Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Kiemelt szerepe és felelőssége van a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjainak

A 2014-ben végzett gyermekvédelmi munkát és a jelzőrendszer működését értékelték gyermekvédelmi szakemberek, a Védőnői Szolgálat munkatársa, a nevelési-oktatási intézmények ifjúságvédelmi felelősei, egyházak és civilszervezetek képviselői a Martfű Város Önkormányzata Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ éves gyermekvédelmi tanácskozásán, 2015. március 31-én. A megbeszélés célja ezúttal is egymás munkájának megismerése, segítése volt, a gyermekek, a családok életének jobbá tétele érdekében. 

A személyes gondoskodást nyújtó ellátások között a gyermekjóléti alapellátás biztosítása a települések önkormányzatainak kötelezően ellátandó feladatai közé tartozik. Az ellátásnak hozzá kell járulnia a gyermekek testi, szellemi, érzelmi fejlődéséhez, elő kell segítenie, hogy a gyermekek a családban nevelkedhessenek, prevenciós feladataik vannak a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzése céljából, valamint a kialakult veszélyhelyzetet el kell hárítaniuk.

A Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ elmúlt évi tevékenységét adatokkal alátámasztva, a jelzőrendszerrel kapcsolatos feladatokra fókuszálva ismertette Gonda Lajosné intézményvezető.

A gondozottak száma folyamatosan emelkedik. Az elmúlt négy év alatt közel a duplájára nőtt az életvezetési, gyermeknevelési gondok, magatartászavar és teljesítményzavar okán, anyagi probléma, bántalmazás, konfliktus, szenvedélybetegség és beilleszkedési zavar miatti szolgáltatások száma (gyakoriság szerinti, csökkenő sorrendben). Az előző évekhez képest 24-re emelkedett a bántalmazások, ezen belül a lelki bántalmazások száma.

Az elmúlt év során 67, valamely okból veszélyeztetett gyermeket, fiatalt tartott nyilván a gyermekjóléti intézmény.

Egyre összetettebb problémákkal jelennek meg a családok a szolgálatnál, ami komplex felkészülést vár el a gyermekgondozóktól és a gyermekintézményektől is.

A gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjaival folyamatos a kapcsolat, a jelzések száma ennek ellenére csökkent az elmúlt évben, nem fedi le a kialakult valós problémahelyzeteket.

A gyermekjóléti alapellátás a településen alacsony létszámmal történik, több gyermekvédelmi szakemberre volna szükség. Az önkormányzat támogatásával beindult a pszichológiai tanácsadás, de komoly terápiára, a korlátozott óraszám miatt, nincs lehetőség. Az intézményi gyermekvédelmi feladatot ellátók személyének kijelölése, a feladatra fordított óraszám nem elégséges.

A szolgálatnál gyakori probléma a krízishelyzet kezelése, ezen belül is a párkapcsolati krízis, a szülői elhanyagolás. Szembesülnek a családon belüli erőszakkal, a konfliktusokkal, a gyermekbántalmazással. Az új szabályozás értelmében, bántalmazás esetén az adatok zártan kezelése is problémát vet fel, specializált továbbképzést, téringet igényelne a szolgálat dolgozói számára.

– Az alapellátás kiemelt feladata a család megtartó erejének erősítése, hogy a gyermekek megkapják mindazt a gondoskodást, ami szükséges az egészséges fejlődésükhöz. Ebben van nagy szerepe és felelőssége a gyermekjóléti szolgálat mellett a jelzőrendszer tagjainak, valamennyi állampolgárnak – hangsúlyozta a tanácskozáson Gonda Lajosné.

A bölcsődében egyre több szociálisan rászoruló gyermeket nevelnek, nőtt a családokban a szegénység és a munkanélküliség. Emelkedik a sajátos nevelési igényű gyermekek száma.

A Védőnői Szolgálat munkatársai is leginkább anyagi problémákkal találkoznak, testi elhanyagolást nem tapasztaltak. A kismamák és a csecsemők közül többen veszélyeztetettek, egészségügyi vagy szociális okokból. Martfűn is gyakori a nem kívánt terhesség, de mire megszületnek ezek a gyerekek, a legtöbb esetben már szeretettel várják őket.

Az óvodákban nem emelkedett a nagyobb figyelmet igénylő gyermekek száma az elmúlt évben. A problémák, a hátrányt okozó körülmények azonban mélyültek, új helyzet elé állítva az óvodák dolgozóit, különös betegségekkel, tetvességgel, rühességgel. Az édesanyák nem mindig, vagy csak részben veszik fel az anyai szerepeket. A családok nagy sebeket hordoznak. A szülők nem feltétlenül érzik a problémák súlyát. A gyerekek komoly viselkedési gondokkal küzdenek, sokszor veszélyesek önmagukra és a többi gyermekre is.

Az óvodák gyermekvédelmi felelősei erősítenék a gyermekorvosokkal és a védőnőkkel való személyes óvodai találkozást, szorgalmazták az óvodában végzett státuszvizsgálatokat.

Az általános iskolai gyermekvédelmi felelősök egyre kevesebb időt tudnak erre a feladatukra fordítani, szűkülnek az iskolai pszichológiai lehetőségek, a helyi logopédiai ellátás megszűnt. Emelkedik az igazolatlan hiányzások száma, amit kötelezően jelezniük kell a gyermekjóléti szolgálat felé. Az általános iskolában is egyre agresszívabban viselkednek a gyerekek, egymással és a pedagógusokkal szemben is. Sok esetben a szülők sem működnek együtt kellően az oktatási intézménnyel. Ha gyermekbántalmazás jut a tudomásukra, végképp nem tehetik meg, hogy behunyják a szemüket.

A diákok agresszív viselkedése a középiskolás korosztályban is gondot okoz. A gyerekek a számítógépes játékok világában élnek, stresszhelyzetben, nem mindig megkülönböztetve a játékot a valóságtól. A drog is jelen van, de kisebb mértékben, mint az előző időszakban. Hivatalosan csökken a helyi középiskolában is a hátrányos, halmozottan hátrányos besorolások száma, holott a valóság mást mutat. Emelkedik az igazolt hiányzások száma, amiben egyes települések orvosainak felelősségéről is hallhattunk. A Damjanich középiskola ifjúságvédelmi tevékenységét jelenleg humán szolgáltató munkatárs segíti. Pszichológusra a középiskolás korosztály esetében is nagy szükség lenne, mind a szülőknek, mind a gyerekeknek.

– Tokaji Gábor, a Martfűi Rendőrőrs parancsnoka az iskolakerülésre vonatkozó jogszabályváltozásról tájékoztatott, hozzátéve, hogy a 16 éves kor alatti gyerekeket iskolaidőben megszólítják és visszaszállítják az iskolába. Az éjszakai órákban az ingyenes közterületi WiFi helyeket is gyakrabban fogják ellenőrizni a továbbiakban.

A pártfogói felügyelői tevékenység keretében a büntetőeljárás és a büntetés-végrehajtás során környezettanulmányok és pártfogó felügyelői vélemények készülnek. A környezettanulmány a büntetőeljárás során bizonyítási eszköz, a fiatalkorúak ellen indított büntetőeljárásban nem mellőzhető. 2014-ben Martfűn két ilyen környezettanulmány készült. A nyomozóhatóság garázdaság vétsége elkövetésének megalapozott gyanúja miatt kezdeményezett büntetőeljárást a településen élő fiatalkorúak ellen.

Pártfogói felügyelet az elmúlt évben Martfűn 3 fiatalkorú vonatkozásában állt fenn. Közülük a bíróság két fiatalkorút próbára bocsátott, egy fiatal felfüggesztett büntetést kapott.

A JNSZ Megyei Kormányhivatal Pártfogó Felügyelői Szolgálatának tájékoztatása alapján, mivel a tankötelezettség korhatára csökkent, egyre több 16-17 év körüli faital kerül be a munkaügyi központok nyilvántartási rendszerébe. Ők már nem tankötelesek, de még nem munkavállalók.

A 2015-től bevezetett megelőző pártfogás rendszer az időben történő beavatkozást, segítségnyújtást jelenti, ha a gyermek ellen elzárással is büntethető szabálysértés, bűncselekmény miatt indult eljárás. Elsődleges célja a szocializáció elősegítése, a bűnismétlés megelőzése, minél korábbi szakaszban, illetve segítség és támogatás a visszaesés megakadályozása, a társadalomba való beilleszkedés érdekében.

– Sok családban, a tehetősebbekben is elképesztő a szeretetlenség, a sivárság – hangsúlyozta a tanácskozáson Vass Éva. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat martfűi csoportjának vezetője szerint sok szülő szorulna életvezetési tanácsadásra, pszichológusra, és addig nem is várható eredmény a gyerekeknél.

A Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ, a gyermekvédelmi feladatok részeként, megszólította az egyházak képviselőit is, akik közösségteremtő erejükkel fontos szerepet töltenek be a családok életében.

Törökné Szabó Ildikó, a Járási Gyámhivatal Martfűi Kirendeltségének gyámügyi munkatársa a 2014. évi gyámhatósági tevékenységről adott tájékoztatást.

A gyámhatósági tevékenység fontos területét képezi a veszélyeztetett és hátrányos helyzetű gyermekek, családok életkörülményeinek folyamatos figyelemmel kísérése, a veszélyeztetettség megelőzése, illetve megszüntetése. E feladat ellátásában a gyámhatóság, a Gyermekjóléti és Családsegítő Szolgálat, a védőnők, a nevelési-oktatási intézmények ifjúságvédelmi felelősei, valamint a házi- és gyermekorvosok, rendőri szervek, mint a helyi jelzőrendszer tagjai, szorosan együttműködtek.

  Az elmúlt évben martfűi kiskorú ideiglenes hatályú elhelyezésére nem került sor. Szülői felügyelet megszüntetésére, nevelésbe vételre két kiskorú vonatkozásában volt szükség. Családba fogadás nem történt. Védelembe vételre két esetben került sor, év végén öt védelembe vett kiskorút tartottak nyilván. Igazolatlan hiányzások miatt az iskoláztatási támogatás szüneteltetése három kiskorút érintett. A családi pótlék természetbeni formában történő nyújtása mellett öt kiskorú esetében döntött a hatóság. Kiskorú veszélyeztetése ügyében nem kellett büntetőeljárást kezdeményezni.Törökné Szabó Ildikó elismeréssel szólt a gyermekvédelmi jelzőrendszer eddig is hatékony együttműködéséről, kérve a jelzőrendszer tagjait, hogy még jobban figyeljenek a gyerekek személyiségének, viselkedésének változásaira, tegyék meg jelzéseiket a gyermekjóléti szolgálat felé.A gyermekjóléti szolgálat is szeretne még inkább a jelzőrendszer tagjainak jelzéseire támaszkodni, hiszen ők dolgoznak abban a közegben, ahol a problémák felmerülnek. A szolgálat igyekszik minden lehetőséget megragadni, hogy a legvégső esetben kelljen gyermeket kiemelni a családjából.

– Súlyos veszélyeztetettség okán a gyermekvédelmi hatósághoz is meg kell tenni a jelzést. Ez a dolgunk, akár a szülővel szemben is. A hatóság a felmerülő adatokat zártan kezeli – tájékoztatta a gyermekvédelmi konferencia résztvevőit Gonda Lajosné. A Gyermekjóléti és Szociális Szolgáltató Központ vezetője bízik abban, hogy egy hangon tudnak beszélni mindazok, akik a gyermekvédelem területén dolgoznak. Az első és a legfontosabb a gyermek érdeke, mindenekfelett.

Herbály Jánosné

Tovább a képekhez>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város