Népművészet egy iparvárosban
A Csoóri Sándor Alap célja, hogy pályázatain keresztül segítse a népi értékek őrzését, továbbadását, éltetését. A Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár a tárgyalkotó népművészet témájában pályáz sikeresen közel 10 éve. 2024-25-ben újra változatos programsorozatot sikerült megvalósítanunk a pályázati támogatás segítségével: tudásátadás, határontúli kapcsolatok ápolása, játszóház, gyerektábor színesítette az időszak kulturális eseményeit.
Folytattuk az együttműködést a Gömöri Kézművesek Társulásával. A magyar hagyományokat megőrző és éltető csapat évente több jeles nap alkalmából rendez vásárokat, ahol teret ad a népművészeti termékeknek. Idén tavaszi Kézműves Vásárukat színesítettük népi játszóházzal, mézeskalácsozással, nemezeléssel, szövés-fonással, mesterségbemutatóval és egy Húsvéthoz kapcsolódó Meséldével. A Társulás képviselői is ellátogattak Martfűre, hogy a Múzeumok alkalmával összegyűlt 400-500 fő számára tartsanak kádárbemutatót és rendezzenek kis tárlatot tevékenységük bemutatására. Testvérvárosi delegációink előtt is bemutatkozhattak.
Gyereknapon nemezeléssel színesítettük a városi rendezvényt.
4 napos tábort tartottunk általános iskolások részvételével. A program egy híres Martfűről származó személy köré épült, aki földesúrból színiigazgató lett. A táborban volt sok mese, dal, mondóka, népi játék, drámajáték felelevenítettük a képmutogatók hagyományát, beszélgettünk a népi színjátszásról, nemezeltünk, kipróbáltuk a bútorfestést, mézesbábokat készítettünk, szilvásgombócot gyúrtunk és egy jelenettel a színigazgató életének egy epizódjáról is megemlékeztünk.
Gyerektálalót festettünk közös munkával, kórósi mintával Kerékgyártó Emese bútorfestő vezetésével. A „kasznit” jeles alkalmakon, népi játszóházakon használhatják a gyerekek, régi, népi kiegészítőkkel játszhatnak vele és múzeumpedagógiai óráink során is hasznosíthatjuk.
Köszönet a Csoóri Sándor Alap pályázati támogatásért!
Eiler Zita

