Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Elhivatottság és példamutató munka jellemzi a martfűi gyermekvédelmet

Martfűn 2025. február 25-én ismét összeült a gyermekvédelmi jelzőrendszer szakmai közössége, hogy értékeljék az elmúlt időszak tapasztalatait, és megbeszéljék a további teendőket. Gonda Lajosné Erika, Martfű Város Önkormányzata Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ intézményvezetője kiemelte, hogy bár a gyermekvédelmi szakma túlszabályozott, minden apróbb eredményt érdemes elismerni. Fontosnak tartja, hogy a szakemberek összehangoltan, kellő odafigyeléssel végezzék munkájukat, hiszen a problémák gyorsan továbbíthatóak és megoldhatóak.

– Nekünk ez a munkánk és abban vagyunk elhivatottak, hogy segítsünk a gyermekvédelemben. Ne féljetek segítséget kérni, kell, hogy bízzatok bennünk annyira, hogy megfelelően kezeljük ezeket a helyzeteket. Bátran keressen bennünket mindenki! – mondta az intézmény vezetője.

Szabados Tünde szakmai egységvezető részletezte az elmúlt év adatait: 18 család 37 tagja állt gondozás alatt, különböző intézmények – köztük az egészségügyi szolgáltatók, oktatási intézmények és a rendőrség – összefogásával. A leggyakoribb problémák közé tartozott a gyermekek közösségbe való beilleszkedése, mentális nehézségek, bántalmazás, függőségek és családi konfliktusok. Az elmúlt évben 73 diák kapott pszichológiai tanácsadást, és 14 gyermek vett igénybe jogi segítséget. A jelzések fontosságát hangsúlyozta, mivel ezek nélkül a gyerekek segítség nélkül maradhatnak.

Gálné Balasi Zsuzsanna védőnő szerint a kapcsolatok jól működnek a szakemberek között, és a szülők is egyre komolyabban veszik az egészségügyi szűréseket. Ugyanakkor a védőnői szolgálatot egyre több támadás éri a médiában és a szülők részéről. Különösen az oltások és az újszülöttek hazabocsátásának kérdésében. Növekvő problémát jelent az oltásellenesség és az autizmus felismerése, valamint a szülők érzékeny reakciói. Sajnálattal közölte, hogy egyre kevesebb gyermek születik, 2024-ben csupán 32 csecsemőnek adtak életet Martfűn.

Cseriné Gál Katalin, Játékvár Óvoda és Bölcsőde bölcsőde vezetője elmondta, hogy a szülők egyre bizalmatlanabbak a szakemberekkel szemben, kevésbé fogadják meg a tanácsokat, és nehezebben nyílnak meg. A gyermekek fejlődésbeli eltérései egyre gyakoribbak, de a szülők ritkán fordulnak szakemberhez.

Bettenbuch Tünde óvodavezető szintén arról számolt be, hogy bár a kisebb létszámú csoportok előnyösek, egyre több a fiatal, bizonytalan szülő, akik nem kérnek segítséget. Emellett növekvő tendenciát mutat a speciális étrendet igénylő gyermekek száma, ami az intézmények számára is nagy kihívást jelent.

Mészáros Ágnes, a Martfűi József Attila Általános Iskola igazgatóhelyettese arról beszélt, hogy az általános iskolában 428 diák tanul, ami az előző évekhez képest rekord, a tavalyi évben ismét három elsős osztály indult, erre pedig évek óta nem volt példa. Egyre nagyobb problémát okoz a tanulási és beilleszkedési zavarok kezelése. Az iskolapszichológus hiánya komoly nehézséget jelent, miközben a szülők nehezen fordulnak az iskola felé segítségért. Szülői fórumokat hirdettek, nevelési vagy családi problémák megbeszélésre, erre sajnos nem volt nagy érdeklődés.

Nagyné Lénárt Szilvia gyermek és ifjúságvédelmi felelős, az SzSzC Damjanich János Szakképző Iskola és Kollégium képviselője beszélt a középiskolások helyzetéről. A Damiba összesen 175 diák jár, ennek körülbelül 15%-a helyi. A diákok nem szívesen vesznek részt tanulószobai foglalkozásokon, a telefonok elvétele azonban pozitív hatással volt a közösségi életre. Felmerült, hogy lehetőséget kínálnak a tanulási nehézségekkel küzdő diákok számára a délutáni szilencium, tanulószoba igénybevételére, de nem volt rá nagy érdeklődés. A szülőknek tetszett az ötlet, de azóta sem jelentkeztek sem ők, sem a diákok. Gyakran javasolják a kollégiumi beköltözést is nekik, de sokan ragaszkodnak az otthoni környezethez és szülőkhöz. Valójában a szabályok miatt nem szeretnének beköltözni, pedig feltűnően fáradtak a gyerekek. Valószínűnek tartják azt is, hogy otthon bepótolják a „kütyüzést” és éjszakába nyúlóan telefonozhatnak a diákok, ezért ilyen fáradtak.

Halász Csaba rendőrkapitány arról számolt be, hogy Martfűn nem jellemző a bűncselekmények magas száma, de a családon belüli erőszak és az internetes veszélyek továbbra is figyelmet igényelnek. Szóba hozta a mesterséges intelligencia által generált tartalmak és a közösségi médiában megosztott adatok komoly veszélyét. A melegebb időben kiemelt figyelmet fordítanak a Tisza partra, szerencsére nem tapasztalnak illegális fürdőzést. A közelmúltban történt bombariadók miatt bekérték az intézmények alaprajzait, hogy szükség esetén szakszerűen be tudjanak avatkozni.

Kovács-Hesz Veronika óvodai, iskolai segítő, csütörtökönként az óvodában, szerdán az iskolában van jelen, ahol aktívan együttműködik a pedagógusokkal és a gyermekekkel. Az iskolában 21 alkalommal tartott foglalkozásokat, amelyeken összesen 190 tanuló vett részt, és mindenhol nyitottan fogadták.

Szűcs-Nagy Zita esetmenedzser elmondta, a tavalyi év mozgalmasan indult, rögtön egy gyermek kiemelésével kezdődött, majd az év végére egy másik család ügye is megoldódott. Két gyermek esetében azonban még mindig problémák állnak fenn. Újdonságként már egy pszichológus is elérhető a szolnoki központban, ami nagy segítséget jelent a családok számára. Várhatóan családterápia és mediáció is elérhető lesz, ami új lehetőségeket teremt a problémák hatékony kezelésére. A jelzőrendszerben az évek során jól kialakult kommunikáció jellemző, így minden fontos információ eljut az illetékes szakemberekhez. Végül hozzátette, hogy Martfűn kiemelkedő, színvonalas szakmai munka zajlik, de hiányosságként merült fel, hogy a gyermekorvossal nem megfelelő a kapcsolat. Ennek fejlesztésén már dolgoznak.

Deákné Szilágyi Andrea, a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár intézményvezető-helyettese elmondta, hogy az intézmény különböző programokon keresztül találkozik a családokkal és gyermekekkel, és az elmúlt öt évben jelentősen megnőtt az érdeklődés. Egyre többen látogatják a rendezvényeket, ami a közösségépítés szempontjából is pozitív eredmény. A könyvtárban működő újdonsült Babajátszóház szintén nagy népszerűségnek örvend, amelyhez a fenntartó támogatásából új játékokat is vásároltak. A kismamák és a kisgyermekek egyaránt jól érzik magukat ebben a közösségi térben. A könyvtár továbbra is kiemelt figyelmet fordít a gyermekek bevonzására. A felsős diákok rendszeresen látogatják, beszélgetnek, tanulnak. A középiskolások is gyakran megfordulnak az intézményben, ők általában az aulában vagy a galérián várnak buszaikra. A tapasztalatok alapján egy pozitív közösségi térként funkcionál a fiatalok számára a Művelődési Központ.

A tanácskozás végső üzenete egyértelmű volt: a gyermekvédelmi munka akkor lehet hatékony, ha minden érintett együttműködik, és időben megtörténnek a szükséges jelzések. Az intézmények továbbra is azon dolgoznak, hogy biztosítsák a gyermekek testi-lelki jólétét és elősegítsék a megelőzést a problémák kialakulása előtt.

Polák Boglárka

 

Minden jog fenntartva © 2011 - 2025 Martfű Város