Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

„A nagy találkozás” – Értékes vándorkiállítás Martfűn

A Zsolnay gyár épületkerámiáit sorakoztatja a Martfűn 2016. február 24-én megnyitott vándorkiállítás, mely a Samodai József Helytörténeti Műhely gyűjteményeként „A Nagy találkozás” Lechner Ödön, Alpár Ignác és a Zsolnay-gyár címmel  kínál látnivalót a  két neves építész munkáin keresztül. Az értékes tárlat Vinczéné Balogh Magdolna, a Martfűi Városszépítő Egyesület vezetője és a vele szakmai kapcsolatot ápoló Millisits Máté művészettörténész együttműködésében érkezett városunkba.

– Ahogyan a kiállítás egyik tablóján olvashatjuk, a „Zsolnay márkanév immáron 160 éve a hagyomány, az egyediség, a művészi érték és az állandó megújulás jelképe”. Hazánkban és külföldön betöltött szerepét mutatja, hogy kulturális örökség kategóriában hungarikummá minősítették – hallhattuk a megnyitón Eiler Zita muzeológus köszöntőjében. – Sajnálatunkra Ráday Mihály - aki megnyitója lett volna a kiállításnak -, betegsége miatt nem tudott eljönni. Nagyra értékeljük a munkásságát, hálásak lehetünk, hogy elérte, az emberek jobban megbecsülik a műemlékeket és az épített örökségünket. Gondoljunk csak az „Unokáink sem fogják látni” című városvédő műsorára, de az ő nevéhez kötődik a Budapesti Városvédő Egyesület és a Város- és Faluvédők Szövetségének megalapítása is – hangzott el a megnyitón.

A kiállítást előadásával Bozorádi Mia, az Ádám Jenő Zeneiskola martfűi tagintézményének növendéke színesítette.

A Zsolnay név hallatán többnyire a vázák, szobrok, étkészletek jutnak az eszünkbe, ezen a kiállításon azonban a magyar építészetben betöltött fontos szerepét ismerhetjük meg Lechner Ödön (1845-1914) és Alpár Ignác (1855-1928) munkáin keresztül, akik épületeiken nagy fantáziával használták a Zsolnay-épületkerámiát.

A megnyitón a Zsolnayak pécsi és zuglói gyára címmel Millisits Máté művészettörténész, a tárlat rendezője tartott előadást, a képes vetítés mellett a vitrinekben elhelyezett tárgyak – téglák, épületdíszek – értékeit is bemutatva, melyek összekötik a Dunántúl pécsi Zsolnay gyárát, valamint Budapest és a délvidéki Szabadka építészetét.

A tablókon pontos leírásokat találhatunk az építés körülményeiről, a Zsolnay-kerámiák felhasználásáról, melyek gyönyörű fényképeken elevenednek meg. Látható továbbá az Anonymus szobor egy kisebb méretű darabja is.

A nagy találkozás című vándorkiállítás március 21-ig várja látogatóit a Martfű Városi Művelődési Központban.

Magyar Mária

Tovább a képekhez>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város