Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

„Ez egy biztonságos város, és ezt meg is fogjuk őrizni”

Lakossági fórum – Fókuszban a költségvetés és az önkormányzat gazdasági programja

Martfű Város Önkormányzata 2015. évi pénzügyi terve és a 2015-2020-as időszakra szóló gazdasági programja volt a fő témája a 2015. március 19-én, a Művelődési Központban megtartott közmeghallgatásnak, majd egyéb aktuális kérdésekről is tájékoztatást adott dr. Papp Antal polgármester. A tájékoztatót követően a fórum résztvevői tehették fel közérdekű kérdéseiket, javaslataikat a képviselőtestület közmeghallgatással egybekötött, kihelyezett ülésén.

A 2015. évi pénzügyi tervben a korábbinál nagyobb adóbevétellel számolhat az önkormányzat, de a beszámítás összege, az adóerő-képesség miatti elvonás is jelentősen emelkedik. A költségvetés bevételi és kiadási főösszegét 1.027.264 ezer forintban határozta meg a képviselőtestület.

2014 novemberében módosította az önkormányzat az építményadóról szóló helyi rendeletét. Az adó mértéke az 1., a 2. és a 3. lakóövezetekben 140 Ft-ról 170 Ft-ra, a 4. külterületi ipari övezetben 600 Ft-ról 660 Ft-ra, az 5. Tisza Ipartelep övezetben 240 Ft-ról 270 Ft-ra emelkedett m2-ként (21, 10 és 12,5%). Az építményadóban történt emelés lakosonként nem túl jelentős összeg, a cégekre vonatkozóan azonban komoly önkormányzati bevétel emelkedéssel jár.

Idegenforgalmi adóbevételként 7 millió forinttal számol az önkormányzat, amit még ebben az évben vissza is forgat az ÖrökZöldTisza Fesztiválra. A Heineken Sörgyárak Zrt. vezetésével folytatott tárgyalás alapján, a martfűi sörgyár idén három évtizedes fennállása alkalmából, augusztusban ismét sörfesztivált rendezhetnek Martfűn.

A költségvetés kiadásai között 45%-ot tesznek ki a bér és járulékai. A fejlesztések, beruházások tervezésénél elsősorban a lakossági igényekre alapozott a képviselőtestület.

Az önkormányzat 125 főt foglalkoztat, és további 97 fő közfoglalkoztatásával is számolnak ebben az évben, minél több ember munkába állítását célul tűzve ki. Március 16-tól újabb 60 tartós munkanélküli közfoglalkoztatása indult el.

Dr. Papp Antal a 2014 októberében alakult új képviselőtestület által elvégzett eddigi munkát is összegezte a közmeghallgatáson.

Rendezte a viszonyát az önkormányzat a Tiszaföldvári Önkéntes Tűzoltósággal és a JNSZ megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósággal, elindult a városi honlap fórum rovata, átadták a felújított Városi Sportcsarnokot, a helyi újság minden háztartásba térítésmentesen jut el.

Az önkormányzat szeretné kihasználni a sportot támogató társasági adókedvezményeket, többek között a sportcsarnok bővítésére.

A kivitelezés költségeinek emelkedése miatt vissza kellett mondania a képviselőtestületnek a hulladékválogató mű pályázat megvalósítását. A szelektív hulladék utóválogatására a Szolnokon, 1,6 milliárd forintos beruházással létrehozott válogatóban kerül sor. A kommunális hulladékot Kecskemét helyett Kétpóra szállíttatja a hulladékkezelést végző önkormányzati kft, ami már önmagában megtakarítást jelent. A zöldhulladék elhelyezése a kétpói lerakóban a korábbi lerakás tizedébe kerül. A hulladék és az önkormányzati ingatlanok kezelését végző Martfűi Városfejlesztési Nonprofit Kft. költségvetési sarokszáma igen magas. A hulladékkezelés költségei az indítandó beruházások, pl. a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtésre való felkészülés miatt emelkednek. Az ingatlankezelést pedig a be nem fizetett bérleti díjak terhelik, 6,7 millió forint veszteséget okozva csak az elmúlt évben.

A képviselőtestület február végén fogadta el az önkormányzat 2015-2019 évi gazdasági programját. A helyi gazdaságpolitika alapelvei között legfontosabb célkitűzésként szerepel a település népességmegtartó képességének javítása. Ennek eszköze a befektetésre alkalmas, közművesített terület biztosítása a munkahelyteremtés érdekében. Új iparterület kialakítására, a sör- és növényolajgyárakkal együttműködve, az északi iparterület kedvezőbbnek ígérkezik.

Az önkormányzat és a Szolnoki Kistérség kapcsolatának javítását is fontosnak tartja városunk polgármestere, kezdeményezve a kistérségbe való visszalépést.

2015-ben is a korábbi mértékű önkormányzati támogatásra számíthatnak a civil- és sportszervezetek. Ez utóbbiak esetében dr. Papp Antal emlékeztetett a helyi sportkoncepcióban megfogalmazottakra, miszerint az önkormányzat nem fenntartója, hanem támogatója a sportszervezeteknek.

A lakbérek nem fedezik a lakáscélú bérleményekre fordított költségeket, így ez év elejétől emelkedtek az önkormányzati tulajdonú lakások és helyiségek bérleti díjai. Az önkormányzati bérlakások után fizetett összeg közel a duplájára nőtt, most 13-14 ezer forint havidíjért bérelhetők ezek a lakások. A bérleti díj emeléséből származó többletbevétel a karbantartás, felújítás alapjául szolgálhat.

Egyeztetett az önkormányzat a gyermekek státuszvizsgálatával kapcsolatban a gyermekorvosi és a védőnői szolgálat munkatársaival. Az Egészségházba költözést követően, kellő hely hiányára hivatkozva, más-más napokon történt a gyermekek orvosi és védőnői vizsgálata. Az egyeztetés során tett ígéret szerint a továbbiakban mindkét terület megpróbálja rugalmasabban szervezni, összehangolni a státuszvizsgálatok időpontjait.

Az étkezési díjak számlázása terén felmerült pontatlanságok a többszörös átszervezésre, számlázási hibákra és számítástechnikai problémákra vezethetőek vissza. A hibák kezelésén dolgozik az önkormányzat.

Egyeztetés kezdődött a MÁV-val az állomás mellett felhalmozott zúzott kő önkormányzati hasznosítására vonatkozóan. A kő az állam tulajdona, az átadása hosszadalmas folyamatnak ígérkezik. A zúzott kőből útalapokat készítene az önkormányzat a Zsófia zártkerteknél.

A város átvállalná az állomás területén lévő, két életveszélyes épület lebontását, a környezet rendbetételét, parkosítását is. Martfű bejáratát, a Tiszazug kapuját valahogy rendezni kell.

Tárgyalást folytat az önkormányzat a Pietas Kereskedelmi Szolgáltató és Temetkezési Kft. vezetőivel is egyes, a társaság által alkalmazott temetkezési díjakról, amelyek sem az országos szabályozásban sem a helyi önkormányzati rendeletben nem szerepelnek.

Pályázatot nyújtott be az önkormányzat a Bata lakótelep szennyvíz és esővíz rendszerének szétválasztására, esővíz tározó kialakítására. Az óvárosban nagyobb szivattyúk elhelyezésével tehermentesíti a szennyvízrendszert a Bácsvíz Zrt. A szolgáltató folyamatosan ellenőrzi a szennyvízcsatornába kötött esővíz elvezetések kikötését is.

A gépvásárlási pályázati lehetőségektől függően indítja martfűi üzemét a Tisza Cipő márka tulajdonosa. Indulásként 20 fő foglalkoztatásával kezdődne meg a Tisza Cipő ismételt martfűi gyártása.

A lakossági fórumon elhangzott kérdésekre adott válaszok alapján:

A Mandula utat követően Zsófiánál, a volt hulladéktelep területén folytatódik az erdősávok rendbetétele. A zártkertek útjainak kátyúzására, zúzott kővel való feltöltésére is sor kerül.

Martfű még ebben az évben meg fogja kapni az el nem adósodott önkormányzatként számára megítélt 180 millió forint egy részét, amit infrastrukturális fejlesztésekre fordíthat – tájékoztatott a közmeghallgatáson Boldog István. Térségünk országgyűlési képviselője elismeréssel szólt a martfűi képviselőtestület munkájáról, a testülettel való együttműködéséről. – Szép fejlődés indul itt meg! Reményeik szerint a munkahelyteremtésben, a cipőgyártás mellett, más területen is előre tud lépni a város.

Fogászati röntgen gép beszerzése, működtetése az Egészségházban nem az önkormányzat, hanem a praxist működtető fogorvosok hatáskörébe tartozik.

A számos társasházat érintő, nagy összegű vízdíj különbözet számlákkal kapcsolatban megtudtuk, hogy a társasházak főmérő óráit a szolgáltatónak, az óra helyének kialakítását a társasházak lakóközösségeinek kell biztosítania. Az önkormányzat folyamatosan egyeztet a szolgáltatóval. Ahol fel lehet, ott már fel kellett volna szerelnie a főmérő órákat a Bácsvíz Zrt.-nek. A társasházak egyedi mérőórái közül is sok vár hitelesítésre.

Terenyei Joachim az előző képviselőtestület tevékenységével kapcsolatban szakszerűtlen intézkedésekről, meg nem valósult ígéretekről beszélt. Arra intette a képviselőket, hogy nem csak azért felelnek, amit elvégeznek, hanem azért is, amit nem.

Az országos fejlesztési program alapján az idén elkezdődhet a Rákóczi út felújítása. Ekkor a kerékpárút világításának átalakítására is sor kerülhet. Azt azonban meg kell vizsgálni, hogy mennyivel lehet lentebb tenni a fényforrásokat, és a fákat sem vennék ki.

Egy gazdaságosan működtethető kertészet 10 ezer négyzetméternél kezdődik, fűtéssel, párologtatóval, öntözőrendszerrel, aminek a kialakítása az előzetes egyeztetés alapján akár 300 millió forintba is kerülhet.

Az önkormányzati intézmények és a társasházak termálvízzel való fűtése is szerepel a hosszú távú energetikai elképzelések között.

Martfűn 72, megyei szinten pedig több mint ötszáz idős embernél végez házi segítségnyújtást a Gondoskodó Figyelem Oktatási és Szociális Szolgáltató Központ fenntartásában működő Kelet-Magyarországi Humán Szolgáltató Központ. A központ működése bizonytalanná vált. Az önkormányzat kötelező feladata az ellátás átvétele, egyénenként vizsgálva a jogszabályi feltételek meglétét. A keretszámok kötöttek, az önkormányzat kezdeményezte az ellátható létszám emelését.

A tulajdonosoknak együtt kellene működni azoknál a Bata lakótelepi társasházaknál is a felújítás terén, amelyekben önkormányzati tulajdonú lakás is van. A tető vagy az épület alapjának javítása közös tulajdon esetén így működhet. Akár jelzálogjogot is bejegyeztethetne az önkormányzat a többi lakásra, ha pl. felújíttatná a tetőt. Minden önkormányzati tulajdonú ingatlan biztosítva van. Az önkormányzat statikus szakértővel is megvizsgáltatja a Bata úti önkormányzati vendéglakások alapját.

Egyre több lakás, ház áll üresen a városban, lesz az enyészeté vagy olyan személyek költöznek be, akiket nem szeretnénk Martfűn látni. Az önkormányzatnak legyen elővásárlási joga az üressé vált ingatlanokra, olyan családoknak értékesítve azokat, akik a jövőt építhetik – kezdeményezte Dorogi Attila. Az önkormányzat is ezen a módon igyekszik kezelni a helyzetet. A kamerarendszer is bővül és javul ebben az évben. – Ez egy biztonságos város, és ezt meg is fogjuk őrizni a továbbiakban is – hangsúlyozta dr. Papp Antal.

Nagy Gábor a vállalkozók hatékonyabb önkormányzati támogatását, bővítési elképzeléseikhez megfelelő ipari terület biztosítását szorgalmazta, a Tüzép út mellett és, a Tisza Ipartelep kibővítésével, a Kikötő tér egy részén. Az északi ipartelep várható bővítésével kapcsolatban az érintett földterületek tulajdonosaival való egyeztetést is sürgette.

Martfű önkormányzata minimális földterülettel rendelkezik, ipari hasznosításra azonban több területet is fel tud ajánlani vállalkozások számára. Az ipari tevékenységet végző cég a Tüzép út melletti fejlesztési elképzeléseit a környező tulajdonosok utasították el. A Kikötő tér pedig árvízvédelmi terület. Az északi ipartelep bővítését hét éve határozta el a képviselőtestület. Az önkormányzat inkább kifelé vinné a városból az ipart, mint befelé hozná – hangsúlyozta válaszában dr. Papp Antal.

Aláírásgyűjtéssel is nyomatékosították a Zsófiában élők és a zártkertek tulajdonosai azon kérésüket, hogy a Hunyadi úti bejáró megerősítésével, kiépített út vezessen a zártkertekhez – hallhattuk Tóth-Feketéné Irénke hozzászólásában. A már említett kátyúzást, vagy a közvilágítás kiépítését is többen kezdeményezték a közmeghallgatáson.

Az óvárost és a Zsófia zártkerteket összekötő út tervei elkészíthetőek. A terület egy része szántó, más része zártkert besorolású, amit Martfű új rendezési tervének készítésekor módosítani kell, hogy pályázni lehessen – tájékoztatott dr. Papp Antal, az út várható költségeire és realitására vonatkozóan hozzátéve, hogy a déli ipari parkhoz vezető, kész tervekkel rendelkező, két km-es útszakasz 270 millió forintba kerülne.

Herbály Jánosné

Tovább a képekhez ›››

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város