Nemzetközi felnőtt képesség- és kompetenciamérés Martfűn is
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Martfű településen önkéntes adatszolgáltatáson alapuló lakossági adatfelvételt hajt végre a 2017. szeptember 1. és 2018. április 30. közötti időszakban, OECD Felnőttek Képesség- és Kompetenciamérési Programja (PIAAC) címmel.
A kikérdezés a 16 és 65 év közötti felnőtt lakosság munkavégzés és hétköznapi tevékenységek során használt készségeit és kompetenciáit, valamint ezek oktatásban és foglalkoztatásban való hasznosulását egyaránt vizsgálja – tájékoztatta az önkormányzatot a KSH Adatgyűjtési Igazgatósága Lakossági Adatfelvételek Főosztálya.
Az adatgyűjtés 250 településen zajlik. A mintavétel reprezentatív, a címek kijelölését véletlenszerű kiválasztással hajtották végre. Az adatgyűjtés során a KSH megbízásából a Statek Kft. fényképes igazolvánnyal rendelkező kérdezői keresik fel a válaszadókat.
A mérés kizárólag statisztikai célból történik. Az egyedi adatokat bizalmasan kezelik, azok mások számára nem hozzáférhetőek. Az adatgyűjtés során a statisztikáról szóló 2016. évi CLV. törvény, valamint az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény előírásainak megfelelően járnak el.
További felvilágosítás: hétfőtől csütörtökig 8:00 és 16:30 óra, pénteken 8:00 és 14:00 óra között a 06 (80) 200 766 telefonszámon, vagy a piaac@ksh.hu e-mail címen. Az adatgyűjtéssel és eredményekkel kapcsolatosan a kutatás hazai (https://piaac.nive.hu/) és nemzetközi honlapja (http://www.oecd.org/site/piaac/) nyújt tájékoztatást.
A program keretében 6000 felnőtt magyarországi lakos készség- és kompetenciaszintjét mérik fel a kérdezőbiztosok a Központi Statisztikai Hivatal megbízásából az elkövetkező 8 hónap alatt.
A projekt célja a felnőttek készségeiről készített eddigi legátfogóbb nemzetközi kutatásban történő részvétel, az eredmények hazai illetve nemzetközi publikálásának, az erre épülő kutatásoknak, valamint új, kompetencia alapú képzési programok kifejlesztésének elősegítése.
A tervek szerint a felmérést tízévenként megismétlik, hogy követhető legyen, hogyan változnak a felnőttek készségei országokon belül, s hogy az eredmények a többi résztvevő ország eredményeivel összehasonlíthatóak legyenek.
A felmérésben történő részvétel önkéntes és név nélküli, hatására átfogó, reprezentatív tájékoztatás készül a lakosság készségeiről és kompetenciáiról.
Herbály Jánosné