruló emberek egy élet munkája után segítségre, támogatásra szorulnak. Az új alapítvány kuratóriumi elnökeként, most az idősek otthona létrehozásán fáradozik, szoros együttműködésben Martfű Város Önkormányzatával.

Sagátné Fülöp Anikót május 29-én a leendő bentlakásos idősek otthonának létrehozásáról kérdeztem.

– Egy év alatt sikerült idáig, az alapítvány létrehozásáig eljutnunk. Megpróbáltuk, hogy cégként milyen állami támogatást kaphatnánk, azonban ez nem működött. Alapítványként viszont létrejöhet a bentlakásos idősotthon, amelynek a feltételeiről mindenfajta instrukciót megkaptunk a Nemzeti Népegészségügyi Központtól.

Ebben a formában, az önkormányzattal együttműködve, szociális alapon is biztosítható emeltszintű ellátás, ami bentlakásos. Forrásainktól függően 50-60 férőhely kialakítására nyílik lehetőség, amely akár 100 férőhelyesre is bővíthető.

– Pályázati támogatással komplex szociális alapszolgáltatási telephely kialakítására kerül sor az önkormányzati épületben, ahol a szolgáltatások átjárhatósága egymásra épülve biztosítható az ellátottak részére.  A fejlesztéssel a volt iskola épületrész földszintjén vonnak be újabb helyiségeket a szociális ellátásba.

– Az épület alsószintjén, a volt üzlet területén alakítják ki a nappali és szociális helyiségeket, az orvosi, valamint a pihenő- és látogatószobákat. Az emeleten kapnak helyet a bentlakásos idősotthon összkomfortos vagy komfortos szobái. Minden szinten lesz nappali, konyha, tv- és társalgóhelyiség, különböző fejlesztésekkel, memóriafejlesztéssel, társasjátékkal – osztotta meg az önkormányzattal közös terveiket Sagátné Fülöp Anikó. Az alapítvány kuratóriumi elnöke szerint fontos az iskolásokkal, óvodásokkal való együttműködés, a labdajátékok, a sakkozás, a szellemi és a szabadtéri tevékenységek visszahozatala az idősek életébe. Az otthoni, a tv előtti, magányos leépülés helyett gazdag programokat és szolgáltatásokat kínál az alapítvány az otthon leendő lakóinak.

– Pályázati támogatással a komplex szociális alapszolgáltatási telephely létrehozására irányuló önkormányzati beruházás még ebben az évben elkezdődhet, és várhatóan a jövő nyár végére fejeződik be. A Margit Idősek Otthona Alapítvány a bentlakásos idősotthon kialakítására vonatkozó beruházása mikor indulhat?

– Egy alapítványnak először a szükséges tőkét kell összeszednie. Most mi is azon igyekszünk, hogy minél több támogatót és befektetőt találjunk. Ahogyan folyamatosan sikerül a finanszírozást összehoznunk, az önkormányzattal együttműködve úgy tudjuk kiépíteni a bentlakásos idősotthont. Ezt egy éven belül tervezzük, amit igyekszünk tartani.

Számos jogi dolog még tisztázásra vár. Az épület az önkormányzat tulajdonában van, az idősotthon üzemeltetését viszont az alapítvány végzi majd.

Többen jelezték, hogy ha kész az üzleti tervünk és ki van számolva, már most befizetnék az önrészt, hogy biztosan legyen helyük. Ezt nem szeretnénk, mindenképpen saját forrásból kell elindítanunk az idősotthont. Inkább támogatók megnyerésében gondolkodunk, és vannak pályázati lehetőségeink is. Gyűjtőpontokat alakítottunk ki, és büszkén mondhatom, hogy kapcsolatba léptünk a holland nagykövetséggel is. Úgy gondolom, hogy befektetőkkel és támogatókkal össze lehet szedni az induláshoz szükséges összeget. A korábbi tantermek szobákká alakítására építési tervet készíttetünk, és az önkormányzattal szorosan együttműködve eldöntjük, mi az, amit mi és az önkormányzat fel tudunk vállalni. Az országos lefedettség mellett elsődleges a helyi idősek ellátásának megoldása.

Az előírásoknak megfelelő számú szociális dolgozó, szakápoló, gazdasági munkatárs biztosításával, 15-20 munkahely teremtése is benne van a projektben, amire szintén figyeljük a pályázatokat.

Most már harmadik körben egyeztettünk a jegyzőasszonnyal, a polgármester úrral, és egy az önkormányzattal kölcsönösen előnyös projekt kezd kialakulni. Az alapítvány az édesanyámról kapta a nevét, nekem is érdekem és szándékom is, hogy Martfűn létrejöjjön ez az idősotthon. A városban egyre több idős ember él, napi szinten találkozunk olyan emberekkel, akiknek szükségük van ilyen intézményre. Szívügyem az idősek ellátása, arra tettem fel az életemet, hogy segíteni tudjak, viszont a hozzátartozók együttműködése és lelki állapota is nagyon fontos. A hozzátartozónak meg kell élnie azt, hogy ha az anyukája - apukája beteg lett, hogyan tudja megoldani az ellátását, ha neki dolgoznia kell.  Hogy a szülei olyan helyre kerüljenek be, amit nyújtani szeretne nekik.

Tizenkét éve dolgozom az egészségügy szférában, ebből nyolc évet vezetői szinten. Maga a szakmai tapasztalatom úgy gondolom, hogy ennyi idő alatt már kialakult, hogy ebbe a nagy feladatba nyugodt szívvel bele merjünk fogni! – hangsúlyozta Sagátné Fülöp Anikó, hozzátéve, hogy a Margit Idősek Otthona Alapítvány és a leendő szociális intézmény szakmai csapata is szépen alakul, amihez szintén sok segítséget kap.

A martfűi bentlakásos idősek otthonában is elsősorban azoknak a nyugdíjkorhatárt betöltött személyeknek az ápolását, gondozását végezhetik majd, akiknek egészségi állapota rendszeres gyógyintézeti kezelést nem igényel.

Az alapítvány célja, hogy az idős emberek életük alkonyán kényelmes, megnyugtató környezetben, szakszerű ellátás mellett, gondtalanul tudják időskori életüket folytatni. Ehhez valamint a martfűi bentlakásos idősek otthona létrehozásához és működtetéséhez bármilyen támogatást, segítséget szívesen fogadnak!

Herbályné Kalmár Irén

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város