Martfűn az egy lakosra jutó költségvetési összeg térségi és országos összehasonlításban is kiemelkedő – Közmeghallgatás 3.

Martfű Város Önkormányzata 2024. évi fejlesztési terveit is megismerhettük a képviselő-testület március 21-én a Polgármesteri Hivatalban megtartott Közmeghallgatásán. Dr. Papp Antal, Martfű polgármestere az önkormányzat idei pénzügyi lehetőségeiről is számot adott, hangsúlyozva, hogy a sikeres pénzügyi tervezés az hosszabb távra szól!



– Martfű önkormányzata, mutatószámai alapján, állami támogatásként 2024-ben 603 millió forintot kap, szolidaritási adóként viszont elvonnak 423 millió forintot. Az elvonás évről évre százmilliós nagyságrenddel nő.

Az önkormányzati költségvetés 2024. évi sarokszáma 4.5 milliárd forint, amelyhez így összesen 180 millió forintot ad az állam, a többi az önkormányzat saját bevétele. Ebből az előző évi pénzügyi maradvány nagyságrendileg 2.4 milliárd forint, ennyit takarítottunk meg. Ez a szám a tervek szerint további 1 milliárd forinttal még emelkedik, várhatóan 5.5 milliárd forinttal gazdálkodik az önkormányzat az idei évben!

Ez az összeg lehetővé teszi, hogy az idősek otthonát saját forrásból teljes egészében meg tudjuk valósítani, ami, ha a tervezési folyamat lehetővé teszi, már az idén el is kezdődhet. A Szolnoki Kistérség végzi ezt a feladatot, amelynek a martfűi önkormányzat is tagja, így nem csak felépíteni, működtetni is tudjuk majd az idősek bentlakásos intézményét – mondta el a polgármester.

– A március végi állapot szerint 3.9 milliárd forint készpénzállománnyal rendelkezett az önkormányzat, amelyből 2.4 milliárd lekötött betétként szerepelt. Nekünk nem hitelünk van, hanem kamatokat szedünk, a tavalyi évben több, mint 200 millió forintot. Martfűn az egy lakosra jutó költségvetési összeg térségi és országos összehasonlításban is kiemelkedő. 

Az egészségügy terén is sokat tett az elmúlt években az önkormányzat – utalt a polgármester a megüresedő házi- és fogorvosi körzetek új orvosokkal és szakápolókkal való, hosszú távú betöltésére. A helyben történő vérvételt is sikerült megtartani – emlékeztetett.

A közmeghallgatáson megtudtuk, hogy a Martfű Thermal Spa területén az Invictus Úszó és Vízilabda SC Kft. által TAO pénzből elkezdett sportmedencét az új tulajdonosok az idei évben be akarják fejezni. Más fejlesztéseket is terveznek a fürdőkomplexumban és azon túl is: a kikapcsolódási lehetőségek bővítésére Tisza-parti sétányt építenének ki a hajókikötőig.

A Martfűi Labdarúgó Sportegyesület pályázatot nyújtott be az önkormányzat tulajdonában lévő sportlétesítmény füvespályájának megújítására, világításkorszerűsítésre, futópálya kialakítására és kerítésfelújításra, 300 millió forint értékben.

Pályázati forrás bevonásával vagy önkormányzati saját forrásból várhatóan hamarosan elkezdődik egy pumpapálya, bringával, rollerrel és gördeszkával is használható, aszfaltos akadálypálya kialakítása is, a központi játszótér melletti területen.

Az elmúlt évben I. osztályúvá minősített sportcsarnok kategóriába sorolták a Városi Sportcsarnokot, amit egyre több sportszervezet használ.

Martfűn sok munkát végeznek a civilszervezetek, amiért külön is köszönetet mondott dr. Papp Antal.

Az idei évtől minden újszülött nevelését 50 ezer forinttal segíti az önkormányzat. Folyamatos a babafa ültetés, amelyből rövidesen babafa erdő lehet. Folyik a tervezése az ún. „Fecskeháznak”. A volt férfi bérlők háza épületben 28 lakrészt alakíttat ki az önkormányzat fiatalok számára, ahol kedvező díj ellenében élhetnek. 

Az önkormányzat jelenleg is az új házak építéséhez 2 millió, a felújításokhoz 1 millió forint  támogatást biztosít a fiatalok számára, a más ingatlannal nem rendelkezők telekvásárlása esetén pedig 1 millió forintot elenged a telek árából és további 1 millió forint kamatmentes kölcsönt biztosít az építkezéshez.

A Kossuth úti óvoda volt pártház épületének felújításával – amely jelenleg is zajlik – az idei évben végéhez ér a Játékvár Óvoda és Bölcsőde összes intézményének korszerűsítése.

A játszótér bővítését is tervezi az ófalu részen az önkormányzat, a szomszédos telken vagy a vízszolgáltató várhatóan megszűnő telephelyén.

A fiatalok számára közösségi terek kialakítására törekszik az önkormányzat. Ezt a célt szolgálják a Szent István téren elhelyezett okospadok ingyenes wifivel valamint a Művelődési Központ könyvtár, mozi- és színháztermi fejlesztései és az intézmény a korábbinál hosszabb ideig nyitva tartó kávéháza is.

A következő nagyobb beruházás a „Helyi gazdaságfejlesztés” projekt keretében, pályázati forrásból megvalósuló külterületi ipari út megépítése. Az 500 milliós nagyságrendű beruházás tervei elkészültek, az engedélyezése folyamatban van. A 2 kilométer hosszú, 6 méter széles út megépítéséhez mezőgazdasági művelés alól kell területeket kivonni, amelyeket az önkormányzat korábban megvásárolt. Ebben a projektben új parkolók is épülnek az idei évben a buszpályaudvarnál és a Tisza Ipartelepen.

A Kérész utca barátságosabbá és biztonságosabbá tétele érdekében az utca mindkét oldalán kerékpáros sávot festenek fel, és gyalogos átkelőhelyet is kialakítanak.

A Munkácsy út az iskolától az óvoda végéig tartó szakaszán teljes útburkolatcserét tervez az önkormányzat, kiváltva az ezen útszakasz állandó beszakadását okozó, 200 mm-es ivóvíz nyomócsövet is.

A déli ipari parkban lévő utak kialakítása a tervezett Margit Idősek Otthona figyelembevételével történik. A területen lévő tó rendbetétele az idősek otthona beruházás részeként valósulna meg. Dr. Papp Antal reméli, hogy az idősek két három év múlva akár válogathatnak is, hogy melyik martfűi idősek otthonát választják.

A mentőállomás idei fejlesztését is fontosnak tartja a városvezető, emlékeztetve: az orvosi ügyeletet elvonták a településtől, de a mentőállomás korszerűsítésével, bővítésével hosszú távra biztosítható lehet a mentők jelenléte városunkban. A pályázati forrásból megvalósuló beruházás engedélyes tervei elkészültek, folyamatban van a közbeszerzési eljárás.

Ugyancsak pályázati forrás bevonásával, elkezdődött a Zsófia halmi útépítés, ahol a beruházás keretében, várhatóan két ütemben, minden utat leaszfaltoznak.

A nagyfeszültségű villamoshálózat kiváltásával folytatódik az óváros déli részén újonnan kialakított építési telkek közművesítése. Tovább haladnak a járdaépítések is az idei évben. Kiépül a Géza fejedelem utca közvilágítása, és járdákat is építenek ezen a területen. Folyamatos az önkormányzati intézmények napelemrendszereinek felújítása, bővítése is.

Élve a lehetőséggel megvásárolta az önkormányzat a Kézműves Háznak otthont adó, állami tulajdonban lévő épületet és a korábban a közelben működő tervezőiroda épületét, az utóbbinak már bérlője is akadt.

Hosszú évek után sikerült elérnie az önkormányzatnak, hogy a MÁV terület a várostábla felé eső részét üzemeltetésre átvehesse, és a továbbiakban az ott futó kerékpárút területéért sem kell bérleti díjat fizetni a vasúttársaságnak. Az érintett területre vonatkozó tanulmánytervek elkészültek, az ottani, romos épület lebontásával, kamionos parkolóval, parkosítással, kiülőkkel.

A leendő idősek otthona tanulmánytervei is elkészültek, első körben 54 fő elhelyezésével számolva. Változások még várhatóak, de maga a terv kidolgozása folyamatban van. Elkezdődik a belterületi buszmegállók cseréje. Szélesítik a Móricz Zsigmond út a Szolnoki út és a Babits Mihály út közötti szakaszát, és parkolókat is kialakítanak ezen a területen.

Kiemelt tervezett önkormányzati beruházás a fiatalokat célzó „Fecskeház”, amit a bérlők házából alakítanak ki, beépített tetőtérrel, akadálymentes feljáróval, parkolókkal.

Jelentős beruházásokba kezd Martfűn a Bácsvíz Zrt. Elkezdődik a Gesztenye soron az ivóvízhálózat teljes cseréje, a Bata házak ingyenes vízmérősítésével és bekötésével. Felújítják a víztornyot, megújul a gáztalanító, sor kerül a meghibásodott kútszivattyúk pótlására. A Szolnoki úti szennyvízhálózat rekonstrukciója és az óvárosban, a játszótér melletti 6. számú kút újrafúrása is szerepel a tervekben. A vízszolgáltató részéről lehetséges beruházásként felmerült a Zsófia halom ivóvízhálózatának kiépítése is, amihez a tervek elkészítését az önkormányzat vállalná.

Az új üzletközpontban épül a negyedik, Sinsay üzlet. A tulajdonostól vételi szándék érkezett egy következő területre is, az újabb áruházban TEDi otthon - barkács - szabadidő üzlet nyílhat, de vendéglátóegység kialakítása is szóba került.

Tárgyalást folytat az önkormányzat egy nagyobb, élelmiszergyártással foglalkozó cég a déli ipari parkba településéről, amely 100-150 fő foglalkoztatását tervezi Martfűn.

Egyeztetés zajlik az önkormányzat tulajdonában lévő Korona épület bérbeadásáról, majd értékesítéséről is.  Az önkormányzat, a MÁV területén épülő kamionparkolójához kapcsolódva, a 442-es út ezen szakaszán motelszerűséget, éttermet alakítanának itt ki.

Ezeknek a számoknak, stratégiáknak az eléréséhez nagyon sok munkára volt szükség. Viszonylag kis önkormányzat vagyunk, alacsony létszámmal, ezért tűnhet úgy néha, hogy egy-egy beruházás lassabban halad.

Mi a képviselő-testülettel megteremtettük a fejlesztésekhez kedvező feltételeket. Dr. Bakonyi Péter volt polgármester korábban azt mondta, hogy nem térhet vissza Martfűn a ’90-es évek aranykora.  Az idei költségvetés ismeretében azonban most ismét jó aranykornak nézünk elébe, országosan a legjobban működő 20 város között vagyunk!

A martfűi önkormányzat vezetése nem az agresszivitásáról ismert, ez nem a mi politikánk. A mi dolgunk az, hogy minél jobban fejlődjön a város! – mondta el dr. Papp Antal, megköszönve az itt élőknek, hogy lehetőséget biztosítottak számára a város vezetésére. – Martfű egy ékszerdoboz, egy kis üveggyöngy, amire a továbbiakban is vigyázni kell!

A közmeghallgatás résztvevői ezúttal is feltehették közérdekű kérdéseiket, elmondhatták javaslataikat.

Fontos Martfű történetének dokumentálása, akár a közösségek szintjén is – hívta fel a figyelmet a rendezvényen Vinczéné Balogh Magdolna. A Martfűi Városszépítő Egyesület vezetője kezdeményezte városunk fiatalon elhunyt polgármestere, református presbitere, dr. Bakonyi Péter mellszobrának a temetőből a Szent István térre helyezését is.  

Városunk polgármestere a szoboráthelyezéssel kapcsolatban közvélemény-kutatás végzését javasolja, és arra is emlékeztetett, hogy a Gyurcsek Ferenc által készített alkotás szerzői jogi oltalom alatt áll, a közelmúltban elhunyt szobrászművész örököseivel is egyeztetni kell az áthelyezését.

– Mi történik a régi öregek napközijével? – tette fel a kérdést Horváth Dezsőné Száraz Irén. Martfű egykori atlétája, ifjúsági válogatott sportolója az önkormányzat Fonyód-Bélatelepen lévő üdülőjének használati lehetőségeiről is érdeklődött.

– A korábban idősek otthonaként is működő épület évtizedek óta nem az önkormányzaté, miután a funkciója megszűnt elárverezték és kézről-kézre adják. Nemrég is árulták, de az épület ára, állaga és lebontási költsége miatt túl sokba kerülne itt telkeket kialakítani – tájékoztatott a polgármester.

A szálláshely-szolgáltatókra vonatkozó szigorú jogszabályi kötelezettségek miatt nem használható üdülőre irányuló válasz alapján: az önkormányzat helyi rendeletben szabályozza a Balaton-parti ingatlan használatát, amire az idei főszezonban ismét lehetősége lesz a martfűieknek.

Herbályné Kalmár Irén