Ugrás a fő tartalomhoz Ugrás az elérhetőséghez

Folyamatosan változnak a helyi önkormányzatok településfejlesztési, településrendezési feladatai – Januártól új helyi építési szabályzat

Martfű Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2023. november 30-i ülésén hagyta jóvá a Martfű város teljes közigazgatási területére megvalósuló új településrendezési eszköz részeként elkészült környezeti értékelését, településszerkezeti tervét, valamint a város helyi építési szabályzatát és szabályozási tervét.

BEFEJEZŐDÖTT MARTFŰ VÁROS A TELEPÜLÉS TELJES KÖZIGAZGATÁSI TERÜLETÉRE KITERJEDŐ TELEPÜLÉSRENDEZÉSI ESZKÖZEINEK FELÜLVIZSGÁLATA, AZ ÚJ TELEPÜLÉSRENDEZÉSI TERV KÉSZÍTÉSE

A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény foglalja rendszerbe azokat a kötelezően ellátandó önkormányzati feladatokat, amelyek a helyi lakosság számára biztosítják az „élhető település” alapjait. E közszolgáltatások közé tartozik a településfejlesztés, településrendezés, amely területeken nagyszabású változások zajlanak.

A településfejlesztés, településrendezés olyan kötelezően ellátandó feladata és eszköze a helyi önkormányzatoknak, amely jelentősen meghatározza, hogy egy-egy település milyen képet közvetítsen önmagáról. A település arculatának kialakítása, az építmények és települési értékek elhelyezkedése, elrendezése a képviselő-testületek, polgármesterek felelős, körültekintő döntését igénylik, melyek előkészítése, egyeztetése és érvényesítése jól felkészült szakemberek közreműködésével valósulhat meg.

településfejlesztés feladata a településen élők számára a települési élet- és környezetminőség javítása, a környezetbiztonság erősítése, a települési erőforrásokra építő, az erőforrások fenntarthatóságát biztosító jövőkép, ezzel összhangban a rövid-, közép- és hosszútávú fejlesztési irányok, célok és az azok elérését biztosító beavatkozások, programok és eszközök – fejlesztési akcióterületükkel együtt történő – meghatározása, az országos és térségi érdek, valamint a szomszédos és a más módon érdekelt többi település településtervének figyelembevételével.

Jogszabályi előírás alapján A KÖRNYEZETVÉDELEM ÉRDEKEINEK IS ÉRVÉNYESÜLNIE KELL az országos, térségi, települési és az ágazati koncepciók, programok, tervek készítése, megvalósítása során.

A képviselő-testület a törvény alapján biztosított feladatkörében eljárva, valamint az egyes tervek, illetve programok környezeti vizsgálatáról szóló kormányrendelet szerint kapott felhatalmazás és a jogszabályokban meghatározott, a környezet védelméért felelős szervek véleményei alapján fogadta el a Martfű város településrendezési eszközök részeként lefolytatott környezeti értékelést.

A településrendezési tervet a település önkormányzatának képviselő-testülete azzal a céllal készítteti, hogy a település szabályozott fejlődését biztosítsa, továbbá a rendezési terv jóváhagyása óta eltelt időszak jogszabályi változásainak eleget tegyen és a település új fejlesztési elképzeléseit beépítse a rendezési tervbe, illetve a társadalmi-gazdasági változások miatt meghiúsult és jelen környezetben realitását vesztett fejlesztéseket törölje.

A környezeti értékelés Martfű város új településrendezési tervének önálló munka részeként készült. Az eljárás során a településfejlesztési koncepció, a partnerségi egyeztetés és a beérkezett vélemények elfogadása megtörtént.

A településrendezési terv megalapozását szolgálták a vizsgálatok, melynek részeként mind az épített és a táji környezet feltérképezésével, mind a környezetvédelemmel, ökológiával, infrastruktúrával, mint meglévő állapottal elemzések, leírások, helyszíni bejárások során foglalkoztak – olvasható a Martfű város településrendezési eszköze - környezeti értékelés dokumentumban, amit a Kiszelovics és Társa Településtervező Kft. készített.

A TELEPÜLÉS FEJLESZTÉSI ELKÉPZELÉSEIT, ADOTTSÁGAIRA ÉPÍTETT JÖVŐKÉPÉT A TELEPÜLÉSFEJLESZTÉSI KONCEPCIÓ TARTALMAZZA,

amely közép- és hosszútávon, mintegy tizenöt évre előretekintve meghatározza a fejlesztés fő irányait és mindazokat a lépéseket, melyek a tudatosan felépített településkép eléréséhez nélkülözhetetlenek. A település fejlesztési elképzeléseinek változásai és a bekövetkezett társadalmi-gazdasági folyamatok változása, a pályázati lehetőségek figyelembevételével az önkormányzat új településfejlesztési koncepciót készített, és a jogszabályban előírt egyeztetések után képviselő-testületi határozattal hagyott jóvá.

A terv készítése során fő szempont volt - a hatályos jogszabályok és a magasabb rendű tervek előírásainak betartásán túl - a fenntartható fejlődés programjának településre vonatkoztatott betartása. Ennek érdekében

A TERV A HORTOBÁGYI NEMZETI PARK TERÜLETÉT, A MEGLÉVŐ TERMÉSZETI, TERMÉSZETKÖZELI ÁLLAPOTOKAT FIGYELEMBE VESZI, A VÉDETT ÉS VÉDELEMRE TERVEZETT TERÜLETRÉSZEK FENNTARTÁSÁT BIZTOSÍTJA.

Tervezett tájhasználat-változások:

A fentieket figyelembe véve a jövőben a Martfűre jellemző táj, ökológiai, tájképi karakter fennmaradása továbbra is biztosítható. Az idegenforgalom, a gyógyturizmus és a gazdasági tájhasználat bővülésével, a közlekedési rendszer korszerűsítésével, a városi lakókörnyezet további zöldfelületi fejlesztésével komfortosabb, korszerűbb, élhetőbb településsé válik.

A zöldfelületi rendszer elemeinek fejlesztési javaslatai:

Martfű zöldfelületi rendszerének az alábbiakban ismertetett, javasolt fejlesztésénél figyelembe vették a település Zöld Város projektjében, a Zöld Infrastruktúra Fejlesztési- és Fenntartási Akciótervében és a város Integrált Településfejlesztési Stratégiájában megfogalmazottakat, a klímabarát városszerkezet kialakításának elősegítését. A települési zöldfelületi rendszer fejlesztésének az „Élhető város” elnevezésű települési cél szempontjait: - esztétikus városkapu megteremtése (442. számú út mentén); - Tisza-parti sétány és a hozzá kapcsolódó zöldfelületek rendezése, fejlesztése; - a közparkok, városi zöldfelületek szolgáltatásainak (használati értékének) bővítése és infrastruktúrájának, kertberendezési tárgyainak megújítása; - jövedelemtől és életkortól függetlenül használható, mozgásra, egészséges életmódra és kreativitásra ösztönző szabadidős, rekreációs célú zöldfelületek növelése, bővítése; - településkép javítása a közterületek további rendezésével.

A környezetminőség javítását szolgálják az alábbi főbb irányelvek: - Úthálózat fejlesztése, külterületi főfeltáróutak kijelölése; - A telekalakítás, illetve beépítés szabályozása; - Helyi szempontból értékes elemek szabályozása; - Kerékpárutak kijelölése; - Zöldterületek fejlesztése; - Nagy iparterületi kijelölés megszüntetése a termőföld védelme érdekében; - Bata-lakótelep rehabilitációja; - Egységes zöldfelületi rendszer létrehozása; - Gyógyhely kijelölése.

A célul kitűzött tájhasználat-változások a környezettudatosság igényével, a települési lakókörnyezet megóvását, a rendezett, közcélra hasznosított zöldfelületek korszerűsítését jelentik. Lényeges, hogy a tájhasználat változásra kijelölt fejlesztések ne ütközzenek táji és természetvédelmi érdekekkel, értékekkel – áll a most elfogadott környezeti értékelés dokumentumban.

– Az értékelés megfelel azoknak a célkitűzéseknek, amelyek Martfű szempontjából lényegesek: minőségi, megfelelő környezet kialakítása, illetve emellett fenntartható gazdasági fejlődés biztosítása a város és a városlakók számára – összegezte a Pénzügyi, Ügyrendi és Városfejlesztési Bizottság álláspontját Vass Éva, a szakbizottság vezetője.

Rágyanszky István alpolgármester köszönetet mondott az önkormányzati műszaki iroda mindenkori vezetőinek és munkatársainak, hogy ezt a nagy munkát elvégezték, egyben emlékeztetve városunk korábbi főépítésze, Honti Gyula időközben bekövetkezett halálára.

A képviselő-testületi ülés Martfű Város településszerkezeti terv és településszerkezeti terv leírásának jóváhagyásával folytatódott.

A településszerkezeti terv feladata, hogy a településfejlesztési koncepcióban rögzített stratégiai célok összhangját biztosítsa. Ennek megfelelően az alábbi célok elérését segítse elő: - Népességmegtartó képesség javítása; - A város térségi szerepének növelése; - A város turisztikai fejlődése, gyógyturizmus fejlesztése; - Hatékony vagyongazdálkodás; - Munkahelyteremtés, foglalkoztatás; - Ipari területek fejlesztése; - Természeti környezet védelme; - Fenntartható Energetikai Akcióterv végrehajtása.

A célok eléréséhez a településszerkezeti terv a következőket határozza meg: - a település távlati területfelhasználása; - infrastruktúra hálózat fejlesztése; - települési arculat megőrzése és minőségi fejlesztése; - a környezet természeti, táji és épített értékeinek védelme és fejlesztése.

Martfű város ipari központ, jelentős nagyságú működő ipari területekkel, melyek a kistérség meghatározó foglalkoztató üzemei.

A város viszonylag fiatal történetével magyarázható, hogy a központi belterületen kívül egyéb lakott helye nincs, ugyanakkor a belterületen is jelentős kiterjedésű ipari területek találhatók – állapítja meg az új településszerkezeti terv leírása.

A településnek viszonylag jól kiépített és jól működő kommunális, műszaki infrastruktúrája van. A lakosság komfortérzetének, életminőségének emelése, valamint a fenntartható fejlődés és a környezetvédelmi célok elérése érdekében van még javítani és korszerűsíteni való a kommunális infrastruktúra rendszerein, javítani szükséges a csapadékvíz csatornázottságot, azaz meg kell valósítani a település egészében a felszíni vízelvezetést, a lefolyástalan területeket fel kell számolni.

Az egész település területére komplex vízrendezési terv végrehajtása javasolt, amely figyelembe veszi a lefolyástalan területeket, de egyben törekszik biztonságos módon a vizek helyben tartására, záportározókkal, integrált csapadékvíz gyűjtéssel, hasznosítással, kezeléssel – olvasható a település környezeti állapotának megtartása érdekében javasolt környezetvédelmi intézkedések között.

A környezetvédelem keretében a településen megvalósítandó legfontosabb cél, hogy az embert körülvevő épített és természetes elemek közötti összhangot megteremtsék, valamint állapotuk javulását elérjék. A környezetterhelés csökkentése, a fenntartható vidékfejlesztés, az emberi életminőség javítása a program kiemelt területei.

A Martfű településrendezési tervében szereplő területfelhasználási változással járó fejlesztések ütemezését befolyásolják a pályázati lehetőségek és az egyéb, esetlegesen bekövetkező gazdasági körülmények.

A TELEPÜLÉSSZERKEZETI TERV LEÍRÁSA A HATÁLYOS TELEPÜLÉSSZERKEZETI TERVBEN JELÖLT TERÜLETFELHASZNÁLÁSTÓL, JELÖLÉSTŐL ELTÉRŐ VÁLTOZÁSOKAT TÉRKÉPEKKEL ALÁTÁMASZTVA MUTATJA BE, bel- és külterületi bontásban (lásd a martfu.hu oldalon).

Martfű Város helyi építési szabályzatának és szabályozási tervének jóváhagyására is ezen a testületi ülésen került sor.

A képviselő-testület az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény, a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról, a településrendezési eszközökről és az egyes településrendezési jogintézményekről szóló kormányrendelet előírásait figyelembe véve készítette el az új településrendezési tervet, melynek feltétele a helyi építési szabályzat és szabályozási terv módosítása.

A korábbi szabályozás felülvizsgálatára részben a jogszabályi változások miatt került sor, valamint több területen az előző szabályozás nem tette lehetővé a tervezett fejlesztések szabályszerű építési engedélyezését, ezért volt szükség az új településrendezési eszközök készítésére.

A közterület alakítására, az épített környezetre és régészetre, a táj és a természeti környezet védelmére, a környezetvédelemre, a veszélyeztetett területekre, az egyes sajátos jogintézményekre, a közművekre, az építés általános szabályaira, a katasztrófavédelmi osztályba sorolásra, a beépítésre szánt építési övezetekre és a beépítésre nem szánt övezetekre vonatkozó, részletes helyi előírásokat meghatározó, új Helyi építési szabályzat 2023. december 30-án lépett hatályba.

Herbályné Kalmár Irén

A képviselő-testületi ülés döntéselőkészítő anyagai>>>

Martfű város településszerkezeti terve 1 >>>

Martfű város településszerkezeti terve 2 >>>

Martfű város szabályozási terve 1 >>>

Martfű város szabályozási terve 2 >>>

Minden jog fenntartva © 2011-2021 Martfű Város