Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Erős hittel és a jövőbe vetett bizakodással lássák el szép hivatásukat! - Pedagógusnapi ünnepi megemlékezés

Akinek szerencséje van, az élete, tanulmányai során legalább egyszer találkozik egy olyan pedagógussal, aki valamit megmozdít benne, aki olyat mutat tettével, cselekedetével, tudásával, hogy az akár az egész életét meghatározza. Martfűn sok ilyen PEDAGÓGUS él, akik közül ebben az évben is hárman vehettek át önkormányzati elismerést június első vasárnapjához közeledve, a pedagógusnap alkalmából rendezett ünnepi megemlékezésen, május 31-én, a művelődési központban.

„Martfű Város Pedagógiai Díja” kitüntetésben részesült szakmai pedagógiai munkája elismeréséül Tamási Lajosné, a Játékvár Óvoda és Bölcsőde óvodapedagógusa, Kissné Fazekas Ildikó tanító, ének-zene tanár, a József Attila Általános Iskola pedagógusa valamint Borbély István matematika - fizika - informatika szakos tanár, a Damjanich János Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium pedagógusa.

- Valamennyien úgy kezdjük, hogy nem tudunk semmit és kiszolgáltatottak vagyunk. A szüleink és pedagógusaink tanítanak meg bennünket a körülvevő világ elfogadására, a szabályok és törvényszerűségek, szokások, erkölcs befogadására, a világ megismerésére. Az emberi jellemet az adottságokon túlmenően ki kell alakítani, formálni lehet. Nevelni kell a gyermekeket.

Ezt a gyönyörű feladatot látják el a pedagógusok - fogalmazott ünnepi köszöntőjében dr. Kiss Edit polgármester, hozzátéve, hogy: megköszönjük-e, megköszönhetjük-e a pedagógusoknak az áldozatos munkájukat?

- Manapság a pedagógusainknak a tanításon és nevelésen kívül sok más körülményre is figyelniük kell. Most van átalakulóban az oktatás-nevelés rendszere. Ez nagyon sok energiát von el a nevelőktől, sokat kell más körülményekkel is foglalkozniuk, nem csak a hivatásuk gyakorlásával kell törődniük.

Az oktatási intézmények irányítását és fenntartását - minden differenciálás nélkül - kivették az önkormányzatok kezéből, és többségében az állam vált az intézmények fenntartójává.

A martfűi iskolák a kezdetektől fogva az átlagnál, a közepesnél sokkal többet nyújtottak a gyermekeknek, diákoknak. A „martfűi” jelző mindig igen pozitív minősítést jelentett gyermeknek is, pedagógusnak is, iskolának is, legyen szó akár az általános iskoláról, akár a középiskoláról.

Az iskolákra gyakorolt közvetlen önkormányzati befolyás tehát megszűnt ez év elejétől.

Mivel azonban a gyermekeink sorsa van a pedagógusok kezében, az önkormányzat nem mondhat le arról, hogy továbbra is figyelemmel kísérje és befolyásolja az oktatás, a pedagógusok, a város iskoláinak helyzetét.

Mindenekelőtt feltétlenül ki kell mondanunk, hogy a város ragaszkodik a középiskola fennmaradásához, semmilyen körülmények között nem járul hozzá a középfokú oktatás - elsősorban a szakmai képzés - megszüntetéséhez. Reméljük, hogy ez a nagy intézményi összevonások közepette sem fog eszébe jutni senkinek sem. Jó szakmai képzés nélkül a ma embere elveszett, nem tud boldogulni.

Ki kell mondanunk azt is, hogy az általános iskolai oktatás és nevelés számára, tehát a gyermekeink számára biztosítani kell minden korszerű oktatási formát és lehetőséget, ebben a martfűi gyermekek sem szenvedhetnek hátrányt. Ezen gondosan őrködnünk kell.

Minden baj és viszontagság ellenére kijelenthetem, hogy büszkék vagyunk a városunk oktatási-köznevelési intézményeire. Büszkék vagyunk a pedagógusainkra.

A város lakónak többsége nevében mondhatom, hogy köszönettel tartozunk a kiváló pedagógiai teljesítményekért, köszönjük a gyermekeinkkel, unokáinkkal való áldozatos és színvonalas törődést.

Kívánom városunk valamennyi pedagógusának, hogy erős hittel és a jövőbe vetett bizakodással tudják ellátni szép hivatásukat!

- Valóban, talán az egyik legszebb hivatás művelőit köszöntjük e napon, akik munkájukkal, személyiségükkel nemzedékek jelenére és jövőjére, egy életre szólóan hatással vannak – hangsúlyozta Asztalos Árpádné, a művelődési központ igazgatója. - Városunk képviselő-testülete ezért is döntött úgy, hogy 2011 óta „Martfű Város Pedagógiai Díja” kitüntetést adományoz ezen az ünnepen, megköszönve pedagógusaink kiváló munkáját.

Az önkormányzati elismeréseket dr. Kiss Edit polgármester adta át a helyi nevelési - oktatási intézmények egy-egy pedagógusának.

2013-ban Martfű Város Pedagógiai Díjában részesült több éves kiváló óvodapedagógiai munkájáért TAMÁSI LAJOSNÉ Marika nyugalmazott óvónő.

Tamási Lajosné Marika óvó néni az általános iskola elvégzése után, Tiszaföldváron a Dolgozók gimnáziumában tanult, itt szerzett érettségi bizonyítványt. Ezután munkába állt a martfűi Tisza Cipőgyárban, ahol először kör mellett dolgozott, 1969-től pedig az Üzemi Óvodában kapott dajkai állást.

Pedagógiai érzéke, gyermekszeretete révén, már fél év múlva képesítés nélküli óvónőként folytathatta a munkáját.

1973-ban főiskolai végzettséget szerzett Szarvason, az Óvónőképző Intézetben, majd az oklevél megszerzése után is számos továbbképzésen, szakmai konferencián gazdagította tudását.

Marika pedagógiai munkássága a kezdetektől egészen nyugdíjazásáig példaértékű volt. A személyéből áradó szeretet, optimizmus, segítőkészség révén, hamar a gyermekek kedvenc óvó nénije lett, sok-sok gyermek került az iskolába a Marika nénitől kapott útravalóval.

A gyerekek tőle tanulták meg a játék, a felfedezés, a társas együttlét örömét, egymás és a felnőttek tiszteletét. Olyan igényes, a magyar hagyományokra épülő ismereteket nyújtott, amelyek a gyermekek számára meghatározó és követendő értékeket jelentettek. Mindig képes volt megújulni, kísérletező kedve főleg a vizuális technikák irányába fordult, szívesen próbálgatta azokat a gyerekek nagy örömére. Kreativitását sok területen kamatoztatta, gyönyörű jelmezeit, fejdíszeit, még ma is használják az óvodában, és az általa képviselt esztétikumot tartják követendőnek.

Az óvodai élet többi területén is példaértékű volt Marika szakmai tudása, a gyerekek rengeteg hasznosítható ismeretet szereztek környezetükről, szebbnél-szebb mesét, verset, dalos játékot hallhattak, tanulhattak óvodás éveik során.

Munkásságának kiemelkedő eleme, hogy nemcsak a gyermekek, hanem a felnőttek is sokat tanulhattak tőle: emberséget, gyermekszeretetet, szerénységet, a hivatás iránti alázatot. Szerencsésnek mondhatta magát az az óvónő, aki Marika párjaként dolgozhatott és nap mint nap „elleshette” a szakmai fortélyokat.

Empatikus képességének megfelelően sok pályakezdő óvodapedagógust mentorált türelemmel, szeretettel, fokozatos elvárásokkal terelgetve őket a minőségi munkavégzés eléréséig.

Mindennapi munkáján felül több megbízatást is vállalt, gyermekvédelmi felelős, munkaközösség vezető, majd intézményvezető helyettes beosztásban is tudása legjavát nyújtotta.

Sok-sok szakmai bemutatót tartott városi és megyei szinten is. Több cikket is publikált a Tisza Cipő újságban, de róla, munkásságáról is jelent meg írás.

Szakmai munkáját többször is kitüntetéssel ismerték el: 1975-ben a Szakma Kiváló Dolgozója címet, 1991-ben pedig Miniszteri Dicséretet kapott.

Elhivatottságát jellemzi, hogy amikor nagy szükség volt a munkájára, gondolkodás nélkül jött vissza dolgozni a megérdemelt nyugdíjas évekből, és fiatalokat meghazudtoló lendülettel, az innovációk iránt érdeklődve és azokat megvalósítva szerzett örömöt a gyermekeknek.

Azóta is napi kapcsolatot ápol az óvodákkal, részt vesz a rendezvényeiken, munkájával, felajánlásaival segíti az óvodások ismereteinek bővítését.

Anyai hivatásának és pedagógiai munkájának büszkeségei lányai, Katalin és Marika, hiszen továbbvitték a családban kapott mintát, magánéletükben és szakmai előmenetelükben egyaránt, ők is kiváló pedagógusai lettek városunknak.

Tamási Lajosné emberi értékei, magas szintű szakmai tudása, munkához való hozzáállása, az általa képviselt értékek, például szolgálnak mindenki számára.

Nagyon boldog nyugdíjas éveket és sok-sok örömöt kívánunk!

* * *

Martfű Város Pedagógiai Díjában részesült több éves kiváló pedagógiai munkájáért KISSNÉ FAZEKAS ILDIKÓ pedagógus.

1987-ben tanítói diplomát szerzett a Jászberényi Tanítóképző Főiskolán, majd 1989-ben ének-zene tanári végzettséget.

1984-től dolgozik városunk általános iskolájában, 29 éve tanítóként és ének-zene pedagógusként oktatja, neveli az alsó- és felső tagozatos gyermekeket az írás, olvasás, számolás és a zenei műveltség egész életre meghatározó tevékenységére. Teszi ezt teljes odaadással, gyermekszeretettel, a szülők, a munkatársak egyöntetű elismerésével, a tanulók örömére, melyet mosolyukkal, ölelésükkel fejeznek ki "Ildikó néni" iránt.

Mindenkor olyan mintát továbbít kollégái, a szülők felé, amely a gyermek elsődlegességét és megismételhetetlenségét emeli ki nap, mint nap. Olyan pedagógus, akire minden szülő nyugalommal bízza féltett gyermekét az iskolában, mert tudja, hogy jó kezekbe adta.

Tevékenysége nagyban hozzájárul városunk iskolájának sikeres zenei és művészeti tevékenységéhez. Eredményességét, a mindennapos visszajelzések mellett, az elmúlt esztendőkben tanítványai által elért megyei és országos sikerek is jelzik.

A JNSZ Megyei Tiszajenői Népdaléneklő Verseny arany fokozatai, a Damjanich-napok keretében megrendezett megyei cibakházi énekverseny aranyérmei, a Nagykörűi Zenei Vetélkedő Summa Cum Laude minősítése, az Országos Komplex Ének-zenei Műveltségi Verseny régiós döntőjének első helyezése és - a legfrissebb eredmény-, az országos döntő harmadik helyezése, számos komolyzenei esemény kóruskísérete az iskola énekkarával, és népdaléneklő versenyek, megemlékezések, ünnepi műsorok fűződnek nevéhez.

Növendékeivel együtt rendszeresen fellép jótékonysági rendezvényeken, nyugdíjasklubokban szervezett programokon. Tanítványai közül többen választották a zenei pályát élethivatásul.

Nevelő - oktató tevékenységének eredményességét szaktudása, pedagógiai kulturáltsága mellett, kedvező pedagógus-egyénisége is meghatározza. A matematika, ének tanulási élményeken, gyakorlati problémák megoldásán keresztül történő megszerettetése, a tanár - diák kapcsolatban szeretetet sugárzó viselkedése, hangulatos óravezetése valamennyi tanítványa számára emlékezetes élményt jelent.

Szabadidejében évekig énekelt a Martfű Városi Nőikarban, hozzájárulva ezzel a kórus szakmai sikereihez.

Kissné Fazekas Ildikó több évtizedes életpályája, a gyerekek iránti elkötelezettsége, és odaadó pedagógusi munkája  elismeréseként méltó e jeles díjra.

Munkájához nagyon sok szeretettel gratulálunk, és további szakmai sikereket kívánunk!

* * *

Martfű Város Pedagógiai Díjában részesült többéves kiváló pedagógiai munkájáért Borbély István matematika - fizika - informatika szakos tanár.

    Borbély István 1988 óta dolgozik városunk középiskolájában, pedagógiai munkásságának első 6 éves tapasztalatát is itt szerezte meg a szakközépiskolai és a gimnáziumi képzés oktatójaként, nevelőjeként.

Szakmai kihívásoknak tett eleget, amikor a Szolnoki Tiszaparti Gimnáziumba került át szaktanárnak, illetve egyéni vállalkozást épített ki az informatika ágazathoz kapcsolódóan. A várostól az iskolától azonban teljesen sohasem szakadt el, hiszen folyamatosan figyelemmel kísérte az intézmény informatikai infrastruktúrájának változását, segítette a fejlesztéseket.

 2004-ben ismét teljes odaadással és teljes munkaviszonyban az iskola szolgálatába szegődött rendszergazdaként, szaktanárként, fejlesztőként, kicsit oktatás-technikusként. Hatalmas űrt pótolt már ekkor is, hiszen, ami a technikához, a modern informatika tanításához, megszerettetéséhez kellett, azt magával hozta. Nem ismer lehetetlent ezen a területen. Az informatikát újonnan tanuló kollégáinak is sok-sok segítséget ad.

Borbély István kezdeményezésére kezdődött meg az informatika szakmacsoportos képzés a szakközépiskolában, a szakmai programok kidolgozása is a nevéhez fűződik. Az évekig tartó beindítási folyamat eredményeképpen ebben a tanévben, illetve a 2013/2014-es tanévtől, kétéves, érettségire épülő szoftverüzemeltető szakmát kíván indítani a középiskola, mely a tanulóik elhelyezkedési esélyeit növeli tanulmányaik befejezése után.

Tanári munkájával ezen a területen is biztosítja a szakmai hátteret, az infrastrukturális rendszer kiépítését.

A 2011/2012-es tanévben segítségével  sikerült kialakítani  egy újabb informatika termet, mely nagy könnyebbséget jelent a megnövekedett informatika órák ellátásában, elhelyezésében.

Ebben tanévben is kimagasló munkát végez: szokásához híven készíti az iskolai órarendet, digitális naplót szerkeszt, koordinál. A mozaNapló (internetes elektronikus osztálynapló) az ő segítségével vált a gyakorlatban is jól használhatóvá a kollégák számára.

Borbély István munkatársaival való kapcsolata kiegyensúlyozott, családias légkörben, az esetleges nézeteltéréseket is jól kezelő pedagógus. A jelenlegi iskolavezetéssel az együttműködése jó, konstruktív ötletei, gondolatai mindig előremutatóak. Tanítványaival való kapcsolata kiváló, ha kell határozott, és a kellő szigor jellemzi. 

Nem csupán az informatikában dolgozik, jeleskedik, hanem éveken keresztül a természettudományos munkaközösség vezetője volt, a szakmai közösség is szerette, elismerte munkáját, sokszor kérték a segítségét, iránymutatását.

Az iskolavezetésnek nagyon sokat segít, megbízható, építő, előrevivő gondolatai az iskolai innovációnak szerves részét képezik.

Borbély István A Martfűi Középiskoláért Alapítvány kuratóriumának elnöke, ezen önként vállalt feladatát is maximálisan látja el, szigorúan őrzi ugyan az alapítvány vagyonát, de a tanulók jutalmazásában és a jutalmazáshoz szükséges anyagiak előteremtésében is nagy odaadással vesz részt.

Csendes, de ugyanakkor nyitott, közéleti ember, a városban is nagyon jól ismerik Őt és a munkáját, segít a kulturális élet szakmai és technikai megvalósításában, önkéntesen támogatja a Martfűi Úszó és Triatlon Klubot. Nagyon jól tudja, hogy mennyire fontos a tanuláson kívül a sport is a fiatalok testi-lelki fejlődéséhez, hiszen fia, kiváló tanulmányi eredménye mellett, országos és nemzetközi szinten is elismert sportoló.

Munkáját igazi hivatástudattal végzi, segíti ebben családja, felesége is, aki szintén városunk pedagógusa.

 Több éves kiváló szakmai munkájához gratulálunk és eredményekben, örömökben gazadag éveket kívánunk.

* * *

A pedagógusnap alkalmából még egy díj átadására sor került ezen az ünnepségen. A szaktanárként, osztályfőnökként, „A martfűi középiskoláért” alapítvány titkáraként végzett kiváló munkájáért, az új fenntartó, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elismerő oklevelét Bányász Beáta, a Damjanich János Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium történelem - orosz - német szakos pedagógusa vehette át Molnár Aranka igazgatónőtől.

A kitüntetések és elismerések átadása után, a pedagógusnapi ünnepi megemlékezés részeként Lukács Sándor Jászai Mari-díjas színművész, költő, Érdemes és Kiváló művész XX. századi nagy magyar íróink műveiből és saját verseiből összeállított önálló estjét láthattuk, „Barangolás a költészet világában” címmel.

Az irodalmi előadást követően a gratulációké, a beszélgetésé, a helyi közösséget építő együttlété volt a főszerep, tisztelegve és adózva városunk sok-sok kiváló pedagógusa, és méltán elismert önkormányzati pedagógiai díjazottjai előtt.

Herbály Jánosné

Tovább a képekhez >>>


Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város