Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

60 éve gyarapítják Martfű kulturális értékeit - Jubileumi Gálán ünnepelt a Martfű Néptáncegyüttes

Nagyszabású jubileumi gálaműsorral, teltházas közönséggel és az őket megillető vastapssal ünnepelték a napjainkban már 100 taggal működő Martfű Néptáncegyüttes idén 60 éves fennállását április 18-án, a Városi Művelődési Központban. A település életében, hagyományőrzésében élen járó, valamint elhivatottságáról, tánctudásáról és kivételes összetartásáról híres táncegyüttes jubileumi estjén néptánc előadások sora, vendég együttesek fellépései, régi emlékeket idéző vetítések, napjaink táncosainak filmes bemutatkozásai, köszöntések és óriási szülinapi torta tette emlékezetessé Martfű legrégebbi kulturális csoportjának ünnepét. A programokat, „60 év emlékei” címmel, a néptáncegyüttes történetét bemutató kiállítás és hajnalig tartó táncház is színesítette, a hazai népzene elismert, rangos együttese, a Dűvő Zenekar közreműködésével.

– A hagyományos születésnapokon az ünnepelt fogadja a vendégek köszöntését, az ajándékokat. Ez itt most másként lesz. Mi vendégek fogadhatjuk, élvezhetjük az ajándékokat a születésnapostól, nekünk okoznak örömöt, a mi szemünkbe csalnak könnyeket – hangzott el Gonda Istvánné alpolgármester köszöntő beszédében, a zsúfolásig megtelt nézőtéren ülőket együtt üdvözölve sok szeretettel Asztalos Árpádné igazgatónővel.

A születésnaposok ajándékaként számos táncprodukció követte egymást a színpadon. A Martfű Néptáncegyüttes mellett kísérőzenekarként a Dűvő Zenekarnak tapsolhatott a közönség, valamint fellépett a Napvirág és a Gyöngyvirág Gyermek Néptáncegyüttes és a szolnoki Cuháré Néptáncegyüttes.  A gála vendégelőadói között szerepelt az együttes régi barátja, Balla Tibor népzenész, majd a Borvirág Népzenei Kisegyüttes, melyben martfűi néptáncosok is zenélnek.

A néptánc kultúra gazdag repertoárjából Dámóci, Rábaközi, Dél-Alföldi, Szatmári, Magyarpalatkai, Erdőszombattelki valamint Boncidai, Szilágysági táncokat, Magyarbődi karikázó. és asszonycsárdást láthatott a közönség.

 A nézőtéren üdvözölhettük a Martfűn négy napot töltő Nemzetközi Testvér- és Baráti Városok Találkozója delegációit, akik Tuchowból, Misztótfaluból, Petrilláról, Martonosról és Drienicából érkeztek városunkba.

– A II. világháború után, az 1950-es évek elején a martfűi Cikta RT., majd Tisza Cipőgyár és a település óriási fejlődésnek indult. Érsekújvárról, valamint az ország minden tájáról, Dunántúlról, Szabolcsból, Baranyából, de természetesen az Alföldről is érkeztek ide fiatalok, akik a gyárban dolgoztak, vagy itt tanultak szakmát. Letelepedtek, családot alapítottak – hallhattuk Gonda Istvánné 60 évet összefoglaló emlékezésében. – Minden jó volt itt, csak a megszokott hagyományaik, legfőképp a tánc hiányzott nekik. Ezért úgy 1954-55 táján létrehoztak egy néptánc csoportot, maguk és társaik szórakoztatására, Tóth József szakiskolai tanár alapításával. Később persze már igazán szervezett formában, tanárral, zenekarral, a Művelődési Központ irányításával folyt a szakmai munka, és ez változatlan 60 éve. Volt, amikor nem fértek fel a színpadra, volt, amikor csak 10-12 tag tartotta életben az együttest, de nem volt hiába, mert büszkén mondhatom, ma 100 néptáncosa van városunknak a legkisebbektől a legidősebbekig.

Stonawskiné Busi Ildikó, elismert táncpedagógus, a néptáncegyüttes vezetőjének odaadó  szervezőmunkája nyomán múltidéző pillanatokban is bővelkedett a műsor, régi felvételekkel visszatekintve egykori tanárok, Papp Imre, Asztalos-Kiss Zsuzsanna és Simon Gyula koreográfiáiba, melyek egymás után éledtek meg a színpadon is az ünnepelt táncosok előadásában.

 Az új koreográfiákat is felsorakoztató táncok mellett régi kirándulok, nagysikerű külföldi fellépések is sorra kerültek az emlékek között.

Ugyancsak vetítésen pillanthattak be a nézők a városunkban néptáncoló gyermekek és felnőttek hangulatos próbáiba, interjúkkal és történetekkel is bemutatva a martfűi néptánccsoportokat.

A népzene, néptánc és népdal – mellyel az együttes tagjai a Kárpát-medence tánckultúráját és a hazai néptánckincset őrzik és adják tovább immáron 6 évtizede – jelentős értéket képeznek Martfű életében, melyért a gála keretében, meghitt, baráti hangulatú finálén mondott köszönetet a kulturális élet képviseletében Asztalos Árpádné igazgatónő, a városvezetés és a mindenkori támogató önkormányzat nevében pedig dr. Papp Antal polgármester.

Az együttes támogatásáért a színpadon köszöntötték a művelődési központ korábbi igazgatónőjét, Erneszt Péternét, egykori néptánc pedagógusként Papp Imrét és Simon Gyulát, táncos és táncpedagógus tevékenységéért Vass Béla néprajzkutatót, Martfű Város Kulturális díjazottját.

Az együttes tagjainak köszöntése során külön elismerésben részesült Herbályné Prunyek Éva, aki 39 éve aktív tagja a néptáncegyüttesnek, Eiler László, aki 40 éve kezdett el az együttesben táncolni, valamint a Martfű Néptáncegyüttesben leghosszabb ideje aktívan táncoló Gonda István, aki éppen 60. születésnapját töltve ünnepelhette e napon az együttes 60 évét, melyből 42 éve kitartó táncosa a neves táncközösségnek. 

A polgármester mellett, a táncosok nevében Kelemen-Nagy Orsolya köszöntötte szívből az együttes meghatározó és méltán elismert, jelenlegi táncpedagógusait: Stonawskiné Busi Ildikó táncost, néptánc-pedagógust, a gyermek és felnőtt csoportok vezetőjét, Martfű Város Kulturális díjazottját, valamint Kecskés Gergő néptánc pedagógust.

Ajándékok, virágok, torta, emléklapok, de mindenekelőtt sok-sok köszönő szó fejezte ki a Martfű Néptáncegyüttes soraiban valaha táncolók, egykori koreográfusok, napjaink aktív táncosai és táncpedagógusaik iránti tiszteletet, megbecsülést, mindezt a Jubileumi Gálaműsor végén a közönség, családtagok, barátok és minden néptáncot szerető vendég elismerő tapsával kísérve.

Az ünnep a Művelődési Központ pódiumtermében zárta a születésnapi megemlékezést, közös vacsorával, hajnalig tartó tánccal és a Dűvő Zenekar talpalávalójával búcsúztatva  az idén 60 esztendős Martfű Néptáncegyüttes tiszteletére szóló, jubileumi programokat.

Magyar Mária

Tovább a képekhez>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város