Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

„A Dr. Bakonyi kutatószoba Péter könyvtárának új, méltó otthona”

Néhai Dr. Bakonyi Péter, Martfű város fiatalon elhunyt polgármestere közel 4000 kötetes könyvgyűjteménye vált hozzáférhetővé édesanyja, Urbán Anikó adománya nyomán a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtárban. A nemes felajánlás óriási értéket teremtve foglalta el helyét a Városi Könyvtárban, Dr. Bakonyi Péter Kutatószoba néven őrizve gyűjtőjük nagy tiszteletben álló személyiségét.  

A kutatószoba átadását városvezetők, családtagok, barátok, a város lakói, civil szervezetei, egyházi képviselők tisztelték meg jelenlétükkel.

–      Nehéz örömünket szavakba önteni, hiszen mi itt mindnyájan azt kívánnánk, ha tehetnénk, hogy ez a gyönyörű gyűjtemény eredeti helyén legyen ma is, s bár forgathatná darabjait az, aki oly nagy gonddal összeválogatta. Hálásan köszönjük Péter édesanyjának, hogy könyvtárunknak adományozta ezt a különleges, gazdag gyűjteményt. Nagyon nagy ajándék ez egy könyvtárnak, dolgozóinak, olvasóinak, a város lakóinak – köszöntötte e gondolatokkal a kutatószoba átadó rendezvényén a vendégeket Székácsné Tálas Gabriella könyvtárvezető. – A közel négyezer kötet elhelyezése, feldolgozása szép feladat, nagy kihívás volt. Minden segítségre szükségünk volt, kaptuk is, adták sokan önzetlenül hál’ Istennek. Így születhetett meg végül ez a szép kutatószoba, Péter könyvtárának új, méltó otthona.

A könyvtárban helyt kapott gyűjtemény megnyitójának órája alkalmat adott a hálával, tisztelettel teli emlékezésre is, melyet Cseh Tamás dala tett meghitté, Tarjányi Nóra és Papp Gergő előadásában.

A városi könyvtár külön részlegében kialakított kutatószobát Dr. Kiss Edit polgármester nyitotta meg a látogatók számára.

-          Az érzelmeknek meg kell tisztulniuk, a ma élőknek és a város jövendő lakóinak ki kell alakítaniuk egy olyan viszonyulást Péter emlékével kapcsolatban, amely lehetővé teszi, hogy a korábbi politikai harctól függetlenül, Péter „mindenkié legyen”. És lehetővé teszi azt, hogy generációk hosszú sora tudja meg, ki volt dr. Bakonyi Péter, akit 2006-ban és 2010-ben is megválasztottak Martfű város polgármesterévé. A város vezetésének feladata, hogy tiszteletben tartva a város lakói többségének elismerését és szeretetét, méltó emléket állítson Dr. Bakonyi Péternek.

Péter jelen van a mindennapjainkban. A sok-sok tervét, elhatározását most mi próbáljuk megvalósítani. Gyakran és jó szívvel gondolunk rá. Nem győzünk eléggé hálásak lenni azért, mert a várost, a képviselőtestületével együtt kihúzta a gazdasági bajból.

Az adományozó okiratból idézve: Néhai Dr. Bakonyi Péter, Martfű város fiatalon elhunyt polgármestere élete során kivételes lexikális tudást halmozott fel, melynek köszönhetően rövid életében is maradandót alkothatott, a tudományos és a közéletben betöltött sikeres pályafutása során. Tudásának megszerzésében páratlan szorgalma és a könyvek iránti olthatatlan szenvedélye volt segítségére. Dr. Bakonyi Péter nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a fiatalok, mint a jövő értelmisége, valamint minden érdeklődő számára megteremtse az eredményes oktatás és a széleskörű minőségi önképzés lehetőségét.

Értékét tekintve és tartalmában is igen jelentős könyvtárhoz jut hozzá városunk lakossága. Ezen túlmenően, a könyvek által jobban megismerhetjük Péter személyiségét. Ez a könyvtár emléket állít Péternek és édesanyjának is. Amikor tudomást szereztünk Anikó szándékáról, elhatároztuk, hogy a gyűjteményhez és Péter személyiségéhez méltó helyet alakítunk ki az intézményben, egyben mutatjuk meg és egyben tesszük használhatóvá. Úgy gondoltuk, hogy Péter személyiségéhez az a legilleszkedőbb, ha egy kutatószobát hozunk létre. Ez lehetőséget teremt a búvárkodásra, az elmélyült tanulmányozásra, az irodalomban, a művészetekben való elmerülésre. A kutatószoba lehetőséget nyújt a Péterrel való találkozásra is, és aki nem ismerte, vagy nem eléggé ismerte, a vele való megismerkedésre, emlékének ápolására.

Kérem, hogy a város lakói gondoljanak Dr. Bakonyi Péterre és édesanyjára szeretettel, ugyanolyan szeretettel, mint amilyennel édesanyaként a városnak adományozza a fia legdrágább hagyatékát. Azt a hagyatékot, ami Péter személyiségét a legjobban megjeleníti, ma is, és remélhetőleg nagyon sokáig. És akkor Péter, mindig a martfűi lakosokkal lesz.

Asztalos Árpádné, a kutatószobának helyt adó intézmény igazgatója köszönetét fejezte ki Dr. Bakonyi  Péter édesanyjának, családjának az értékes gyűjteményért, a városvezetés anyagi és erkölcsi támogatásáért, mely segítségével a kutatószoba kialakításra került, valamint minden segítőnek, aki a több mint féléves előkészítő munkában részt vállalt.

  A néhai polgármester legjobb barátja, Dr. Kancz Csaba, a Dr. Bakonyi Péter Martfű Fiataljaiért Alapítvány kuratóriumának tagja is örömét fejezte ki a kutatószoba megnyitásáért.

–      Ez nem egy hevenyészett, évek alatt összevásárolt gyűjtemény, hanem egy tudatosan válogatott és vásárolt gyűjtemény. Péter mindig odafigyelt arra, hogy azok és a megfelelő könyvek kerüljenek a polcára. Bizony széleskörű volt a műveltsége és az érdeklődési köre, nem csak a szűken vett területe érdekelte, kezdetben a történelem és a jog, bár kétségtelenül ezekből a könyvekből rendelkezett a legnagyobb gyűjteménnyel. Emellett a politikatudományok, az irodalom, a művészet, sőt a szórakoztatóirodalom is érdekelte.

A gyűjtemény döntő részét tudományos könyvek képezik. Érdeklődési körébe tartozott, szakmájának megfelelően, a történelem és a jogtudomány. A jogtudományi könyvek között is nagy számban vannak jelen a jogtörténeti vonatkozású kiadványok. A politikatudomány tárgykörét kiemelten gyűjtötte, itt is a történeti vonatkozású kiadványok, elemző monográfiák vannak túlsúlyban. Ránk hagyományozódott könyvei azt igazolják, hogy érdekelte az emberi lélek és gondolkodás: gazdag a gyűjtemény filozófiai, pszichológiai és vallási tárgyú könyvállománya – tudtuk meg az állomány feldolgozását végző Holló Jánosné összegzéséből.

–      Péter rendkívül olvasott volt.      Olvasásszeretetével függött össze, hogy szívesebben utazott tömegközlekedési eszközzel, mint személygépkocsival, ezért nem szeretett vezetni. Egy pesti úton, oda-vissza, képes volt elolvasni egy háromszáz oldalas regényt. Gyorsan és értőn olvasott. Ezzel a képességgel és készséggel kevesen rendelkeznek – emlékezett Dr. Urbán-Szabó Béla. – Gyűjtőszenvedélye elsősorban a történelem, a politika, a filozófia és általában a társadalomtudományi körben megjelent könyvekre irányult, ezeken belül is gyakran a különlegességekre. A vérbeli gyűjtőkre jellemző módon, gyerekként tudott örülni egy-egy új szerzeménynek.  Kívánom, hogy ezeknek a könyveknek is legyen sok olvasójuk. Az olvasókat érintse meg az a szellemiség, amely megérintette a gyűjtőjüket is.

Magyar Mária

Tovább a képekhez>>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város