Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Műfajokon átívelő programok a Kultúrházak éjjel-nappal martfűi rendezvénysorozatában

2024. szeptember 23. és 29. között országszerte több száz kulturális központ és művelődési ház várta az érdeklődőket változatos és értékes programokkal a Kultúrházak éjjel-nappal rendezvénysorozat részeként. A Magyar Népművelők Egyesülete által tizenhét évvel ezelőtt indított eseménysorozat célja az volt, hogy minél többen részesülhessenek a közművelődési intézmények nyújtotta kulturális sokszínűségből. Az idei jelmondat, „MINDENNAP ÉRTÉKET ADUNK”, azt kívánta kifejezni, hogy a közművelődés a mindennapokban is értékes kultúrát közvetít és teremt.

A Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár idén is csatlakozott az országos rendezvénysorozathoz. Ismét megmutatta sokoldalúságát és változatos programkínálatát. A többfunkciós intézmény – közművelődés, könyvtár, múzeum, média és mozi – egész hétvégén várta látogatóit.

A programsorozat a Lepattanó című magyar film ingyenes vetítésével kezdődött pénteken, amelyre sokan kíváncsiak voltak. A retróvígjáték a gombfoci szerelmesei, aranyujjú titánjairól szól, akik az Európa-bajnokságra készülnek ebben a sportágban. A jó hangulatot biztosan megalapozta Vékes Csaba filmje.

A szombat estét Cseh Tamásnak szentelték a szervezők, a zeneszerző, énekes, színész és a korszak ikonikus tolmácsolójának. A Cseh Tamásnak emléket állító program során a résztvevők megemlékeztek a művész munkásságáról és életútjáról, valamint a hozzá kapcsolódó hagyatékról, amelyet a Cseh Tamás Archívum őriz.

A művész többször énekelt a munkásélet mindennapjairól és a munkásszállók világáról, így szorosan kapcsolódott a Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény fotókiállításának gondolatához. Az idén tíz éves gyűjtemény célja Martfű városának és iparágainak történeti feldolgozása. A Munkásélet-Munkásévek kiállítással azoknak állítottak emléket, akik itt éltek, dolgoztak, valamint akik ma is a közösség részét képezik.

Ezután a Modern Táncműhely a művész Budapest című dalának feldolgozására táncolt, melyet Vidinszki-Tóth Nóra művészeti vezető koreografált. A kibővült nagycsoport debütálása volt ez, nagy sikert arattak.

Az eseményen Pásztor Márk színész, előadóművész is fellépett, aki gyermekkora óta gitározik, és nagy hatással volt rá Cseh Tamás zenéje, különösen az 1983-as Frontátvonulás című album. Ez az album adta az inspirációt az első egyéni előadásához, amelyet ezen az eseményen mutatott be. A dalok feldolgozásával a művész iránti tiszteletét és személyes kötődését fejezte ki, miközben saját stílusát is belecsempészte az előadásba.

Feldolgozott dalokkal egy alkalmi formáció is színesítette az estet: Czene Dávid, Kovács Andrásné, Papp Gergő és Székácsné Tálas Gabriella nagy tisztelettel és odaadással nyúltak Cseh Tamás örökségéhez saját értelmezésüket és egyéni zenei stílusukat hozzáadva a dalokhoz. Előadásuk különleges színt vitt a rendezvénybe, és emlékezetes pillanatot teremtett a közönség számára.

A záró esemény Bach tanításait felvonultató orgonakoncert volt, amelyet Kulcsár Kristóf adott elő a katolikus templomban. A közönséget magával ragadta az előadás, amelyben a művész mesteri orgonajátéka és a templom akusztikája tökéletes harmóniában egyesült. Kristóf közvetlen előadásmódja különösen közel hozta a zenét a hallgatósághoz, így nem csupán egy koncertélményben, hanem egy lelki feltöltődésben is részesültek a vendégek.

Ez a programsorozat Martfű számára különleges jelentőséggel bírt, hiszen nemcsak a közösség kulturális életét gazdagította, hanem lehetőséget adott arra is, hogy a város lakói újraértékeljék és megéljék saját történetüket.

Polák Boglárka

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város