Illegális hulladékkal szennyezték be a tavat
Bejelentést tett a területi környezetvédelmi és természetvédelmi hatóság Martfű Város Önkormányzata felé, hogy a Kövér major és Kérész út között elterülő tavat illegális hulladékkal szennyezték be, feltehetően lakosság által odahordott építési törmelékkel.
Martfű Város Önkormányzata saját költségére megkezdte a hulladék elszállításának szervezését, a munkálatokat a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Szolgáltató Kft. (NHSZ) kétpói kollégái végezték. A partfal meredeksége nehézséget okozott a hulladék megközelítésében, de a szakemberek felkészültsége és eszközei által sikeresen meg is tisztították a szennyezet területet.
A tóban a tevékenységek során közel százhúsz köbméter építési törmelékkel szennyezett földet emeltek ki a szakemberek.
Bár a munkálatok nem teljesen fejeződtek még be; ugyanis az önkormányzat a tiszta, szép környezet érdekében tereprendezést is rendelt el, mely azt bizonyítja, hogy ismét maximálisan az ügy mellé állt a városvezetés.
Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy ez a pénzkiadás egy extra magas és váratlan összeg, amely más területre, hasznosabb beruházásba is kerülhetett volna. Kérünk mindenkit, hogy óvjuk együtt a környezetet, hiszen ezzel nemcsak az önkormányzatban, de az ottani élővilágban is kárt okozott az elkövető.
Az építési hulladék, sitt, betontörmelék, (stb…) csak az NHSZ Szolnok Kft-től megrendelt konténerben helyezhető el a közterületen (utcán), konténer nélkül nem tárolható szabadon, és közterület-használati engedély sem adható ki rá.
A lakosoknak lehetőségük van saját maguk a hulladéklerakó udvarokba (Szolnok, Kétpó, Szelevény) elszállítani az ilyen jellegű hulladékokat, lerakási díj megfizetése ellenében.
Tilos a Kövér majorban bármilyen hulladékot (sitt, betontörmelék, zöld hulladék, egyéb) elhelyezni!
Emlékeztetőül, ahogy korábban már megírtuk:
Hulladéktól csak kijelölt vagy arra fenntartott helyen, Martfűn a biztosított közszolgáltatást igénybe véve, a környezet veszélyeztetését kizáró módon lehet megválni.
A környezetvédelmi hatóság a jogellenesen elhelyezett vagy elhagyott hulladék elszállítására és kezelésére kötelezi azt a személyt, aki e kötelezettségének önként nem tesz eleget.
A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (a továbbiakban: Szabstv.) 187. § (1) bekezdés b) pontja szerint természeti területen - beleértve a védett természeti, Natura 2000 területet is - aki a természetvédelmi célokkal össze nem egyeztethető tevékenységet folytat, szemetel, a területet más módon szennyezi, természetvédelmi szabálysértést követ el.
A Szabstv. 196. § (2) bekezdése értelmében, aki települési hulladékot a közterületen engedély nélkül lerak, elhelyez, vagy nem a kijelölt lerakóhelyen rak le vagy helyez el, köztisztasági szabálysértést követ el.
E szabálysértések jogkövetkezménye lehet a szabálysértési hatóság által kiszabott 150.000 Ft-ig terjedő szabálysértési bírság.
Az illegális hulladéklerakás bűncselekményi kategóriát is kimeríthet, amely esetben a cselekmény akár szabadságvesztéssel is büntethető. A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 248. § (1) bekezdés a) pontja értelmében, aki arra a célra hatóság által nem engedélyezett helyen hulladékot elhelyez, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt veszélyes hulladékkal követik el.
Aki pedig a bűncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt egy, vagy veszélyes hulladék esetén két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A Btk. szerint hulladék mindaz, amit a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény hulladéknak minősít, ha alkalmas az emberi élet, testi épség, egészség, a föld, a víz, a levegő vagy azok összetevői, illetve élő szervezet egyedének veszélyeztetésére.
Polák Boglárka