Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Sok érdeklődő, segítő, kultúrát támogató martfűi lakossal dolgozhatnak együtt

A közművelődés rendszere – úgy, mint a világ – örök mozgásban, változásban van. A mi feladatunk, hogy segítsük a folyamatos fejlesztést, mind az egyének, mind a közösségek életében, a kellő arányok és hangsúlyok megtalálásával, színvonalas szakmai munkával, empátiával – fogalmazott Asztalosné Kocsis Enikő igazgatónő a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár elmúlt évi szakmai munkájáról szóló összegzésében.

A művelődési intézmény közművelődési szakmai feladatokban és kulturális programokban gazdag évet zárt. A közművelődési terület mellett az összevont intézményben működik a Városi Könyvtár, a Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény, a Martfű Mozi és a Martfű Média. Minden területre figyelnek, és kellő szakmai innovációval fejlesztenek.

A Művelődési Központ 2018. évi szakmai beszámolóját, 2019. évre vonatkozó munkatervét és szolgáltatási tervét az április végi ülésén fogadta el a képviselő-testület.

Az intézmény éves munkatervének részeként, éves szolgáltatási terv készítésének kötelezettségét, az elmúlt év júliusától, a közművelődési alapszolgáltatások valamint a közművelődési intézmények és a közösségi színterek követelményeiről szóló EMMI rendelet írta elő.

Az éves szolgáltatási terv tartalmazza a tervezett közösségi programok, tevékenységek és folyamatok megnevezését, ezek céljának rövid leírását, az egyes közösségi tevékenységek közművelődési alapszolgáltatásokba való besorolását, a közösségi tevékenység rendszerességét vagy tervezett időpontját és a résztvevők tervezett számát, valamint a helyi lakosság közösségi tevékenységek megtervezésében, megvalósításában és értékelésében való részvételének módjait.

Az elmúlt év az önkormányzati intézmény életében mozgalmas, sokrétű, szakmai kihívásokkal és új feladatokkal teli időszakot hozott. Tevékenységük központi eleme a Művelődési Központ energetikai felújítása volt. Októberig egy 130 millió forint értékű épületenergetikai és egy 46 millió forint értékű hő-légtechnikai beruházás folyt az intézményben, parkfelújítással az intézmény körüli terekben. Ezek a beruházások nagyban meghatározták a szakmai munka ütemezését, helyi feladatellátását.

Jó együttműködés alakult ki a beruházást végző cégek vezetőivel és munkatársaival, mindenki azon volt, hogy az előírt ütemben és minőségben elkészüljön minden, hiszen az épület történetében az alapítás óta, 57 éve ilyen volumenű fejlesztés nem történt.

– Összességében a korábbi feladatok nagy részét meg tudtuk oldani. Természetesen a rendezvények száma kis csökkenést mutatott, de cserében kaptunk egy XXI. századi korszerű, szép, impozáns kulturális központot, ami nagyon szerethető, és a város egyik meghatározó látványosságú épületévé vált – hangsúlyozta beszámolójában az intézmény vezetője.

Asztalosné Kocsis Enikő a nehézségekről, köztük a közfoglalkoztatás visszaszorulásából eredő gondokról is szólt. – A szűkülő lehetőségek közepette sokkal nehezebb az alkalmazotti állomány munkájának szervezése. Feszes munkatempót, jelentős túlmunkát, és mivel a helyettesítések megoldatlanok, sokszor napi munkaszervezést igényel a feladatok ellátása. Sok munkát fektet az intézmény a forrásteremtésbe, ezt a szükség és a lehetőségek is indukálják.

A beszámolóban arról is olvashatunk, hogy a korábbi évekhez viszonyítva egyre kevesebb az igény a szabadegyetemi vagy klasszikus ismeretszerzési előadásokra, képzésekre. – Talán egy társadalom jóléti fokát is jelzi az, hogy mennyire van igény, lehetőség és látogató az általános műveltséget fejlesztő előadásokra, képzésekre. Keressük ezekre a pályázati lehetőségeket, mivel nagyon értékesnek tartjuk, akár helyi társadalomfejlesztő aspektusból is – fogalmazott az intézmény vezetője.

A Művelődési Központ közösségei több nemzetközi, országos és megyei nagyrendezvényen, versenyen szerepelnek sikerrel, amatőr alkotóik országos és megyei kiállításokon szereznek elismerő díjakat.

Fontos és egyre népszerűbb a Martfű Mozi a város és a térség látogatóinak körében, ma már egy szeretett színfolt a város kulturális palettáján.

Sikerrel működik a hétvégi nyitva tartás, mely bővítette az intézmény működési tereit, több hétvégi rendezvénnyel, múzeumi nyitva tartással.

Az intézmény csatlakozott az országosan meghirdetett múzeumi rendezvényekhez, a Múzeumok Éjszakája és a Múzeumok Őszi Fesztiválja rendezvénysorozat keretein belül szerveznek programokat a martfűieknek és a környéken élőknek.

A Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény múzeumpedagógiai programjain, melyeket általában a Városi Könyvtár munkatársaival együtt állítanak össze, szintén megújulásra és komplexitásra törekszenek.

A Forum Hungaricum közfoglalkoztatási programjának köszönhetően 2016 óta folyamatos a digitalizálás a gyűjteményben. Elsődlegesen az ipartörténeti és várostörténeti szempontból értékes fényképek kerültek sorra, de a hasonló témájú dokumentumok: naplók, szabályzatok, tervek, katalógusok közül sok szintén tanulmányozható már digitális formájában is.

A Martfű Média, Martfű Város Önkormányzata Kommunikációs és Médiacsoportja online felületeivel, nyomtatott és elektronikus sajtótermékeivel, reklámanyagaival híreket szolgáltat a martfűi közéletről, önkormányzati döntésekről, a városban élőkről, programokat népszerűsít, írásaival, fotóival, videóival támogatva Martfű bemutatását, a város értékeinek közvetítését.

– Látni a szolgáltatási tervben, amely felöleli az egész évben zajló saját rendezvényeket, hogy milyen szerteágazó feladatsort hajt végre az intézmény – fogalmazott a kulturális bizottság ülésén Asztalosné Kocsis Enikő. – Jó, hogy a lakosság ere igényt tart, eljönnek a rendezvényekre. A fenntartónak is köszönet, amely mindezt anyagilag is támogatja. Nem tudatosul a lakosságban, mert ez számukra természetes, bár máshol nem az, hogy az önkormányzat jelentősen támogatja az itt élő emberek szabadidős, kulturális lehetőségeit.

– Az utóbbi öt évben sok új munkát vállalt, sok olyan feladatot vett át a Művelődési Központ külső szervezetektől, mint a Kolbásztöltő Fesztivál vagy az ÖrökZöld Tisza Fesztivál – erősítette meg a testületi ülésen dr. Papp Antal. – Szinte minden programot önkormányzati kézben tartunk, mi finanszírozunk, és a munka nagy részét, a szervezést, a Művelődési Központ végzi. Időközben az intézmény tevékenysége még tovább bővült a mozi működtetésével is.

2019 első negyedévében ismét jelentős változás zúdult a Művelődési Központra. – Januárban képzésekre mentek a közcélú kollégák, egyszerre esett ki az a segítő gárda, akik itt voltak a rendszerben. Másik területen a médiában történt személyi változás, két kolléga is eltávozott a csapatunkból, más jövőt képzeltek el maguknak – tájékoztatott az igazgatónő. Időközben új munkatársakkal egészült ki az intézmény 12 fős csapata, a könyvtár és a média területeken.

Külső segítőkre is számíthatnak, művészeti csoportvezetőkre, szakmai külsős kollégákra, civilszervezetek vezetőire, tagjaira, az önkormányzatra, képviselőkre és a bizottságok tagjaira. – Ma is azt vallom, hogy egyedül nem megy – hangsúlyozta Asztalosné Kocsis Enikő, hozzátéve: ez így szép, hogy ennyi érdeklődő, segítő, kultúrát támogató martfűi lakossal dolgozhatnak együtt.

Herbály Jánosné

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város