Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

A kultúra híd korosztályok és nemzedékek, múlt és jövő között - Díszünnepség Martfűn a Magyar Kultúra Napján

Himnuszunk születése napját, január 22-ét, legújabb kori történelmünk avatta a Magyar Kultúra napjává. Édes anyanyelvünk tisztelete, ápolása, évezredes történelmünket meghatározó hagyományaink őrzése, nemzetünk kultúrájának továbbörökítését hivatott szolgálni.

Martfűn január 21-én ünnepi gondolatokkal, önkormányzati elismerésekkel, és neves színművészek irodalmi estjével emlékeztünk a magyar kultúra, ezen belül a helyi kulturális értékeink tiszteletére rendezett városi ünnepségen.

- Méltán fontos ez a nap számunkra, hiszen büszkék lehetünk magyarságunkra, történelmünkre, irodalmunkra és minden szépre, ami a kultúránkkal összefügg - hangsúlyozta köszöntőjében Asztalos Árpádné, a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója.

Martfű kultúrapártolóit, a hagyományainkat tisztelő ünneplő közönséget köszöntötte és ünnepi beszédet mondott Gonda Istvánné önkormányzati képviselő:

- Nem véletlen, hogy nemzeti értékeink, kincseink közül éppen Nemzeti Himnuszunk születése vált a magyar kultúra ünnepévé. Nem csak a magyar sors, magasztos történelmünk viharos századai sejlenek fel gyönyörű himnuszunkban, hanem a nép által örökített, megőrzött, tudatunkban folytonosan jelenlévő és belőle építkező kultúra is.

A kultúra híd önmagunk és közösségeink, nemzetünk és az emberiség, korosztályok és nemzedékek, múlt és jövő, országok és kontinensek között. A kultúra mindenkié, nemzedékekről, nemzedékekre hagyományozódik, de csak akkor képes a fennmaradásra, ha minden nemzedék talál benne válaszokat a saját kérdéseire. Ezért minden életerős nemzedék újrafogalmazza a hagyományt a maga igényei szerint.

Mit jelent nekünk, martfűieknek a magyar kultúra? Az ovisok versmondását, az általános iskolások karácsonyi mesejátékát, a középiskolások kis kórusát, a könyvtári olvasóköröket, az amatőr képzőművészeinket, a foltvarróinkat, rejtvényfejtőinket, az énekkart, a néptáncosokat, a művészeti csoportok tagjait, az egymást segítő civil közösségeinket? De jelenti az itt élő családok otthonait, a bölcsődét, az óvodát, az iskolákat, a művelődési házat, a könyvtárat, a helyi újságot, a városi tévét. És még inkább jelenti a kultúra házának dolgozóit, akiknek hivatásuk is ez a nagyon szép feladat.

Martfű fiatal település, mégis komoly hagyományokkal büszkélkedhet a kultúra területén, ami nagyon nagy szerepet játszott és játszik abban, hogy ez a város, a mi városunk élhető legyen, hogy jól érezzük magunkat itt, ebben a közösségben. Ezért köszönet illeti azokat, akik ezért tevékenykednek, és mindazokat, akik mecénásként nagy lelkesedéssel segítik és támogatják a helyi kulturális hagyományok ápolását, gazdagítását - emelte ki beszédében Gonda Istvánné.

A városvezetés több éves hagyománya, hogy ezen az ünnepen, a Magyar Kultúra Napján Dísz-plakett adományozásával, 2012 óta pedig, önkormányzati rangra emelve az elismerést, díjjal köszöntik azon martfűieket, akik városunk kulturális életében kimagasló munkát végeztek. A Gyurcsek Ferenc Munkácsy-díjas szobrászművész által készített különleges, szép plakett fejezi ki a város köszönetét a kultúrában önként segítőknek.

A díszünnepségen dr. Kiss Edit polgármestertől két pedagógus vehette át az önkormányzat kulturális elismerését.  2013-ban „Martfű Város Kultúrájáért Díj”-ban részesült Kissné Szél Anikó, a Damjanich János Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium ének-zene szakos tanára, ifjúságvédelmi felelőse, valamint Vatai Zsigmondné, a József Attila Általános Iskola pedagógusa.

Nem múlhat el ez a szép ünnepség anélkül, hogy a művelődési központ dolgozóinak meg ne köszönnénk áldozatos, a kultúra, a lakosság szolgálatára épülő munkájukat - emelte ki dr. Kiss Edit. - A lelküket teszik ki azért, hogy ebben a városban, ebben a művelődési intézményben ilyen magas színvonalú legyen a kulturális tevékenység. Ez a nap az, amikor azt kell nekik mondani, hogy köszönjük.

Martfű kultúra napját ünneplő közönsége a díjátadásokat követően szívet melengető, színvonalas irodalmi esten hódolhatott a magyar kultúrának. Lázár Ervin felnőtteknek írt műveiből Fény-Játékok címmel jeles színművészek, Nagy Anna és Huszárik Kata adtak ízelítőt. Előadásuk óriási sikert aratva zárta városunk ünnepi megemlékezését, méltó módon kifejezve a magyar kultúra iránti tiszteletünket, szeretetünket.

Magyar Mária

Tovább a képekhez >>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város