Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Önkormányzati elismeréseket vehettek át

Augusztus 20., államalapító Szent István ünnepe, Magyarország hivatalos nemzeti és állami ünnepe, egyben az új kenyér ünnepe is. E jeles alkalomra ünnepi megemlékezéssel készült Martfű Város Önkormányzata is. A 2015. augusztus 20-i ünnepség részeként, hagyományosan, önkormányzati elismerő okleveleket, „Martfű Városért” kitüntető díjakat, valamint „Martfű Város Díszpolgára” kitüntető címet is átvehettek az arra érdemesek.

A városi megemlékezés Ünnepi Istentisztelettel vette kezdetét a Martfűi Református Templomban.

– Azért gyűltünk össze ezen a mai, hála Istentiszteleten, hogy megemlékezzünk Szent Istvánról, emlékezzünk egykori királyunkra, vezetőnkre, elődeink pásztorára – hangsúlyozta Kupai-Szabó Kornél református lelkész.  Ezékiel próféta egykori sorait idézve emlékeztetett, hogy a pásztor szó szinonimája a vezetésnek és a gondoskodásnak, s hogy ezen a téren mindnyájunknak küldetésünk van. – Arra nyújt jó példát nekünk Jézus krisztus, hogy amiképpen ő, legyetek ti is jó pásztorok a saját helyeteken!

Az Ünnepi Istentiszteleten köszönthettük Kovács-Szabadi Levente és Kovács-Szabadi Tünde lelkészeket, a Petrillai Református Egyházközség vezetőit és ifjúsági delegációját is.

– Bátran kérünk Istenünk, kiállunk eléd és a világ elé, és azt mondjuk, Urunk, nekünk van hazánk, és szeretnénk ezt a hazát megtartani, szeretnénk, ha ez a haza megmaradna! Egy következő ezer évet kérünk tőled! – hallhattuk Kovács-Szabadi Levente fohászában.

Az Istentiszteletet követő, hivatalos ünnepség az időjárás miatt új helyszínen, a Városháza dísztermében kapott helyet, ahol állami ünnepünk alkalmából, Martfű Város Önkormányzata nevében dr. Papp Antal polgármester köszöntötte a jelenlévőket. Sólyom László volt köztársasági elnök szavait idézve emlékeztetett: Szent István nem azzal alkotta meg és tette évszázadokkal dacolóvá és naggyá a magyar királyságot, hogy fejére helyezte a koronát, kezébe vette a zászlós lándzsát, és nem is hadjárataival, hanem az egész életét kitöltő államszervező építkezésével. A várak hálózatával és a vármegyerendszer megszervezésével korszerű közigazgatást teremtett. Meghozta és szigorúan betartatta híres törvényeit, kiépítette az egyházszervezetet, biztonságossá tette a kereskedők és zarándokok útjait.

A magyar állam már keletkezésében ellátta az állam ősidők óta megkövetelt feladatát: biztonságot és békét adott. Az állam fő feladata továbbra is ez – biztonságot adni a népének. Megvédeni az ország függetlenségét – belül pedig rendet, igazságot és békét teremteni. Más szóval: jogbiztonságot adni.

Mindenek előtt azonban bizalomra van szükség, amely nélkül az ország nem működhet jól. Biztonság, átláthatóság és bizalom összefüggnek – hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében városunk polgármestere.

Az ünnepi műsor részeként, a Martfűn vendégeskedő Martonosi Népdalkör előadásában, Vajdasági népdalokat hallhattunk.

Martfű Város Önkormányzata állami ünnepünk, augusztus 20. tiszteletére minden évben kitüntetésben részesíti azokat a személyeket, közösségeket, akik a város fejlődésében, hírnevének gyarapításában, értékeinek növelésében kiemelkedő tevékenységet folytattak, mely példaképül szolgál a jelen és az utókor számára.

2011 óta, a „Martfű Városért” Díjakon túl, önkormányzati elismerő oklevelek adományozásával is például állítja a képviselőtestület azon személyeket, közösségeket, akik Martfű városért, az itt élő és dolgozó emberekért tevékenykedtek.

A 2015. évi „Martfű Városért” díjakat és az elismerő okleveleket az augusztus 20.-i önkormányzati ünnepség keretében, dr. Papp Antal polgármester adta át a kitüntetetteknek.

Angyal József „Martfű város díszpolgára” címet, a Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ konyhájának dolgozói valamint Frits Niessen „Martfű városért díj” kitüntetést, Takács István, a Pilkó Bt. tulajdonosa „Az év adományozója” Önkormányzati elismerő oklevél kitüntetést, a Martfűi Városszépítő Egyesület „Az év civilszervezete” Önkormányzati elismerő oklevél kitüntetést, valamint a Martfű Néptáncegyüttes „Az év művészeti teljesítménye” Önkormányzati elismerő oklevél kitüntetést vehetett át.

Angyal József furulyaszólóval örvendeztette meg az ünnepség résztvevőit. Városunk néptáncegyüttese is birtokba vette a képzeletbeli színpadot, „Táncok Tápiómentéről” című, fergeteges bemutatójukkal erősítve meg, hogy érdemesek az önkormányzati elismerésre.

Az önkormányzati ünnepség Martfű jelképénél és büszkeségénél, a Szent István szobornál folytatódott, ahol, a megemlékezés szimbólumaként, városunk vezetői helyezték el közösségünk koszorúját.

Az államalapítás ünnepe egybeesik az aratás végével, és az Új kenyeret is ekkor ünnepelhetjük. A kenyér a magyar ember számára, mindig is az életet, a megélhetést, a biztonságot, az otthont jelentette. Azzal, ahogyan a nemzeti szín szalaggal átkötött kenyérrel ünnepelünk, kifejezzük, hogy a haza és az élet összekapcsolódik.

A városi ünnepi megemlékezés programja délután az ökumenikus újkenyér-szenteléssel, a Szent Tamás-templomban folytatódott, Kupai-Szabó Kornél református lelkész, Kormos Miklós, a Martfűi Egyházközség új lelkipásztora, Kovácsik Antal plébániavezető, diakónus és Kovács-Szabadi Levente petrillai lelkész részvételével.

– Vannak olyan helyek, ahonnan azért jönnek az emberek Európába, mert kenyérgondjuk van. A tönkölybúzaszemben állítólag a régi parasztember Krisztus arcát látta. Mi hisszük, hogy valóban az élet kenyere, aki közénk jött, hogy szétossza magát nekünk, hogy mi is megtanuljunk testvérnek lenni, szétosztani önmagunkat, felfedezni, hogy mindannyian egy nagy közös kenyér lehetünk, ha vállaljuk, hogy Krisztus szeretete átjár bennünket. Imádkozzunk azért, hogy mindig tudjuk megbecsülni azt a kenyeret, amelyben Krisztus maga jelen van, és imádkozzunk azokért, akiknek nincs betevő falatjuk – hallhattuk Kormos Miklós lelkipásztor ünnepi gondolatait.

– Oltárod elé hoztuk az új kenyeret. Hálánk jele, amikor rá szent fiad jelét rajzoljuk, és hálás szívvel, örömmel fogyasztjuk. Nem csak kérni, de megköszönni is akarjuk a mai napon az új kenyeret neked, aki gondunkat viseled, és mindazok munkáját, akik szántottak, vetettek, őröltek, dagasztottak, sütötték, hogy illatos ajándékod asztalunkra kerüljön – kérte Isten áldását mindennapi kenyerünkre Kovácsik Antal plébániavezető-diakónus.

Ezen az alkalmon a Kossuth Nyugdíjasklub népdalköre is az új kenyérről énekelt.

Az augusztus 20-i városi rendezvények a Magyar Állami Népi Együttes Naplegenda című műsorával és az azt követő tűzijátékkal zárultak, méltóképpen tisztelegve Szent István király napja, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja előtt.

 Herbály Jánosné

 

Martfű Város Képviselő-testülete Díszpolgári címet alapított azon személyek elismerésére, akik életük példájával, életművükkel maradandó érdemeket szereztek a gazdasági, társadalmi élet, a tudományok, a művészetek, a kultúra vagy a sport területén maradandót alkottak, elért eredményükkel, teljesítményükkel a város érdekeit szolgálták, jó hírnevét öregbítették, hozzájárultak Martfű város fejlődéséhez, értékeinek gyarapításához.

Martfű Város Önkormányzatának Képviselő-testülete „Martfű Város Díszpolgára címet adományozott példamutató, kiemelkedő zeneművészeti tevékenységéért Angyal József zeneszerző, zeneművész részére.

Angyal József jelenleg Norvégiában, Drammenben lakik és dolgozik. Már a szülei és nagyszülei is itt, a Tiszával kanyargósan átszelt Alföldön éltek, tanítottak, zenéltek, neveltek, meghatározó személyiségei voltak lakóhelyüknek.

Gyermekük, unokájuk zenei tehetsége már gyermekkorában nyilvánvaló volt. Zeneiskolai hangszere, a hegedű mellett számos hangszer mesterfokú használatát elsajátította.

Pályája a középiskolai tanulmányai ideje alatt, a 70-es évek elején indult, amikor is a kor nagy kulturális seregszemléjén, a Ki Mit Tud?-on a PoP CoNSoRT zenekar tagjaként az országos döntőn II. helyezést ért el. Ebben az időszakban többször fellépett a martfűi közönség előtt is.

Érettségi után elvégezte a Zenei Konzervatórium Jazz Tanszakát fuvola, szaxofon szakon. A PoP CoNSoRT után több hazai együttesbe hívták, a Tomastic együttes, Non Stop együttes, a Pannónia Express Együttes tagjaként volt lehetősége zenélni, ahonnan egyenes út vezetett számára a külföldi karrier, a még nagyobb ismertség felé.

Együtt játszott Fogarasi Jánossal, Frenreisz Károllyal, Horváth Charlie-val, majd egy Dán együttessel, a Trans Európa Expressszel bejárta egész Európát.

A skandináv országokban turnézott a legtöbbet, így végül Norvégiában, Drammenben telepedett le, ahol családot alapított, és továbbfejlesztette zenei képességeit. Elvégezte az oslói konzervatóriumot, és mint zenetanár tanított 2001-ig különböző állami és saját zeneiskolákban. 2001-ben felkérték a norvég Állami Gyermekszínház zenei igazgatói posztjára, ahol azóta is dolgozik. Zeneszerzőként és zenei rendezőként is irányítja az együttest.

Játszik pánsípon (jelent meg CD-je), hegedűn, csellón, gitáron, basszusgitáron, fuvolán, szaxofonon. Koncertezik különböző stílusú zenekarokkal, a jazz, a népzene, a rock, a komolyzene területén. Zenéket ír, hangszerel, adaptál, betanít, vezényel, színpadon színjátékával és zenéjével varázsolja el a gyerekeket és szüleiket.

Évtizedes, állhatatos munkája gyümölcse is, hogy a társulat idén az „Óz” produkcióért elnyerte a norvég „Heddaprice”-díjat, aminek a magyar megfelelője a „Jászai Mari-díj”.

Mindezzel a zeneművészet területén maradandót alkotott, elért eredményeivel öregbítette szülővárosa, Martfű hírnevét.                                                                                                        

Angyal József idén júliusban töltötte be a 60. életévét, mely alkalomból zenésztársa, dr. Blazsek József sorai szerint:

„Ezen „száraz tények” mögött van számos olyan mozzanat, cselekedet és történet, mely Jóska itthoni kötődését jelzik. Pl. a web megjelenésének első éveiben, ha kerestük a nevét az interneten, akkor a szűkebb szülőföld: Martfű és környéke köszönt vissza ránk, képekben, zenékben. Muzsikájával ezreknek juttatja el a szülőföldi környezetben gyökerező dallamokat, érzéseket. Ez úgy sugárzik belőle, mint a tavaszi napfény.

Egy jelenlegi közös munkánkban is – mely egy „himnusz” az elhunyt zenésztársak emlékére, ahol Józsi a zeneszerző, én a vers írója vagyok – kiszól az alföldi ember éneke. Nincs olyan hazai fellépés, amelyre – ha csak egy mód van rá – azonnal igent ne mondjon. Ezeken magától értetődően ingyen lép föl.”

A kitüntetéséhez szeretettel gratulálunk és további sikereket kívánunk!

* * *

Martfű Város Önkormányzata Martfű Városért Díjat adományoz azoknak a személyeknek, közösségeknek, akik folyamatosan, több éven keresztül kifejtett munkásságukkal hozzájárultak településünk múltjának megőrzéséhez, elősegítették a város életének felemelkedését, fejlődését, Martfű érdekeit szolgálták, jó hírnevét öregbítették.

Martfű Városért Díjban részesült Martfű Város Önkormányzata Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központja főzőkonyhájának kollektívája. A díjat Feketéné Demecs Éva konyhavezető vette át.

A Martfű Város Önkormányzata Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központja főzőkonyhájának kollektívája az óvodai, iskolai, felnőtt és szociális étkeztetést biztosítja kimagasló színvonalon, hosszú évek óta városunkban.

Ennek a feladatnak az ellátása - kisebb nagyobb megszakításokkal - önkormányzati fenntartású intézményben folyt az elmúlt időszakban, legutóbb 2010 augusztusában vette át a város az étkeztetés üzemeltetését, a Süllős Bt-től.

Ezt követően sor került a főzőkonyha gépparkjának, eszközállományának felújítására, amellyel az önkormányzat biztosította a kiváló óvodai, iskolai, középiskolai, valamint a felnőtt és szociális étkeztetés lehetőségét városunkban.

A konyhán naponta 430 fő reggelijét készítik, 750 adag ebédet főznek, 430 uzsonnát és 20 vacsorát állítanak össze, s mindezt természetesen a kor követelményeinek megfelelően, az egészséges étkezés jegyében.

Tevékenységük az évek során folyamatosan bővült a helybeli és környékbeli gyermekek és felnőttek ellátásán túl, a városi ünnepek vendéglátásának biztosításával. A május 1-i rendezvény, a pedagógusnap, a köztisztviselők napja, az augusztus 20-i ünnep, az év végéhez kapcsolódó események, mára már mind-mind olyan alkalmakká lettek, amikor a főzőkonyha munkatársai alkotó munkakedvükkel, rátermettségükkel, nagy-nagy munkabírásukkal jelentősen hozzájárultak a rendezvények lebonyolításának sikeréhez.

A mostani augusztus 20-i ünnepi alkalom, valamint az eddig végzett kiváló munkájuk elismerése nemhogy akadálya, hanem éppen ösztönzője volt az újabb kihívásnak való megfelelés, a saját ötleteik, elképzeléseik szerint megvalósított ünnepi vendéglátásnak.

Mára már hagyománnyá vált az is, hogy a testvérvárosi találkozók, valamint az egyéb önkormányzati rendezvények alkalmával Martfűre érkező vendégek számára is többször ők készítik a korszerű, egészséges táplálkozás követelményének megfelelően, de a magyaros ízek, a tájjellegű ételek felsorakoztatásával a fogásokat.

Az ilyen események vendéglátásának előkészítése, megvalósítása nem kis terhet ró az ott dolgozókra, hiszen az alacsony dolgozói létszám mellett sokszor kell munkaidőn kívül megoldani a feladatokat.

A szociális étkeztetés során mindemellett, a fizikai munkán túl sok esetben lelki és emberi problémákat is kezelniük kellett, ami pozitív hozzáállásukat bizonyítja.

Az étkeztetés szociális étkeztetéssel való kibővítése magával hozta a hétvégi és ünnepnapi folyamatos ételkészítés igényét, amelynek megfelelni szintén nagy áldozat, igazi elhivatottság.

Saját szorgalomból állandóan képezik magukat szakkönyvek és az internet útján, melynek segítségével még kreatívabbá váltak.

Szakmai hozzáértésüket, szorgalmukat igazolják a pozitív véleménynyilvánítások, eredményességük záloga rendkívüli erényük: a csapatmunka, az összefogás, ami megújuló erőt biztosít számukra a nehéz hétköznapok során.

Mindezek alapján a főzőkonyha kollektívája méltóvá vált arra, hogy a Képviselő-testület 2015-ben „Martfű Városért” kitüntetésben részesítse az ott dolgozókat.

Gratulálunk és a továbbiakban is sok sikert kívánunk!

* * *

Martfű Városért Díjat vehetett át Frits Niessen.

Frits Niessen holland állampolgárként régóta él városunkban, ahová a Martfű Termál SPA Gyógyszálló építésekor, mint kempingszakértő érkezett. Kimagasló érdemeket szerzett ugyanis a magyar kempingturizmus javításában, fejlesztésében a „Kempingüzemeltetési kézikönyv” írójaként, melyben munkásságának 30 év alatt összegyűjtött tapasztalatait foglalja össze.  Mindezért 2005-ben „Az év magyar kemping menedzsere” címet nyerte el.

Városunkba érkezését követően azonnal bekapcsolódott a helyi kulturális és sportéletbe, valamint a kezdetektől aktív résztvevője volt a helyi közéletnek is.

Barátságos, nyíltszívű, szeretetteljes személyisége miatt gyorsan megbarátkozott a martfűi emberekkel, civil közösségekkel.

Rendkívül nagy munkabírása, széles érdeklődési köre, lelkesedése, segítő szándéka révén folyamatosan azt kereste, kutatta, miben lehetne hasznára, javára városunknak.

Számtalan kezdeményezést indított el minden fórumon, folyamatosan tárta elénk ötleteit, javaslatait városunk arculatának szebbé, jobbá tétele, a városlakók jobb közérzetének biztosítása érdekében.

Nagyon gyakorlatias, aki mindig a praktikusság oldaláról közelíti meg a megoldandó feladatot, bár sokszor megnehezítette számára a kivitelezést a magyar kulturális környezet, a jogszabályi feltételek, a passzív emberi hozzáállás.

Komoly munkával, elhivatottsággal létrehozta a Martfű Város Fejlesztési Fórumot, amelynek keretein belül nagy szakértelemmel és kitartással összegyűjtötte a fejlesztési javaslatait. Ezt közkinccsé és elektronikus formában is elérhetővé téve azóta is folyamatosan lehetőséget ad bárki számára, hogy – a közösség munkájába bekapcsolódva – azt saját ötleteivel bővítse, fejlessze, tovább színesítse. Folyamatosan épül, fejlődik ez a fórum, óriási méretű adatbázis gyűlt már össze ezekből a bejegyzésekből, amely széles tárházát nyújtja a megvalósításra szánt, ígéretes fejlesztési lehetőségeknek.

E szakmai munka mellett mindig ott volt, ott van, ahol segíthet az embereken, jóságával, adományaival széles rétegeket, karitatív szervezeteket, magánszemélyeket támogathat.

Nemesszívűségére vall az is, hogy elsőnek ajánlotta fel a tavaly év végén csődbe jutott takarékszövetkezet károsultjainak a pénzbeli segítségét.

Példaértékű, amilyen aktívan részt vesz a város közéletében, szinte minden civil kezdeményezés mellé odaáll, és munkájával, anyagi támogatásával segíti annak megvalósítását.

A nemrégiben átadott MOL Közösségi Tér kialakításában is a közösség hajtómotorjaként, tevékenyen vett részt.

Támogatja az Egyházközösségek munkáját is többféle módon, ünnepi alkalmakkor saját szervezésű programokat indít. A Húsvéti Ünnepek alkalmával például gyermekeknek szerzett nagy örömet a „Húsvéti tojáskereső” játékkal, melynek anyagi forrását is ő biztosította.

Városunk minden ünnepi programján, rendezvényén részt vesz, nem csak mint látogató, hallgató, hanem mint támogató, adományozó is.

Fits Niessen köztiszteletben, közmegbecsülésben álló személyiség, aki városunk érdekében kifejtett sokrétű munkásságáért, mély emberségéért, a városlakók felé sugárzó szeretetéért méltó arra, hogy „Martfű Városért” kitüntetésben részesüljön.

Szeretettel gratulálunk, további szép sikereket kívánunk!

* * *

Martfű Város Önkormányzata állami ünnepünk, augusztus 20-a tiszteletére minden évben elismerésben részesíti azokat a személyeket, közösségeket, akik Martfű városért, az itt élő és dolgozó emberekért tevékenykednek, vagy a maguk területén kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. Ezt az elismerést díszoklevél testesíti meg, amely a város közösségének megbecsülését fejezi ki.

„Az év civilszervezete” elismerő oklevélben részesült a Martfűi Városszépítő Egyesület. Az oklevelet Vinczéné Balogh Magdolna elnök vette át.

Az egyesület célul tűzte ki Martfű város esztétikai képének fokozatos javítását, építészeti-, művészeti-történelmi emlékeinek összegyűjtését, ápolását, természeti környezetének megóvását, szépítését, a város zöld és virágos felületének növelését, a város esztétikai látványának, szépségének, rendezettségének emelését, fokozását.

Eddig páratlan, sikeres kezdeményezésükkel a MOL Zöld Övezet pályázat alapján megvalósított közösségi tér kialakításával, a városszépítő gyermektábor megszervezésével, valamint a 130. számú vasútvonal 130. évfordulója alkalmából rendezett jubileumi program megvalósításával méltóak „Az év civilszervezete” elismerő oklevélre.

Köszönjük a munkájukat és gratulálunk!

* * *

„Az év művészeti teljesítménye” elismerő oklevélben részesült a Martfű Néptáncegyüttes. Az oklevelet Stonawskiné Busi Ildikó, a néptáncegyüttes vezetője vette át.

A népzene, néptánc és népdal – mellyel az együttes tagjai a Kárpát-medence tánckultúráját és a hazai néptánc kincsét őrzik és adják tovább immáron hat évtizede – jelentős értékek Martfű életében. Bizonyították ezt az április 18-án megtartott jubileumi gála keretében megrendezett meghitt, baráti hangulatú finálén, az ott előadott fergeteges műsorukkal kiérdemelték „Az év művészeti teljesítménye” elismerést.

Művészeti teljesítményükhöz gratulálunk és további szép sikereket kívánunk!

* * *

„Az év adományozója” elismerő oklevelet vehetett át Takács István, a martfűi Pilkó Bt. tulajdonosa. Távollétében édesanyja, Takácsné Balla Magdolna vette át az elismerést.

Takács István, a martfűi Pilkó Bt. tulajdonosa felajánlásaként vehetett birtokba önkormányzatunk egy takarítógépet, mellyel a Martfű Városi Sportcsarnok padozatának tisztítását könnyebben és hatékonyabban tudják végezni 2015 februárja óta. Ezt ezúton is, a város közössége nevében köszönjük! Takács István önzetlen felajánlásával méltóvá vált „Az év adományozója” elismerő oklevélre.

 

Képek - Ünnepi Istentisztelet a Református Templomban>>>

Képek - Városi Ünnepi Megemlékezés, díjátadások>>>

Képek – Ökumenikus újkenyér-szentelés>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város