Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Bővülő lakó- és iparterületek – Befejezéséhez közeledik az új helyi rendezési terv készítése

Vállalkozói fórumon köszönte meg az önkormányzat a martfűi nagyvállalatok, kisebb és nagyobb vállalkozások a város érdekében végzett tevékenységét 2016. január 27-én, a Művelődési Központban. A fórum lehetőséget kínált az önkormányzat és a vállalkozások fejlesztési elképzeléseinek megbeszélésére, a készülő, Martfű fejlődését akár évtizedekre is meghatározó településrendezési terv újabb egyeztetésére is.

– Rendezvényünk két nagy területre épül. Célunk, hogy megköszönjük azt a támogatást, amit, a helyi adó befizetésén túl, az önkormányzatnak nyújtanak. A város nagyrészt a helyi adóból működik. Az önkormányzat éves szinten, a Városüzemeltetési Kft.-vel együtt, közel 1,5 milliárdos költségvetésből gazdálkodik. Reméljük, hogy egyre több vállalkozás támogatja az adófizetésen túl is az önkormányzatot, a civil szervezeteket, a sportot, és ez a rendezvény a jövőben tovább bővülhet – köszöntötte városunk meghívott gazdasági szereplőit dr. Papp Antal. – A másik nagy téma a készülő településrendezési terv, amellyel kapcsolatban szeretnénk bemutatni az önkormányzat fejlesztési elképzeléseit.

A polgármester arra kérte a jelenlévőket, értékeljék, hogy megfelel-e az új városrendezési koncepció a fejlesztési elképzeléseiknek, és további javaslatok megtételére is bíztatta a fórum résztvevőit.

A gazdasági társaságok Martfű lakosságát, a város fejlődését támogató segítségét elismerő oklevelek átadásával köszönte meg az önkormányzat.

Martfű új rendezési tervének előkészítéséről 2015. május 21-én tartott egyeztető megbeszélést a város közigazgatási területén működő cégek, vállalkozások bevonásával Martfű Város Önkormányzata.

Jogszabályi kötelezettségének eleget téve, az új rendezési terv és helyi építési szabályzat készítéséről 2015 áprilisában döntött a képviselő-testület. A dokumentáció elkészítésével a Kiszelovics és Társa Településtervező Kft-t bízták meg. Májusban egyeztető megbeszélésen mérték fel a város közigazgatási területén működő cégek, vállalkozások fejlesztési elképzeléseit. Az elkészített munkaközi dokumentumot 2015 novemberében tárta a nyilvánosság elé az önkormányzat, hírt adva róla a Martfű Magazinban és a városi honlapon is, várva a véleményeket.

A településrendezési terv készítésének előzményeit, munkafolyamatát, az elkészült munkaanyagot Kiszelovics Ildikó településtervező ismertette a fórum résztvevőivel.

– Közel egy éve kezdődött a város új településrendezési tervének elkészítése, amit egyrészt a megváltozott fejlesztési elképzelések indokoltak, másrészt azon törvényi kötelezettség, hogy 2018-ra minden településnek új rendezési tervvel kell rendelkeznie. A munka a hivatalos alaptérkép beszerzésével kezdődött, majd megalapozó vizsgálattal, a város demográfiai, természeti, infrastrukturális területeit felölelő dokumentáció elkészítésével folytatódott.

Ezt követően elkészült a településfejlesztési koncepció, aminek az alapját egyrészt az a korábbi megbeszélés adta, ahol a helyi vállalkozások ismertették fejlesztési elképzeléseiket, illetve a város vezetésével, az önkormányzattal való többszöri egyeztetés.  A másik sarkalatos pont a település meglévő Integrált városfejlesztési stratégiája volt.

Az elkészült településfejlesztési koncepció a település honlapján elérhető, jelenleg is egyeztetés alatt áll, változhat – hangsúlyozta Kiszelovics Ildikó.

A konkrét fejlesztési elképzeléseket is ismertette a településtervező, a településszerkezeti terven bemutatva a város új és a jelenleg hatályos rendezési tervben is szereplő, továbbra is fenntartott fejlesztési terveit.

Ismertette a terület felhasználási változásokat, mint a növényolajgyár melletti kijelölt ipari terület mezőgazdasági területté való visszaminősítése, új iparfejlesztési terület kijelölése a sörgyár mellett, a 442-es főút és a növényolajgyár közötti területsáv visszaminősítése mezőgazdasági területté. Infrastrukturális változásként a 4629-es törökszentmiklósi út fejlesztését, kerékpárúttal való bővítését, a Tisza hajlati út belterületbe vonását, az út jogi helyzetének tisztázását, valamint a Zsófia zártkertek hétvégi házas üdülőterületté minősítését, ezzel együtt beépítési arányának emelését is tartalmazza a tervezet.  A volt hulladéklerakó, a település fejlesztési elképzelése szerint, különleges megújuló energiahasznosítási terület lenne, napelem-parkkal. A 442-es úttól az ipari parkig vezető meglévő földút iparterületi útként való burkolása, az ipari park infrastruktúra fejlesztése, a közeli bányató környezetrendezése, valamint  a régi tiszaföldvári, négy számjegyű országos út megújítása, mellette kerékpárút építése is szerepel a település külterületeire vonatkozó fejlesztési koncepcióban. Emellett még számos kisebb terület kap a jelenleg meglévő területhasználat szerinti besorolást.

A belterületi fejlesztési tervek sorában a Tisza Ipartelep rehabilitációja, a régi irodaépület tervezett inkubátorházzá alakítása, a Tisza Ipartelepnél városkapu kialakítása, a vasút és a 442-es út közötti területen parkoló, kamionos pihenőhely illetve a vasútállomás környezetrendezése szerepel. A meglévő fejlesztési elképzelésekkel összhangban a Szent István tértől délre lévő terület településközpontként történő fejlesztését,  az egykori általános iskola egyik szárnyában bentlakásos idősek otthona létrehozását, az általános iskola udvarán tornacsarnok építését, az iskola udvarának környezetrendezését, a Tisza-parti garázssor elbontását, a garázsok helyének új területen való kijelölését, a Tisza védtöltésén kerékpárút és sétány kialakítását, a garzonházak felújítását, új mentőállomás kialakítását valamint az óváros déli részére tervezett telekosztást emelte ki a településtervező.

A jelenleg hatályos rendezési tervben is szereplő, az új rendezési tervbe átemelendő, de még szintén meg nem valósult tervek a 442-es út mellett kereskedelmi szolgáltató gazdasági terület kijelölése, egészen a volt hulladéktelepig, az iparterülethez vezető útig, a Tiszaföldvár felé vezető régi út mellett, a belterülettől nyugatra kertvárosias lakóterület kialakítása és a külterületen kijelölt különleges szennyvíztisztító terület, ahová, pályázati forrás bevonásával, átkerülhetne a jelenlegi szennyvíztisztító telep.

Számtalan kisebb, főleg pályázatokhoz kapcsolódó fejlesztési elképzelés is szerepel a rendezési tervben terület felhasználási változásként, figyelembe véve a magasabb rendű, megyei és országos fejlesztési programokat.

A településfejlesztési koncepció jelenleg is tartó egyeztetési folyamatának lezárása után a képviselő-testület fogja határozattal jóváhagyni a koncepciót, majd a jóváhagyott dokumentum is elérhető lesz a város honlapján.

Közben folytatódik a terület felhasználásokat meghatározó településszerkezeti terv összeállítása, amivel összhangban készül a helyi építési szabályzat és a szabályozási terv, amelyek alapján adják ki az építési engedélyeket.

Kiszelovics Ildikó arra kérte a város gazdasági szereplőit, hogy a tervezett fejlesztéseik megvalósításához szükséges, a beépítési százalékra, az építménymagasságra vagy a zöldterület arányaira vonatkozó változtatási elképzeléseiket jelezzék az önkormányzatnak, hogy azokat lehetőség szerint beépíthessék a rendezési tervbe.

A településtervező szerint Martfű településrendezési terve az év végére vagy a jövő év elejére készülhet el, válhat alkalmazhatóvá. Ezt követően is kérhető a rendezési terv módosítása, de a módosítás költségeit, mint ahogyan eddig is, a kezdeményezőjének kell viselnie.

Hegedűsné Blaskó Anikó aljegyző is bíztatta a jelenlévő cégvezetőket, vállalkozókat, hogy osszák meg a településrendezési tervvel kapcsolatos véleményüket, javaslataikat, fejlesztési elképzeléseiket, hogy az önkormányzat és a vállalkozások között eredményes együttműködés alakuljon ki.

A fórumon elhangzottakból megtudtuk, hogy a sörgyár és a gyár mellett kijelölt iparfejlesztési terület közötti mezőgazdasági terület fejlesztési területbe vonására is sor kerül.

A Tisza Ipartelep irodaházának új tulajdonosaként több vállalkozás az épületbe telepítését tervezi a Pilkó Bt. – tájékoztatott Takács István ügyvezető. A 4400 m2-es, 82 méter hosszú épület középső homlokzati részén új bejáratot alakítana ki, az ehhez szükséges úttal együtt.

A FitMed System Kft. a volt kenyérgyár területét minősíttetné ipari területté. Tovább folytatnák az épület már megkezdett, 400 m2-es bővítését. Egy későbbi beruházás lehetősége miatt a közelben kialakítás előtt álló telkekből is vásárolna a kft. A településtervező az ingatlan kereskedelmi szolgáltató területté minősítését javasolta a kft. számára, amely akár 60%-os beépítési lehetőséggel jár.

A Tisza Ipartelep 1995-ös kialakításával sajátos iparterület jött létre, egyfajta szigetként működve. A Rigó Kft. vezetője az önkormányzat együttműködését kérte az akár a vállalkozások elköltözésével járó problémák rendezésében. Az ipartelepen kialakított utak önkormányzati kezelésbe kerülésével elhárulna a tervezett közműfejlesztések akadálya. A terület ipari parkká minősítésével pedig új pályázati lehetőségek nyílnának az ipartelepen működő cégek számára. Rigó Zoltán elengedhetetlennek tartja a beépítési százalékok rugalmas kezelését is.

– Az ipartelep útjainak egy része a térképen sem szerepel. Ipari park cím 25 ha-nál nagyobb terület esetében kezdeményezhető, a Tisza Ipartelep azonban 17 hektáros. A közművek közül a gáz és az áram már külső szolgáltatótól is elérhető, a víz viszont még valóban nem – reagált az elhangzottakra dr. Papp Antal, hozzátéve, hogy az önkormányzat támogat minden, az ipartelepre tervezett fejlesztési elképzelést.

A polgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy a rendezési terv új, megnövelt iparterület fejlesztést tartalmaz, az oda vezető utak felújításával, közműfejlesztésekkel.

– A rendezési terv alapján ipari park és telekalakítás célra szánt, Földvár felé eső, közel 80 hektáros terület nem kizárólag az önkormányzat tulajdonában van, azokat részben tartós haszonbérbe adták vagy értékesítésre jelölték ki – emlékeztetett Bakó László. A Mezőfarm-R Kft. tulajdonosa mégis inkább a Tisza Ipartelep ipari parkká bővítésében látná a megoldást.

– Nincs más terület, amit ipari célra hasznosíthatna az önkormányzat. Volt érdeklődő az ipari park iránt, de csak közművesítve, és az oda vezető utak felújítására is szükség van. Ez utóbbiak megvalósítására pályázatot nyújt be az önkormányzat. A családi otthonteremtési támogatás (CSOK) miatt megnőtt az igény az új építési telkek iránt is, amelyek kialakítása és közművesítése szintén ezen a területen kezdődne el. A Földművelésügyi Minisztériummal egyeztetve, ilyen esetben az érintett földterületet megkaphatja az önkormányzat – hallhattuk a polgármester válaszában.

Tomasovszky László, a várhatóan elinduló gyógyhellyé minősítés által érintett terület meghatározását, a rendezési tervben való feltüntetését kezdeményezte. A Termál-Medical Zrt. ügyvezetője a Gesztenye sor, a fürdőépület előtti szakaszán további parkolók kialakítását, a közvilágítás kiépítését és a szennyvíztelep áttelepítését is szorgalmazta.

– Magyarországon 19 gyógyhellyé minősített terület van. Maga a minősítés, a szükséges hatósági eljárásokkal, várhatóan 12 millió forintjába kerül az önkormányzatnak. A minősítéssel fontos pályázati lehetőségekhez juthat az önkormányzat, pl. a Tisza-part, a környezet rendbetételére – tájékoztatott dr. Papp Antal.

Jelentős fejlesztést valósít meg a Tisza Ipartelepen az Agrohíd Ipari Kft. Egy meglévő ipari épület elbontásával új iparcsarnokot építenek, amelynek a műszaki átadását november végére tervezik – tudtuk meg Tóth Tibortól, a cég martfűi telephelyének vezetőjétől. A közművek igénybevétele terén a kft. számára is gondot jelent a víz- és szennyvízszolgáltatás, amelynek megoldásában számítanak az önkormányzat segítségére.

– Eljárt az idő az előző rendezési terv felett. A legjobb szándékkal is olyan kötelmek maradtak ebben a szabályozásban, amelyek most már hátrányosak az ipartelepen lévő 18 társaság, közel 30 bérlő és az 1000-1100 ott dolgozó ember számára – erősítette meg a Tisza Park Kft vezetője. – Ilyen elemek a minimális telekméret, helyenként a beépítési százalék és a magassági korlát. Hathatós önkormányzati segítség nélkül rövidtávon problémák lesznek. A jelenlegi helyzet több cég gazdasági tevékenységét korlátozza, utalt Dénes Zoltán az aranyat érő parkolóhelyekre, az iparterület teljes járműforgalmát kiszolgáló északi, II. porta teherkapu közlekedési lehetőségeinek átgondolására, a kamionok által elsodort csövekre, kapukra, falakra. Annak a kérésének is hangot adott, hogy amilyen részletességgel lehet, külön az iparteleppel is foglalkozzanak a rendezési terv készítői.

Az önkormányzat, a rendezési terv végső kialakításához továbbra is várja a helyi gazdasági szereplők fejlesztési elképzeléseit. Amit lehet, beépítenek a rendezési tervbe, ezzel is segítve a vállalkozások, cégek beruházási terveinek megvalósítását.

Herbály Jánosné

Martfű Város Településfejlesztési Koncepciója (munkaközi dokumentum)>>>

Tovább a képekhez>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város