Civil élet városunkban
A Martfűn működő civilszervezetek tevékenységét, a közösségekkel való kapcsolattartást és működésük elősegítését a 2015. november 26-i ülésén értékelte a képviselő-testület. A civilszervezetek, bejegyzett egyesületek, alapítványok – kivéve a sportcélú egyesületeket és a Polgárőr Egyesületet -, valamint a Művelődési Központ kereteiben működő klubok, szakkörök tevékenységéről készült tájékoztatót Vinczéné Balogh Magdolna, a Civil Kerekasztal vezetője készítette.
Martfűn 5 nem sportcélú, 15 sportcélú bejegyzett egyesület és 5 alapítvány működik, míg a Művelődési Központ égisze alatt 12 klub, kör, csoport tevékenykedik folyamatosan, illetve további 8-10 közösség időszakosan.
A civilszervezetek működésük, céljaik terén felölelik a város szinte egész életét. A tájékoztató alapján egyes egyesületek munkájukkal közvetlenül a városért működnek, alakulásukkor is ezt tűzve ki célul. Ilyen a Martfűi Polgárőr Egyesület, amely a rendőrséggel karöltve a várost, annak polgárait és azok értékeit védi, a Martfűi Városszépítő Egyesület, a város esztétikai képének fokozatos javítását, szépítését, a környezetünk óvására, védelmére nevelését tűzve ki célul. A beszámoló ide sorolta a Martfű Városi Szabadidős Kört is, amely a lakosság, főként a fiatalok szabadidejének értelmes és hasznos eltöltésére szerveződött.
A beszámoló szerint az egyesületek másik csoportját az a cél vezérli, hogy az itt élők, tagjaik minél jobban érezzék magukat, a dolgos évek után is aktívan, önmagukért és társaikért tevékenykedjenek, illetve kivegyék részüket a város életéből. Ide tartoznak a nyugdíjas egyesületek, a Martfűi Városi Nyugdíjas Egyesület és a Martfűi Kossuth úti Nyugdíjasklub. Tevékenységükbe, a tagok korából adódóan, az egészségmegőrzés is beletartozik.
Az egészség megőrzése az elsődleges a Jóreménység Klub Egyesület és a Martfűi Mozgássérültek Egyesülete tevékenységében is, mentálisan segítve beteg vagy betegségen átesett tagjaikat.
Szintén a segítségre, elsősorban a nehéz anyagi helyzetben lévő lakosok megsegítésére alakult a Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Martfűi Csoportja, az önkormányzat Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központja mellett ruhaneműkkel, élelemmel, bútorokkal, háztartási felszerelésekkel támogatva a nehéz helyzetben lévő családokat, egyedülállókat.
A Civil Kerekasztal vezetője külön csoportba sorolta azokat a civilszervezeteket, amelyek „első ránézésre” saját érdeklődési körüket emelték egyesületi rangra, azaz hobbijukat űzik. Ez azonban ennél összetettebb, hiszen az ilyen csoportok tajgai, azon túl, hogy magánemberkén kiegyensúlyozottabbak, nyitottabbak, érdeklődőbbek, a város értékes polgárai, rendezvényeikkel, versenyeikkel Martfű jó hírét erősítik.
A beszámoló ide sorolta a Tisza Cipőgyár Horgászegyesületet és a Martfűi Termál Horgászegyesületet, amelyek komoly érdeme a horgászaton túl a természetvédelem, a környezet rendben tartása, a fiatalok, a gyerekek nevelése, tanítása.
A Martfűi R-15 Postagalamb Egyesület egyedi hobbijával ér el olyan eredményeket, amelyek településünk hírnevét öregbítik.
A város egyik jelképévé válik lassan a Martfűi Napraforgók Foltvarró Egyesület, alkotásaik sorozatosan országos elismerésben részesülnek.
A Kárpát-medencei Magyarság Művelődési Kör azokat a vidékeket járja be, ahol magyarok éltek, élnek. Látogatásaik egy-egy testvérvároshoz vagy más partner településhez is kapcsolódnak, elvíve Martfű értékeinek hírét.
A Martfűi Gasztronómiai Egyesület főzőversenyeken képviseli városunkat.
A Martfűi Ifjúsági Csoport, helyi fiatalokból nemrég alakult, megteremtve a formát arra, hogy ötleteik, elképzeléseik támogatással, de saját kivitelezésben megvalósulhassanak. A beszámoló szerint ebben, a lehetőségekhez mérten segíteni kell őket.
A sportcélú egyesületek közül a legösszetettebb a Martfű Városi Sportegyesület 14 szakosztályával, 228 támogatásban részesülő tagjával széles spektrumot ölel fel: sakkozók, teniszezők, női kézilabdások, hagyományőrző íjászok, erőemelők, természetbarátok, lövészek stb. tartoznak a sportegyesületbe.
Ha sport és Martfű, az egyenlő a triatlonnal – fogalmazott Vinczéné Magdika. A Martfűi Úszó és Triatlon Klubban sportoló fiatalok sok szép eredménnyel dicsekedhetnek.
A Victory Martfűi Kyokushin Karate Klub országos szinten évek óta a legeredményesebb saját sportágában.
Kiemelt szerepe van városunk sportéletében az utóbbi évek sok viharán átesett Martfűi Labdarúgó Sportegyesületnek és a nemrég újjáalakult Férfi Kézilabda Egyesületnek.
A Martfűi József Attila Általános Iskola Diák Sportegyesülete jelentősége és felelőssége is hatalmas, a jövő generációinak egészsége rajtuk is múlik.
Az alapítvány civilszervezeti formát elsősorban azok a magánemberek választották, akik a gyermekek szellemi-, testi fejlődése érdekében szándékoztak többet tenni.
A Portyázó Porontyok Alapítvány az óvodáskorúakért alakult, a Tehetséges Tanulókért Alapítvány és a Boldog Gyermekekért Alapítvány az általános iskolás korosztályért, míg a Martfűi Középiskoláért Alapítvány a 14-19 éves korosztályt hivatott segíteni.
Városunk református templomának építésére, berendezésének bővítésére alakult a Reménység Alapítvány.
A beszámoló külön fejezetben foglalkozik a Művelődési Központ és Könyvtár keretei között tevékenykedő civil szervezetekkel. A klubok, szakkörök tevékenysége színes, szerteágazó, minden korosztályt felölelő.
A civil szervezetek nemcsak tevékenységükben, céljaikban sokrétűek. Gazdálkodásuk, anyagi forrásaik egymástól eltérőek, másként szerzik meg és osztják el a rendelkezésükre álló anyagiakat.
Az egyesületek, alapítványok önálló jogi személyek, gazdálkodásukról csak az Országos Bírósági Hivatalnak kötelesek beszámolni.
Az egyesületek tagsága általában az alapszabályukban rögzített mennyiségű tagdíjat fizet. Ennek a felhasználása különböző: vannak, akik működési költségre (irodaszer, posta, honlap fenntartás, külső szervezeteknél tagdíj, stb.) használják fel, míg van olyan egyesület, amely közös összejövetelekre, társegyesületek meghívására fordítja ezt az összeget. Másik bevételi forrásuk a személyi jövedelemadó 1%-a, ami az adott egyesülettől függ, hogy mire használja fel.
Sok egyesület veszi igénybe évről-évre a lehetőséget, hogy különböző célokra pályázhat az önkormányzattól. Ebben az esetben is a sokszínűség jellemző, a támogatások felhasználása igen változatos: működési költség, kiránduláshoz buszköltség, fellépő ruha készíttetés, rendezvényszervezés, egészségügyi szűrések költsége, stb. Ezek a pályázatok minden részletükben a helyi önkormányzati rendeletnek megfelelőek.
Külső pályázati összeg a Jóreménység Egyesület tavalyi évi sikeres NEA pályázata, vagy az évek során több egyesületet érintő Heineken támogatás pályáztatása, de ide sorolandó a Városszépítő Egyesület MOL Zöldövezet pályázata, vagy a legutóbbi Heineken Arany Fácán Sörfesztiválé. Ezek a pályázatok minden esetben célorientáltak, szigorú elszámolásúak, a város lakosságát szolgálják. Az ügyet viszi előre esetenként az, ha az önerő egy részét az önkormányzat magára vállalja.
Számos támogató (cégek, magánemberek) egy-egy jelentősebb egyesületi rendezvény megvalósításához járul hozzá, elsősorban a tombola ajándékokhoz.
Az alapítványok hasonló bevételi forrásokkal számolhatnak, kivéve a tagdíj, ami náluk nincs.
* * *
A Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár művészeti közösségei, az intézményben működő klubok, szakkörök tevékenységét, a civilszervezetről szóló beszámoló részeként, Asztalos Árpádné intézményvezető összegezte.
A művelődési intézmény egyik legfontosabb szakmai munkája a művészeti csoportok, klubok, szakkörök működésének segítése, fejlesztése. Különösen fontos ez napjainkban, amikor az élet- és munkakörülmények nehezedése, a fiatalok iskolai leterheltségének növekedése, a szabadidő jelentős csökkenése mind arra hatnak, hogy egyre kevesebb idő jut az amatőr művészeti tevékenységekre, az ismeretszerző szakköri munkákra, klubok működésére. Mindezek fontos tényezői a város életének, jelentős, meghatározó elemei az életminőségnek, egy település értékeinek.
A Művelődési Központ közösségeinek egy része már jelentős szakmai múlttal rendelkezik, tükrözve a hagyományt, más részük pedig napjainkban alakult az új igényekre alapozva.
Az intézmény csoportjai nem bejegyzett civil szervezetek. A művészeti közösségek minőségi szakmai munkáját a Művelődési Központon keresztül rendszeresen támogatja az önkormányzat (szakmai vezető díjazása, szakmai bemutatkozás költségeihez történő hozzájárulás). A többi közösség eseti kérelem útján kaphat munkájához önkormányzati támogatást.
Az intézmény pályázatokkal, kulturális egyesület létrehozásával, további anyagi források bevonásával tervezi támogatni a művészeti közösségek és a kis létszámú csoportok működését.
A Martfű Városi Nőikar életében jelentős szerepet tölt be zenekultúránk ápolása, a kórusmozgalom népszerűsítése és megszerettetése. Az elmúlt évek során sok hazai és külföldi szereplésen vett részt a kórus, több arany fokozatú és fesztiváldíjas minősítést ért el. Gyakran szerepelnek városi ünnepségeken, kiállítások megnyitóján, jótékonysági, egyházi- és állami rendezvényeken.
A Martfű Néptánc Együttes az intézmény legnagyobb múltra és hagyományokra visszatekintő együttese, általuk számtalan fiatal és több generáció ismerte meg néptánc kultúránkat és tanulta meg a magyarság táncait, népi hagyományait.
A martfűi Modem Táncműhely kereteiben a növendékek a klasszikus balett alapjaitól kezdve a jazz- és a modern színpadi tánc számos elemét tanulják meg. A táncműhely keretében sok fiatal tanulta és tanulja meg a szép és harmonikus mozgást és a különböző táncstílusokat.
Értékes alkotóközösség, egy lassan letűnőben lévő hagyomány és kultúra kiváló ápolói és reprezentánsai a Díszítőművészeti Kör tagjai. Gyönyörű munkáik településünk kincsei, helyi értékei, melyeket kiállításokon, bemutatókon népszerűsít az intézmény.
A Martfűi Napraforgók Foltvarró Egyesület talán városunk egyik legismertebb alkotóközössége, sokan szeretik és csodálják szebbnél szebb textil kompozícióikat. A közösség 2013-ban egyesületté alakult, növelve ezzel működésük fejlesztésének lehetőségeit. A foltvarró egyesület számos kiállítás és szakmai varrónap résztvevője, szervezője.
A szakkörök, klubok körében a Városi Könyvtárban működő közösségek a Rejtvényfejtők Klubja, a Lapozó Olvasókör, a Danolda, ahol együtt énekelnek a mamákkal, babákkal, és a Mesélde, az olvasóvá nevelés és a mese csodálatos erejének megismertetésével, átadásával.
A Művelődési Központ további közösségei a Dalma Dance Club vonzó a gyermekek, fiatalok körében, színvonalas produkcióikat szereti a martfűi közönség, és kiváló eredményeket érnek el országos és megyei versenyeken.
Az intézmény helyet biztosít önálló szervezésű klubok programjaihoz, együttműködve velük, segítve munkájukat szervezésben, tájékoztatásban, az induló csoportok reklámozásában.
Testi-lelki kikapcsolódásra és feltöltődésre kínálnak lehetőséget a Hatha Jóga, Baba-Mama Jóga, Lélektánc, Zengó, Társastánc Klub, Martfűi Boldogság Klub, Baba-Mama Klub a védőnői szolgálat vezetésével és a városi sakk szakosztály.
A Művelődési Központ komoly stratégiai feladata a civil közösségekkel való együttműködés, munkájuk kiemelt eleme a közösségfejlesztés, a civil együttműködés erősítése. Segítik a civil közösségeket abban, hogy sikerrel generálják a városlakók közéletbe történő bekapcsolását, vagy az egyéni életvezetésben tudjanak segítséget nyújtani, hozzájárulva a hátrányos helyzetű rétegek társadalmi integrációjához.
– Fontos, hogy a mai szabadidőt nélkülöző világban ösztönözzük, segítsük az alkotás és a művelődés lehetőségét a közösség segítő erejével. A rendszeres kapcsolattartás, infrastrukturális és szakmai támogatás, képzések erősítik a civil életet városunkban – hangsúlyozta a beszámolóban Asztalos Árpádné. – Példaértékű volt az elmúlt években az az elhatározás, amely tapasztalható volt a civil közösségek egyesületté történő bejegyzése során, alkalmazkodva az aktuális jogszabályokhoz és magasabb szintre emelve a közösségért történő munkát. Nem volt könnyű feladat részükre, de önkormányzati segítséggel /ingyenes jogi és gazdasági szakmai munka/ sikerült elindulni egy új úton.
A Civil Kerekasztal az elmúlt évben is folytatta szervezetfejlesztő munkáját, több előadás és szakmai képzés is segítette a civil vezetők és közösségeik kompetenciájának fejlesztését.
A Művelődési Központ teljes összhangban dolgozott az elmúlt években is a civil közösségekkel, megfelelő alapot teremtve a közösségteremtésnek és a városi kulturális munkának.
Elismeréssel szólt a civilszervezetek munkájáról a képviselő-testületi ülésen dr. Papp Antal polgármester. Arról is beszélt, hogy az önkormányzati támogatás kis része annak, amit ezek a közösségek elvégeznek, többet érdemelnének, a lehetőségek azonban kötöttek – utalt az önkormányzati támogatásokra vonatkozó szigorú jogi szabályozásra. Azt is megtudtuk, hogy az önkormányzat Civil Kerekasztal működtetésére nem köteles, de így jóval hatékonyabb a közösségekkel való kapcsolattartás.
– Ma már az önkormányzatok többségénél nem jellemző a civilszervezetek természetbeni támogatása, mint pl. a hely biztosítása az összejöveteleikhez a Művelődési Központban. Ebből a szempontból mindenképpen kivételes az, ami Martfűn történik – hangsúlyozta dr. Urbán-Szabó Béla.
– Jó volt látni, hogy milyen széles palettán jelennek meg ezek a csoportok – értékelte a beszámolóban leírtakat Vass Éva. Önkormányzati képviselőként civil nap szervezésére tett javaslatot, amire évente, nyáron kerülhetne sor.
– Egy város akkor tud fejlődni igazán, ha ehhez komoly civilszerveződés kapcsolódik – hangsúlyozta Gonda Istvánné. Annak a reményének is hangot adott, hogy egyre több fiatalt tudnak bekapcsolni a meglévő szervezetekbe, és új közösségeket is alakítanak.
Herbály Jánosné