Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

2014. április 6. - Országgyűlési választás, változásokkal

Ez lesz az első országgyűlési választás, amit a 2012. január 1-jével hatályba lépett új Alaptörvény rendelkezései szerint tartanak meg. A 2014-es választás egyfordulós, kétszavazatos rendszerben történik. A korábbi 386 helyett 199-re csökken az országgyűlési képviselők száma, ebből 106 képviselőt egyéni választókerületben, 93-at országos listán választunk. Az új választási rendszerben megszűnik az ajánlószelvény, helyette ajánlóíveken lehet ajánlásokat gyűjteni. Egy személy több jelöltet is ajánlhat. Jelentős változás a korábbi választási rendszerhez képest az is, hogy a szavazás érvényességéhez nem szükséges 50% feletti részvétel.

Az ország területe 106 egyéni választókerületre oszlik. Az egyéni választókerületben a képviselőjelölt párt jelöltjeként vagy független jelöltként indulhat. Két vagy több párt közös jelöltet is állíthat.

Az országgyűlési választáson az a párt kaphat mandátumot, amely elérte országos összesítésben az 5%-os küszöböt. Lehet közös pártlistát is indítani, ebben az esetben 10%, kettőnél több párt esetén pedig 15% a minimum.

Jász-Nagykun-Szolnok Megyében 4 egyéni választókerület kialakítására került sor, amelyek összefüggő területet alkotnak, és a választásra jogosultak száma megközelítőleg azonos.

Martfű a 04. számú országgyűlési egyéni választókerülethez tartozik. Az OEVK székhelye Törökszentmiklós. A választókerület 23 települése (Cibakháza, Csépa, Cserkeszőlő, Kengyel, Kétpó, Kuncsorba, Kunszentmárton, Martfű, Mesterszállás, Mezőhék, Mezőtúr, Nagyrév, Öcsöd, Örményes, Szajol, Szelevény, Tiszaföldvár, Tiszainoka, Tiszakürt, Tiszapüspöki, Tiszasas, Tiszatenyő, Törökszentmiklós) egy országgyűlési képviselőt választ.

A Nemzeti Választási Iroda február közepéig megküldi a névjegyzékbe való felvételről szóló értesítést, s hogy kinek, hol, melyik szavazóhelyiségben kell leadnia a voksát.

A jelöltek két hétig, február 17-től március 3-ig gyűjthetik a választási iroda által kiállított ajánlóíveken a támogató aláírásokat, ajánlásokat. Egy személy több jelöltet is ajánlhat. Az egyéni választókerületekben a jelöltséghez legalább ötszáz, a választókerületben lakó választópolgár ajánlása szükséges. Az ajánlások leadását követően a választókerületi választási bizottság dönt a jelöltek nyilvántartásba vételéről.

Országos listát az a párt állíthat, amely legalább kilenc megyében és a fővárosban, legalább 27 egyéni választókerületben önálló jelöltet állított. Országos nemzetiségi önkormányzat is állíthat listát. Az országos listákat legkésőbb március 4-én kell bejelenteni a Nemzeti Választási Bizottságnál.

Az országos egyéni választókörzetekben az lesz a képviselő, aki a legtöbb szavazatot kapja. A vesztes jelöltek, továbbá a győztes jelölt győzelemhez nem szükséges szavazatai töredékszavazatnak számítanak.

A kampány február 15-től indulhat. Az erre a célra felhasználható és elszámolható forrásokat ebben az időszakban lehet elkölteni.

Szavazni érvényes személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy jogosítvánnyal lehet, és a lakcímkártyára vagy a személyi azonosítóra is szükség lesz.

Aki a szavazás napján nem tartózkodik a lakóhelyén, de Magyarország egy másik településén élni kíván a választójogával, április 4-ig kérheti átjelentkezését a lakcím szerinti választási irodától egy másik településre. Fontos változás, hogy a mostani választáson az átjelentkezők már a másik településen is a lakcímük szerinti egyéni képviselőjelöltekre szavazhatnak.

A választás napján külföldön tartózkodó választópolgárok Magyarország nagykövetségein és főkonzulátusain szavazhatnak, ha a helyi jegyzőnél március 29-ig jelentkeztek a külképviseleti névjegyzékbe. Az országgyűlési választással kapcsolatos további információk a www.valasztas.hu oldalon találhatóak.

Herbály Jánosné

A Nemzeti Választási Iroda választási hirdetménye itt olvasható>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város