A foltvarrás nem pusztán hobbi, hanem művészet
„Magunkért varrunk, magunkat fejezzük ki a színekben, a kezünkkel, a tűvel, a cérnával” – hangzott el a Martfűi Napraforgók Foltvarró Egyesület kiállítás megnyitóján, amely idén „Színek textilbe öltve…” címmel indult útjára 2019. november 9-én a Művelődési Központban.
– A hűvös, borongós őszi napokban mindig nagy örömmel várjuk a foltvarrók kiállítását, hiszen annyi melegséggel, színnel töltik meg a Művelődési Központ kiállító termét. Az elmúlt évben is nagyon produktívak és kreatívak voltak a martfűi foltvarró lányok, sok szép munkájukat hozták ide hozzánk – köszöntötte a kiállítás résztvevőit Deákné Szilágyi Andrea, a Művelődési Központ közművelődési munkatársa.
A szakmai varrónappal egybekötött kiállítás megnyitóra több településről érkeztek társklubok. Kondorosról, Hódmezővásárhelyről, Ceglédről, Abonyból, Törökszentmiklósról és Tiszaföldvárról is örömmel tettek eleget a meghívásnak. A foltvarrók tájékozódnak, hogy mit tudnak a társaik, ötleteket gyűjtenek, új megoldásokat tanulnak ezeken a találkozókon.
A megnyitót zenei előadás színesítette Lazáry Berti és Czene Dávid martfűi zenész közreműködésével.
– Először is nőből vagyunk, ami azt jelenti, hogy a tökéletességre törekszünk – mondta megnyitóbeszédében Vargáné Orbán Erika foltvarró, varrónő, a Fairy Quilt üzletvezetője. – Ez mindenben megnyilvánul, nem csak a megvarrt munkákban, hanem az életünk nagyon sok terültén. Magunkért varrunk, magunkat fejezzük ki a színekben, a kezünkkel, a tűvel, a cérnával. Nagyon sok hobbi, kreatív tevékenység van, viszont a foltvarrás egy olyan összekötő erő, amit a világon más tevékenységben még nem tapasztaltam: a varrás egy meditatív folyamat.
Bármi kerül ki egy foltvarró keze alól, az egyedi, csak rá jellemző, saját mű lesz. A foltmozaik-készítés talán legszebb tulajdonsága az, hogy alkotótevékenység, és önálló gondolkodásra ösztönöz.
A martfűi foltvarró egyesület tagjait egy-egy szál virággal és emléklappal köszöntötte Deákné Szilágyi Andrea.
Czene Árpádné, az egyesület vezetője köszönetet mondott Szikszayné Köhler Judit a martfűi foltvarró közösség összefogását segítő munkájáért.
Judit kezdő céhtagként, Net című munkájáért átvehette a legjobb első pályázónak járó díjat a Magyar Foltvarró Céh fennállásának 30. évfordulója alkalmából szeptemberben Szekszárdon megrendezett Országos Foltvarró Fesztiválon. A nyertes munka a martfűi kiállításon is központi helyet kapott.
Szemet gyönyörködtető látvány fogadja azokat, akik december 2-ig ellátogatnak a Művelődési Központ kiállítótermébe. A Martfűi Napraforgók Foltvarró Egyesület éves kiállításán ezúttal is szebbnél szebb patchwork technikával készült alkotásokat mutat be a közönségnek, bizonyítva, hogy a foltvarrás nem pusztán hobbi, hanem művészet.
Székács Szidónia