Népi kismesterségek felelevenítése

A Csoóri Sándor Alap 2018. évi pályázatán a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár a Kézműves Házzal együttműködve nyert támogatást a népi kismesterségek, népművészet megismertetésére. Ennek segítségével szakkörön, játszóházakban, kézműves foglalkozásokon ismerkedhettek meg a gyerekek és szüleik a hagyományos népi motívumokkal, a Tisza mentén honos mesterségekkel és azok alapanyagaival.



A Művelődési Központ dolgozói közül négyen részt vehettek a Békés Megyei Népművészeti Egyesület által 2018 őszén indított 120 órás bútorfestő és népi játszóház-vezető, 60 órás kosárfonó tanfolyamokon, két napos kékfestő és honfoglalás kori rézműves képzésen. Ezen széleskörű elméleti és gyakorlati oktatást kaptak és sikeres vizsgát tettek. A képzésen tanultakat Nyári zsongás címmel rendezett könyvtári-múzeumi táborunkon már sikerrel kamatoztathatták. Fontos eredmény a békés megyei népművészekkel, népi iparművészekkel kialakított kapcsolat is.

Négy alkalommal, városi rendezvényeken ingyenes játszóházba vártuk a város minden lakóját: december 2-án advent alkalmából, március 30-án játszóházi hétvégénken, majáliskor és gyereknapon találkozhattak a program résztvevői a szolnoki, mezőtúri népművészekkel: agyagozás, szalma- és csuhéfonás, gyékénytárgy-készítés, mézeskalács készítés és díszítés, szövés, nemezelés, szappanöntés és gyöngyfűzés várta a gyerekeket.

A mézeskalács szakkörön, Juhászné Hidvégi Edit vezetésével 23 gyerek tanulhatta meg a sütési és díszítési technikákat, az ünnepkörökhöz kapcsolódó díszítéseket, az év végére pedig a bonyolult térbeli formák összeállítását. A gyakorlati tudnivalók mellett elméleti oktatást is kaptak a mézeskalács hagyományáról, a díszítőelemekről. A projekt egyik célja egy adventi kiállítás volt, amely december 2-án, a Városi Mikulás Ünnepség alkalmával nyílt meg, s amely január elejéig volt megtekinthető a Művelődési Központ aulájában.

Nyáron kézműves táborba vártuk a gyerekeket. 25 3-6. osztályos diák próbálhatott ki ötnapos táborunkon naponta más- és más mesterséget: volt nemezelés, agyagozás, készült szövött szalag és fonott kulcstartó, szalmából és csuhéból készíthettek ajándéktárgyakat, ékszereket, terveztek és készítettek maguknak gyöngy karkötőt-nyakláncot és szaggathatták-díszíthették az ínycsiklandó mézeskalácsokat. Utolsó napon az elkészült tárgyakból kiállítást rendeztünk, amiből a gyerekek láthatták, hogy a befektetett idejük és energiájuk megtérül, saját kezük munkájából szép dolgok születnek, és felismerték a kézzel készített tárgyak értékét.

A pályázat megvalósítása során törekedtünk arra, hogy a kézműves technikák elsajátítása mellett a hagyományos életmód, a folklór elemei is szerepet kapjanak a játszóházakon, szakkörön, igyekeztünk minél teljesebb képet adni a régi korok mindennapjairól.

A pályázati támogatásból maradandó eszközöket és alapanyagot vásároltunk foglalkozásainkhoz: körmöcskéket, szövőkereteket, karmantyúbabákat, vetélőt, szövő- és gyöngyfűzőtűt, gyöngyöt, nemezt, agyagot, bútorfestéshez ecseteket és festéket, hímzőfonalat stb.

A képzések segítségével a jelenen túlmutató eredményekre is számíthatunk. Egyrészt kialakulhat egy népművészeti, hagyományőrző bázis fiatal, ipari jellegű településünkön, ahol még inkább fontos a tudásátadás, hiszen a népi használati eszközökkel, népművészeti termékekkel a nagyszülőknél is ritkán lehet találkozni. Másrészt olyan generációk nőnek fel, akik értékelik hagyományainkat és a kézzel készített tárgyak erejét.

Reméljük, hogy a következő Csoóri Sándor Alap által hirdetett pályázaton is támogatást kapunk hasonló, értékes programsorozat megvalósítására.

Képeink a teljesség igénye nélkül törekednek az egy év eseményeinek bemutatására és tanúskodnak a közös munkáról, jó hangulatról.

Eiler Zita

muzeológus, népi játszóház-vezető

Tovább a képekhez>>>

Támogató: Csoóri Sándor Alap, Emberi Erőforrások Minisztériuma