Egészséghét a martfűi óvodákban
"Idén november 4. és 8. között rendezték meg óvodánkban az egészséghetet, mely már hagyománnyá vált intézményünkben."
Egészséghét a Kossuth úti Tagóvodában
Pedagógiai programunkban kiemelt feladat az egészséges életmód alakítása, formálása, melyet a mindennapi nevelőmunkánk is tükröz. Az egészséghéten kiemelt figyelmet fordítunk testünk egészségvédelmére, a helyes táplálkozásra, a mozgásra, testápolásra, betegségmegelőzésre. Feladatunk, hogy a gyermekek egészséges életmód iránti érdeklődését felkeltsük, megalapozzuk, formáljuk.
A programjainkba bekapcsolódott Egri Attiláné gyermekorvosi asszisztens, gyermekápoló. Ezúton is köszönjük szépen, hogy minden csoportunkba ellátogatott! Általa betekintést nyerhettünk az orvosok és ápolók gyógyító munkájába, valamint beszélgettünk elsősegélynyújtásról és baleset-megelőzésről is.
Ezt követően a csoportok egyéni arculatukhoz igazodva szervezték meg a hetüket, melyet a szülők, lehetőség szerint, támogattak zöldségekkel, gyümölcsökkel, gyűjtőmunkával.
A gyermekek megismerkedtek az egészség fogalmával, sokat beszélgettünk az egészséges táplálkozásról, tisztálkodásról. Megkóstolhattunk sok egészséges ételt, például gyümölcsöket, zöldségeket, vagy az előző héten közösen készített csalamádénkat, és lehetőségünk volt különböző gyógyteákat ízlelgetni, ismerkedni különféle gyógynövényekkel.
Nagycsoportosaink a gyógyszertárba is ellátogattak, megismerkedtek a gyógyszerészek munkájával, különböző vitaminkészítményekkel, és még a gyógyszer- és kenőcskeverés rejtelmeibe is alkalmunk volt betekinteni. Köszönjük szépen Dr. Székács Csabának és kollégáinak szíves vendéglátását és együttműködését!
A helyi mentőállomásra is ellátogattunk, ahol a mentősök munkájával ismerkedtünk, és egy mentőautót figyelhettünk meg. Köszönjük szépen a mentőállomás dolgozóinak!
A mozgásra jelentős hangsúlyt helyeztünk. A mindennapos mozgáson túl, volt amelyik csoportban lábtornáztak, volt ahol akadálypálya is épült, és volt olyan csoport, akik ellátogattak a martfűi Kürti Gym Fitness Clubba tornázni. Köszönjük szépen Hajnal Orsolyának a lehetőséget!
Egészséghetünket nagyon sikeresen valósítottuk meg, tartalmas programokat élvezhettünk, és a gyermekek konkrét tapasztalatokat szerezhettek az egészség megőrzéséről, az egészséges táplálkozásról, a tisztálkodás fontosságáról, és egyéb nélkülözhetetlen tudásról az egészségünk védelmében.
Fehér Ágnes
óvodapedagógus
_
Egészségnevelési hét a Munkácsy úti Óvodában
„Makk Marci Meséi” címmel egészséghetet szerveztünk óvodánkban november 4. és 8. között, az egészségnevelés hónapja alkalmából.
A témát a csoportokban versekkel, mondókákkal vezették be az óvó nénik, sőt volt olyan csoport, ahol az egészségmegőrzés jelképe „Makk Marci mesélt” a gyermekeknek. A családok gyűjtőmunkájának hála, az összegyűjtött gyógyszeres dobozokkal, adagolókkal beindíthattuk a csoportokban az orvosos szerepjátékot.
A nagyobb csoportoknak idén is volt lehetőségük kihasználni a Városi Művelődési Központ és Könyvtár adta lehetőségeket, így az egészség témája köré tervezett remek programokon vehettek részt középső és nagycsoportosaink. Ezúton is nagyon köszönjük a rugalmasságot és a szervezést!
Szerdán az óvoda auláját orvosi rendelővé varázsoltuk, ahol beindult a rendelési idő, érkeztek sorra a „betegek”. Vendégül láttuk Egri Attiláné Ildi néni nyugdíjas gyermekorvosi asszisztenst, aki az orvos gyógyító munkájához kapcsolódva játszott a csoportokkal orvososat, közben a sztetoszkóppal is megismerkedhettek a gyerekek.
Pénteken egy tartalmas délelőtt keretében a csoportszobákat bevándorolva a legkisebbektől a legnagyobbakig, mindenki a képességeiknek megfelelően tevékenykedhetett, játszhatott, pl.: „Baci pusztító” játékkal mozgathatták át magukat, „Gyümölcsfalatozó”-ban ehettek finom vitamindús gyümölcsöket, „Makk Marci” mese vetítést nézhettek, hallgathattak, „Ragadd meg!” játékkal válogatták szét az egészséges és egészségtelen ételeket, innivalókat.
Az előző évhez hasonlóan most is választottunk egy kiemelt területet. Idén az alapos kézmosásra került a sor. Ehhez a hét elején aranyos sorábrák kerültek a csoportok mosdóiba, amik segítették és emlékeztették a gyerekeket a kézmosás megfelelő sorrendjére és fázisaira. Közben kézmosós mondókával, vers tanulásával serkentettük őket a minél alaposabb kézmosásra. Pénteken vendégünk volt Dávid Tünde védőnő, aki „bacilusokkal” bepiszkította a gyermekek kezét, így szemléltetve az alapos kézmosás fontosságát.
Bízunk benne, hogy a héten szerzett élményeket a gyermekek otthon, családi körben is gyakorolni fogják.
Egri-Barna Noémi
óvodapedagógus