Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

2016-ban is újabb kihívások az önkormányzat előtt

Sportcsarnok védőburkolat, erdősávok, cserjés, fás területek rendbetétele, új tájékoztató és városbemutató táblák, kiadványok és filmek, kerékpárút-javítás, visszatérés a Szolnoki Kistérségbe, örökbe fogadható közterületek, ÖrökZöld Tisza Fesztivál, filmforgatás, szelektív hulladékgyűjtés, sörfesztivál, új kerékpártárolók, bővülő támogatott fizikoterápiás kezelési lehetőségek és nem utolsósorban a minden háztartásba térítésmentesen eljutó önkormányzati lap. Néhány címszó az elmúlt évi kézzelfogható eredmények sorából.

Mint ahogyan az egyéni utunkat, sikerek és nehézségek övezik az önkormányzat működését is. Jogszabályi és pénzügyi változások, átalakuló feladatellátás és intézményrendszer, szűkös pályázati lehetőségek ide vagy oda, Martfű szépült, városunk közössége pedig sok szép pillanatot, rendezvényt tudhat maga mögött az elmúlt évvel.

Mit tartogat az önkormányzat, ezzel együtt városunk számára 2016? Évindító beszélgetésünk során dr. Papp Antal polgármestert az önkormányzat és a képviselő-testület előtt álló legfontosabb teendők összegzésére kértem.

– Az év első időszakában kiemelt önkormányzati feladat a pénzügyi terv összeállítása. Hogyan zárta az elmúlt esztendőt, és milyen pénzügyi lehetőségekkel láthat az idei feladatokhoz a képviselő-testület?

– Az eddigi legmagasabb, közel 600 millió forint pénzmaradvánnyal kezdhetünk a 2016-os évnek. Ez annak is köszönhető, hogy adósságkonszolidációval nem érintett településként az elmúlt évben 181 millió forintos beruházási forráshoz jutottunk. Ennek köszönhetően megújulhat előbb a Szolnoki úti kerékpárút, majd a Kérész és a Mandula utak, a Rákóczi úton lévő kerékpárút és a Május 1 út, és több hiányzó járdaszakasz is elkészül.

A polgármesteri hivatal további napcellás energetikai korszerűsítésének és a művelődési központ hő visszanyerős szellőző rendszerének kialakítása is ebből a forrásból valósulhat meg.

A Május 1 út felújítása során, az általános iskola előtti aszfaltozáson túl, nagyobb léptékű tervben gondolkodunk. Meg szeretnénk oldani a forgalomszabályozást is, újragondolva a parkolási lehetőségeket és a kerékpárok tárolását. A tervek alapján elválasztó sáv és körforgalom is segíti majd a posta és az iskola előtti forgalmas útszakaszon a szabályos közlekedést. Az előzetes látványtervek már elkészültek.

– Az előző évben szinte alig voltak pályázati lehetőségei az önkormányzatoknak. Mi várható ezen a téren 2016-ban?

– Karácsony előtt kezdtek megjelenni a Területi Operatív Programos pályázatok. A zöldváros kialakítására, város rehabilitációra irányuló programban pályázunk többek között a Művelődési Központ külső hőszigetelésére, nyílászáró cseréjére és a körülötte lévő park felújítására is.

A parkfelújítás során, a híresztelésekkel ellentétben, csak az épület állagát veszélyeztető illetve a kiszáradt vagy beteg fák eltávolítására kerülhet sor, többszörösen pótolva azokat. Az önkormányzat felügyeletével, szakemberek bevonásával zajló, hosszú távú parkfelújítás célja a parkok szépségének helyreállítása, de nem teljes egészében az 50-es, 60-as évek állapotának visszaállítása. Ezt a célt szolgálja a sikeres babafa ültetési program is.

– 2015-ben átalakult a szociális támogatások rendszere. Ez évtől újabb szociális ellátások kerültek ki az önkormányzat hatásköréből.

– A szociális támogatások egy részének az önkormányzatoktól a kormányhivatalokhoz kerülésére vonatkozó rendelet 2015. január közepén jelent meg, és márciustól már át is kellett adnunk azokat. Egyetlen segélyezési forma maradt az önkormányzatoknál, települési segély néven, és semmi más segélyezési lehetőség nincs nálunk. Ezért is furcsálltuk a megjelent fűtéstámogatási és nyugdíjasokat érintő támogatásokról szóló híreket. Az okozhatja a zavart, hogy az ötezer fő alatti települések pályázhatnak szociális tűzifára és szénre, de ez Martfűre nem vonatkozik.

A kormányhivatalok keretében közel ugyanazzal a rendszerrel működik a segélyezés, mint korábban, de inkább kevesebb ember jogosult ellátásra, szigorodtak a feltételek. Pl. a házi segítségnyújtás terén pontozásos rendszer volt eddig is, de ha 13 pontnak megfelelt az illető, akkor jogosulttá vált az ellátásra. Ez a határ tavaly januártól 20 pontra emelkedett, ebben az évben pedig szakápolás és más, segédápolási részre bontják ezt a házi segítségnyújtási rendszert. Szeretném kiemelni, hogy a kistérséghez való csatlakozást követően, továbbra is a korábbi, martfűi munkatársak végzik a házi segítségnyújtást, martfűi telephellyel és helyi vezetővel. Akik jelentkeztek erre az ellátási formára, a napokban kapnak értesítést, hogy igénybe vehetik-e ezt a szolgáltatást. Várhatóan a csatlakozás pozitív hozadéka lesz, hogy az eddig fizetendő ellátási díj megszűnik, vagyis a szolgáltatás igénybe vételéért majd nem kell fizetni az ellátottaknak.

A jogszabályi feltételeknek megfelelően, a szociális étkeztetés is a kistérség keretében folyik tovább. Azt azonban tudomásul kell venni, hogy ebben is voltak szigorítások. A szociális étkeztetés elsősorban az idősekre alkotta meg a törvény készítője, akik rászorultak. A fiatalabb korosztály csak különböző törvényben szabályozott okok miatt kerülhet az ellátottak közé, pl. nincs semmilyen jövedelme, mentális beteg, mozgáskorlátozott és még lehetne sorolni.

A szociális terület átszervezése tovább folytatódik, csak decemberben 37 jogszabály változott ebben a témában, a lehetőségek szűkülnek.      

– A Településellátó Csoport a Martfűi Városfejlesztési Nonprofit Kft-be integrálásától, a településüzemeltetési feladatok más szervezeti keretek közötti ellátásától milyen új lehetőségeket vár az önkormányzat?

– Az egyik fontos szempont a létszámgazdálkodás. Az ingatlan- és hulladékkezeléssel foglalkozó önkormányzati nonprofit kft-n belül a helyettesítés nem volt megoldható. Két lehetőség kínálkozott: vagy az önkormányzat TESZ-es dolgozóit vonjuk be ebbe a szervezetbe, vagy a kft. létszámát bővítjük.

A városüzemeltetési feladatok átadását követően továbbra is az intézmények vásárolják meg a javításhoz, karbantartáshoz szükséges eszközöket, mint eddig, a javítást azonban most már a kft. végzi el.

Az önkormányzati ingatlanok rossz állapotban vannak, amihez az is hozzátartozik, hogy nagyobb bérleti díj emelés két évtizede nem volt. Ez a bentlakónak sem jó egy idő után, mert az épület állaga romlik. Háromféle díjszabás lehetséges: szociális alapú, költségvetési alapú - nálunk ez működne, amennyibe kerül a bérlakás fenntartása, azt számlázná ki az önkormányzat -, illetve a piaci alapú. Az ezen a téren évek óta görgetett adósságállományt csak díjemeléssel tudjuk kezelni. Ezeket az épületeket javítani, karbantartani, a fenntartásukat olcsóbbá tenni beruházással lehet, aminek a költségeit az igénybevevőknek meg kell fizetni. A szociális alapú bérlakások minden más településen a martfűinek a többszörösébe kerülnek, vagyis jóval drágábbak, mint nálunk.

– A családok otthonteremtési támogatása (CSOK) városunkban is új helyzetet teremt. Jelenleg új lakást vásárolni itt nem lehet, és építési telkek sem igazán elérhetőek.

– Ezt a célt is szolgálja az új rendezési tervünk, amelynek az elkészítése az elmúlt évben kezdődött, és ami Martfű helyzetét akár 10-20 évre is meghatározza. Ebben új utcák kialakítása is szerepel, a gazdasági városrészen, a Varga Katalin út utáni utca folytatásaként, valamint az óváros déli részén. Az új rendezési terv elfogadására ebben az évben sor kerül.

A gazdasági városrész fejlesztésénél maradva: várhatóan pályázni lehet ipari park létrehozására, és esélyünk is van rá, hogy megkapjuk a közművesítésre és az út kiépítésére a támogatási összeget. Ha sikerrel járunk, akkor ezen a területen mindenképpen érdemes létrehozni az ipari parkot.

– Melyek a legfontosabb fejlesztési irányok a készülő településrendezési tervben?

– Továbbra is kiemelt cél az iparfejlesztés. A nagy gyárak szomszédságában a korábbitól eltérő helyen, a sörgyár mellett hozunk létre iparterületet. A sörgyár a közelmúltban a palackozásban mennyiségi bővítést hajtott végre, és újabb fejlesztési tervek is körvonalazódnak.

A településrendezési terv előkészítésébe a helyi gazdasági szereplőket is bevontuk, és most, január 27-én nagyobb nyilvánosság előtt, a helyi vállalkozásokkal történik egyeztetés. Ez az egyeztetés nem csak az önkormányzat elképzeléseiről szól, hanem arról is, hogy a cégek, vállalkozások milyen fejlesztéseket terveznek Martfűn.

Az idei év várhatóan pozitív elmozdulást hoz a helyi gazdasági szférában. Ha a telekalakítások is elindulnak, akkor pár éven belül a 17 éve tartó lakosságszám csökkenés is megállhat.

– A hulladékgazdálkodás terén is folyamatosak a változások.

– Martfűn a szemétszállítás teljes körűen működik. A környező településeken viszont korlátozott a hulladékszállítás, a kukát elviszik, de a mellé, zsákban kirakott hulladékot nem. Egyre többen hoznak hulladékot a mi szemeteseinkbe, sokszor a szelektív gyűjtőbe dobva azokat. Ebben az esetben azonban a szelektív gyűjtő tartalmát is kommunális hulladékként kell kezelnie a szolgáltatónak.

A szelektív hulladékgyűjtés csökkenti a költségeinket, az így gyűjtött hulladékot nem kell lerakóba szállítani, és kedvező esetben értékesíteni is tudjuk.

Az itt élők nagy része bekapcsolódott a szelektív gyűjtésbe. Figyeljünk egymásra, szóljunk, ha valaki nem megfelelő módon helyezi el a hulladékot.

Martfűnek fontos, hogy szép és tiszta város legyen. Ezért kezdtük el az erdős területek rendbetételét, szépek, rendezettek a zöldfelületeink.

A hulladékszámlázás már az első félévben kötelezően elkerül az önkormányzatoktól, júliustól pedig akár a működtetést is átadhatják az önkormányzati hulladékkezelők. A díjak évek óta állandóak. A martfűi hulladékkezelés elég költséghatékony, de előbb utóbb az állam ezt a díjrendszert átalakítja. Nem tudjuk, hogy mindez milyen további változást fog Martfűre vonatkozóan generálni.

– Martfű ismét csatlakozott a Szolnoki Kistérséghez. Milyen előnyökkel jár ez az itt élők számára?

– Két területen csatlakoztunk a kistérséghez, amiből az egyik épp a hulladékszállítás. A csatlakozást követően jóval közelebbre szállíthatjuk, és ugyanazért a díjért rakhatjuk le a hulladékot, mint a Szolnoki Kistérség bármely települése.

A segélyezési rendszer és a családsegítő szolgálat törvényi előírásoknak megfelelő átszervezésével a házi segítségnyújtás, a nappali ellátás illetve a szociális étkeztetés átkerült a kistérséghez. Az ellátásokban személyi és pénzügyi változás nem történt, szervezetileg alakult át a felállás, illetve a kistérségi ellátás keretében az önkormányzat magasabb normatívával számolhat.

A kistérség meglévő ellátotti létszámkeretével és működési engedélyével hosszú távon és pályázati forrás bevonásával lehetőség nyílhat arra, hogy idősek otthonát hozzunk létre, megfelelő épület kialakításával, a volt iskolaépületben. Az tudni kell, hogy új működési engedélyt ilyen intézményre három éve nem ad az állam.

– Az elmúlt év elején az itt élők érezhetően javuló összefogásáról, összetartásáról beszéltél. Sikerült, sikerül ezt a közösségépítést tovább erősíteni a városban?

– Valóban erősödik az összefogás a lakossággal és az önkormányzattal is. Egyre több támogatást kapunk magánszemélyektől, vállalkozásoktól egy-egy konkrét cél vagy program megvalósítására. Próbálunk visszaadni mindebből a városnak, az itt élőknek, például a környezet szépítésével, mint most az év végén az ünnepi díszkivilágítással.

A bővülő kulturális és közösségi rendezvényekkel is ez a célunk. 2016-ban ismét lesz ÖrökZöld Tisza Fesztivál és Kolbászfesztivál önkormányzati szervezésben, áprilisban rock fesztivál, városi majális, gyermeknapi vidámpark fellépőkkel és sörfesztivál is.

Az itt élők sokat adnak az önkormányzatnak. Tagjai a közösségünknek, ide adóznak, itt dolgoznak. A martfűi munkaképes korú lakosság 63%-a ma is helyben dolgozik. A szórakozási, kikapcsolódási lehetőséget is nagyrészt itt kell biztosítanunk számukra, kulturális és szórakoztató rendezvényekkel vagy akár a mozi újraindulásával. Úgy látom, hogy a martfűi családok szeretik, várják ezeket a rendezvényeket, pozitívak a visszajelzések.

Lényeges, hogy a közérzete jó legyen az embernek. Ha valaki szeret Martfűn élni, még ha a munkahelye nem is ide köti, akkor sem gondolkozik azon, hogy elmenjen, hanem próbál itt érvényesülni. Ezért is bízom abban, hogy a várható gazdasági élénkülés, a létrejövő új munkahelyek hatására az elkövetkező években meg fog állni a lakosságszám fogyása, egyre többen boldogulnak, találják meg a számításukat Martfűn.

Ehhez kívánok városunk minden kedves lakójának sok sikert és jó egészséget a 2016-os új évben!

Herbály Jánosné

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város