Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Országos Könyvtári Napok, 2014. október 13-20.

Találkozzunk a könyvtárban! – így szólt az idén a hívogató. Az Országos Könyvtári Napok programsorozat nélkül mi könyvtárosok, s remélem sok olvasó, már el sem tudjuk képzelni az októbert. Az eseményt minden évben a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával az Informatikai és Könyvtári Szövetség szervezi, tartalmilag egységessé téve a napokat. A hét minden napja kapott egy címet, s ehhez igazodva csatlakozhattak a könyvtárak az eseménysorozathoz. Az országos napok célja a könyvtárak népszerűsítése, hogy megmutassuk, milyen sokféle tanulási, kulturális, tájékozódási, szociális lehetőséget kínálunk.

Az első nap az Élő emlékezet címet kapta. Mi ezen a napon a Települési Értéktárat mutattuk be Eiler Zita, a Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény muzeológusa segítségével. Érdeklődő közönség gyűlt össze. Bevezetésül Zita előadását hallhattuk nemzeti értékeinkről, a hungarikumokról, helyi értékekről. Megtudhattuk, mi a Települési Értéktár. Az előadást játék követte, a hallgatóság segítségével gyűjtöttük össze helyi értékeinket. A részt vevők lelkesen játszottak, ötleteltek, nosztalgiáztak. Remek délután volt, hasznos összejövetel. Jó volt együtt felfedezni, milyen sok kincs van körülöttünk. Köszönet Zitának a rendezvényért.

Második programunk sokat sejtető címe A mese a lélek ajtaján kopogtat. Bajzáth Mária mesepedagógus mesélt nekünk meséről. Bajzáth Mária, ahogy ő mondta, innen való, a szomszéd faluból. Az ELTE-n tanít, vezeti a Palóznaki Meseközpontot, mesél mindenkinek, kicsiknek, nagyoknak, és kidolgozta a Népmesekincstár című módszert. Az előadásra nagyon sok pedagógus, szülő, nagyszülő jött el. A lebilincselő előadást és a meséket mind érdeklődve hallgattuk, egyáltalán nem vártuk a végét. Így a terem a végére a hallgatóságon túl boldogsággal is megtelt. Gazdagító délután volt, sokat megtudtunk a mese erejéről, fontosságáról. Megerősödött bennünk, hogy a mese nélkülözhetetlen, „szent szellemi kincsestár, verbális bájital, lélekkísérő szakrális szöveg, gyógyító ereje van, segít születőnek, halálra készülőnek”. Egy igazán értékes ismeretterjesztő program volt a szerdai.

A csütörtök az Együtt az egészségért közös címet kapta. Nálunk Bihari Erzsébet tartott előadást, melyet Varga Krisztina egészített ki saját tapasztalataival. Az előadók arról meséltek nekünk, hogyan lehet csodaszerek nélkül életmódot váltani. Tanácsokat kaptunk az első lépésekhez személyes példáikkal illusztrálva. Bihari Erzsébetet itt ismertük meg a könyvtárban, egy rövid ideig munkatársunk volt. Mesélt nekünk a nagy változásról az életében, láttuk, milyen tudatosan, egészségesen él, okosan szervezi életét. Úgy gondoltuk, jó lenne, ha más is megismerné az ő történetét, hallaná, mit tanult ő, saját útját járva, évek során, hasznunkra lehet, tanulhatunk belőle, és nem csak a táplálkozással kapcsolatban. Az érdeklődő, tudni vágyó közönség sok-sok kérdéssel fordult az előadókhoz, kíváncsian kutatták a titkot, ami nem más, végül megtudtuk, mint a tudatosság, kitartás. Az életmódváltás lehetséges, ha ez a két dolog megvan bennünk. Köszönjük előadóinknak a tartalmas délutánt.

Péntek délután kisebb-nagyobb gyerekeknek meséltünk, nótáztunk és mondókáztunk együtt. Gyakorló martfűi mesélőket hívtunk, nagymamákat, anyukákat, akik lámpafénynél, fehér fotelünkből olvastak a szőnyegen kucorgóknak. Papp Gergő és gitárja ezen a délutánon is örvendeztette a gyerekeket. S a lelki táplálék mellé járt mesebeli csemege is, Juhászné Hídvégi Edit mézeskalácsa. A gyerekek boldogan majszolták. Remek volt a hangulat, csinálunk ilyet máskor is!

Az Országos Könyvtári Napok záró rendezvénye minden évben a könyves vasárnap. Van abban valami különleges, mosolygós izgalom, ha az ember a vasárnap délutánt a könyvtárban töltheti! Rendkívüli nyitva tartással vártuk az olvasókat 14 órától 19 óráig. Lehetett kölcsönözni, ingyen beiratkozni, büntetlenül lejárt határidős könyvet visszahozni, Földi Katalin segítségével kézműveskedni, ékszereket gyártani afrikai hangulatban. Olvasóink sokan éltek a lehetőséggel. A nap zárásaként, a programsorozat végén író-olvasó találkozón Lángh Júlia írót, újságírót hallgathattuk. Az egész hét a meséről szólt, hol gyerekeknek, hol felnőtteknek. Ez az este is mese lett, felnőtt mese. Az írónő több mint két óra hosszán keresztül örvendeztetett bennünket kalandos, szívet melengető, mosolyt fakasztó történeteivel. Csak a vonatindulás késztette arra, hogy véget vessen a mesének. Hálásak vagyunk, hogy eljött közénk.

A programok mellé társult egy kiállítás. Pápainé Zsuzsi, a nyugdíjasan is nagyon könyvtáros kolléganőnk szenvedélyesen gyűjti a minikönyveket. Most minket részesített az élményben, s gyűjteménye egy részét kiállította a könyvtár olvasótermében. A kiállítás továbbra is megtekinthető, várunk mindenkit szeretettel, hogy gyönyörködjön a liliputi csodákban.

Értékes programokkal teli hetet zártunk. Rendezvényeinket szép számmal látogatták. Köszönjük minden látogatónknak az érdeklődést, előadóinknak a tartalmas programokat, Zsuzsinak a kiállítást, Juhászné Hídvégi Editnek a mézeskalácsokat, melyekkel közreműködőinket ajándékoztuk meg, mind boldogok voltak tőle. És nem utolsósorban köszönöm szorgos kollégáimnak a munkát, s a médiacsoport tagjainak a tudósítást.

Dr. Székácsné Tálas Gabriella

könyvtárvezető

Tovább a 2014.10.19 - Író-olvasó találkozó-Lángh Júlia képgalériához>>>

Tovább a 2014.10.17 - Olvas az ország képgalériához>>>

Tovább a 2014.10.16 - Együtt az egészségünkért képgalériához>>>

Tovább a 2014.10.15 - Író-olvasó találkozó-Bajzáth Mária képgalériához>>>

Tovább a 2014.10.14 - Élő emlékezet - Múltunk értékei képgalériához>>> 

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város